کد خبر: 84111

البته از اصلاح‌طلبان که آمریکا را کدخدای قدرقدرت جهان و صاحب بمبی که در طرفة‌العین ایران اسلامی را از بین می‌برد، می‌دانند، انتظار اشاره به تأثیر حرکت جهانی مدافعان حرم و محور مقاومت در کاهش خشونت و ترور شاید یک انتظار زیاد است

به گزارش کرمان خبر/آذر منصوری، از فعالان اصلاح‌طلب، اخیراً در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه دیپلماسی دولت روحانی در صورتی در منطقه موفق خواهد بود که بتواند نقش اصلی را به عنوان دستگاه مسئول در منطقه ایفا کند و این کار نیاز به کار دارد! گفته است:

«در مسیر دستیابی به این مسئله، البتهدولت می‌تواند از ظرفیت جامعه جهانی برای رسیدن به اجماع در مقابل تروریسم نیز استفاده کند. امنیت در منطقه خاورمیانه باید به عنوان محوری مشترک برای گفت‌وگوها در نظر گرفته شود، حتی باید کشورهای عضو خاورمیانه بتوانند روی محور تحقق توسعه پایدار در خاورمیانه به توافق برسند.»

او افزوده است: شاید این چشم‌انداز در شرایط فعلی دور از دسترس باشد اما در صورت چنین توافقی می‌توان به کاهش خشونت‌ها، ترور و ناامنی در منطقه خاورمیانه امیدوار بود و این فقط از عهده دولت توسعه‌گرای روحانی برمی‌آید.[1]

 

*البته از اصلاح‌طلبان که آمریکا را کدخدای قدرقدرت جهان و صاحب بمبی که در طرفة‌العین ایران اسلامی را از بین می‌برد، می‌دانند، انتظار اشاره به تأثیر حرکت جهانی مدافعان حرم و محور مقاومت در کاهش خشونت و ترور شاید یک انتظار زیاد است.

اما به نظر نمی‌رسد خواست «واقع‌بینی» هم انتظار زیادی باشد.

آقای روحانی و دولت به اصطلاح توسعه‌گرای وی اگر توانی در کاهش خشونت و ترور در منطقه داشت، طی 4 سال گذشته و دولت اول او حتما می‌شد سر سوزنی از این توان را دید.

اما نه تنها چنین تأثیری دیده نشد بلکه به جای آن انتقاد از رزمایش‌های موشکی کشور، کم‌محلی نسبت به محور مقاومت و مدافعان حرم، انتقاد از سپاه و بسیج و ناجا، درخواست برای خروج حزب‌الله از سوریه[2] و ان‌قلت‌هایی در زمینه فعالیت‌های سپاه قدس دیده شد.

از طرفی برجام آقای روحانی در اهداف اقتصادی خود نیز شکست خورد و به نظر نمی‌رسد پیشنهاد توافقاتی نظیر برجام آنهم توسط تیم آقای روحانی که هیچگاه حاضر به حمایت رسمی از مدافعان حرم نشد (و حتی منتقدان حرکت مدافعان حرم در زمره حامیان آن به شمار می‌رفتند!) برای سایر مشاکل امری بخردانه باشد.