کد خبر: 83886

ظرفیت پذیرش در دوره‌های کاردانی فنی ‌و حرفه‌ای موسسات غیر دولتی و غیرانتفاعی افزایش یافت.

به گزارش کرمان خبر/دکتر حسین توکلی، مشاورعالی سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این خبر گفت: پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام انتخاب رشته آزمون ورودی دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای،‌ موسسات غیر انتفاعی و غیردولتی سال 96 و با توجه به موارد اصلاحی و رشته‌های جدید علاوه بر رشته‌های مندرج در دفترچه راهنمای آزمون مذکور و همچنین به منظور فراهم نمودن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبان متقاضی ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای،‌ موسسات غیر انتفاعی و غیردولتی سال 96 که تاکنون موفق به ثبت نام نشده‌اند روز گذشته مهلت ثبت نام در این آزمون تا ساعت 24 روز چهارشنبه سوم خرداد ماه جاری تمدید شد.


وی افزود: تا ساعت 8 صبح امروز اول خرداد 96 تعداد 164 هزار و 132 داوطلب نسبت به ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی فنی‌وحرفه‌ای در موسسات غیردولتی اقدام کردند و به کلیه داوطلبانی که تاکنون برای ثبت‌نام در دوره‌های فوق اقدام نکرده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در مهلت تمدید شده و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های منتشره بخصوص اطلاعیه ای که بعد از ظهر روز گذشته یعنی یکشنبه 31 اردیبهشت ماه جاری بر روی سایت سازمان قرار گرفت نسبت به ثبت‌نام در این دوره‌ها اقدام کنند.

توکلی اظهار کرد: همچنین داوطلبانی که در آزمون فوق ثبت نام نموده اند نیز می‌توانند در این مهلت تمدیده شده نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بیان داشت: داوطلبانی که علاقه‌مند به شرکت در کد رشته‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، با پرداخت مبلغ 51 هزار ریال برای دوره‌های مذکور اعلام علاقه‌مندی کنند.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش در 31 کدرشته از 42 کدرشته امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و اطلاعات کامل درباره این کد رشته‌ها در دفترچه راهنمای ثبت‌نام در جدول شماره 1 آمده است.

حسین توکلی اذعان داشت: داوطلبان رشته‌های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند. برای این دسته از داوطلبان آزمون برگزار نمی‌شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.

وی تصریح کرد: آزمون 11 کدرشته امتحانی از 43 کدرشته امتحانی که پذیرش در آن ها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 96 است.

توکلی اظهار داشت: آزمون 11 کدرشته مذکور در روز جمعه 13 مردادماه 96 برگزار می‌شود. آزمون هر یک از کدرشته‌های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته های امتحانی است. آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب‌های دوره سه‌ ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای است. همچنین عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در اطلاعیه شماره یک دفترچه راهنما شرح داده شده است.

وی اذعان کرد: کارت شرکت در آزمون داوطلبان 11 کد رشته امتحانی از روز سه‌شنبه 10 مرداد 96 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان از این تاریخ تا ساعت 24 روز پنج شنبه 12 مرداد فرصت دارند نسبت به دریافت پرینت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

به گفته وی، بر اساس اصلاحیه جدید ظرفیت پذیرش در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای تعداد 6 هزار و 260 نفر افزایش یافت و بطور کلی ظرفیت پذیرش در این دوره ها 300 هزار و 944 نفر می باشد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور بیان داشت: آزمون دروس اختصاصی نیز به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب‌های درسی مرتبط با دوره 3 ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای یا کتاب‌های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته‌هایی که پذیرش آن ها براساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.