کد خبر: 84125

طبق اخباری که از قطر منتشر می‌شود سهم ایران از بازار قطر میوه و چند کالای محدود است که مهم‌ترین علت این محدودیت، رفع نشدن مشکلات تحریم در پسابرجام است.

 به گزارش کرمان خبر/ فروشگاه‌های کشور قطر که از سوی کشورهای عربی تحریم شده، پر از کالاهای ترکیه‌ای شده است و محدودیت‌های مبادلات مالی مانع جدی استفاده ایران از بازار خوب قطر است.

 طبق اخباری که از قطر منتشر می‌شود سهم ایران از بازار قطر میوه و چند کالای محدود است که مهم‌ترین علت این محدودیت، رفع نشدن مشکلات تحریم در پسابرجام است. مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به محدودیت‌های بانکی به «وطن‌امروز» گفت: بحران قطر فرصت بسیار خوبی برای بازرگانان ایرانی فراهم آورده است اما مشکلات بانکی و رفع نشدن محدودیت مبادلات مالی موجب می‌شود صادرکنندگان و بازرگانان نتوانند آنطور که انتظار می‌رود از این فرصت استفاده کنند.  وی افزود: اگر محدودیت‌های بانکی رفع شده بود بسیار بیشتر از وضعیت فعلی می‌توانستیم با قطر رابطه بازرگانی داشته باشیم.

با وجود ادعای دولت مبنی بر رفع تحریم‌های بانکی اما حتی کشورهای کوچک نیز با ایران رابطه مالی برقرار نکرده‌اند. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، حتی ایران با کشور امارات مبادله مالی ندارد! در همین باره رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ مشکلات مبادلات مالی بین ایران و امارات از گذشته نشأت می‌گیرد که محدودیت‌هایی را ایجاد کردند که بعد از برجام هم هنوز آن محدودیت‌ها را برنداشته‌اند. ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه گفته شده گلوگاه‌های مبادلات مالی ایران در ترکیه و امارات در حال مسدود شدن است و برخی شرکت‌های ایرانی امکان انتقال پول را ندارند، این مشکل از کجا نشأت می‌گیرد و برای حل آن چه برنامه‌ای دارید؟ اظهار داشت: ترکیه و امارات 2 مورد متفاوت هستند چون مواضع متفاوتی دارند، در امارات از مدت‌ها قبل مسدود بوده و شرایط ما با امارات عادی نیست، منتها وضعیت در ترکیه عادی است و هیچ بحث خاصی نداریم. وی تاکید کرد: در ترکیه شرایط مثبت است، مشکل امارات از گذشته نشات می‌گیرد که محدودیت‌هایی را آن زمان ایجاد کردند که بعد از برجام آن محدودیت‌ها را هنوز برنداشته‌اند. وی ادامه داد: اینکه گفته شده حساب‌های‌مان در ترکیه در حال بسته شدن است صحت ندارد و هیچ مشکلی در این کشور نداریم و در امارات هم مشکلاتی از قبل وجود داشته که همان وضعیت هم‌اکنون وجود دارد و هیچ چیزی تغییر نکرده است. ما برای رفع این مشکل پیگیری‌هایی را می‌کنیم منتها به دلیل مسائل سیاسی که بین ایران و امارات وجود دارد این موضوعات حل نشده است. کارشناسان اقتصادی معتقدند اگرچه مشکلات روابط بانکی ایران با بانک‌های دیگر کشورها تاحدودی تسهیل شده اما هنوز چشم‌انداز این روابط در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. یکی از بخش‌هایی که اثرات منفی فراوانی از تحریم اقتصادی پذیرفت بخش بانکی بود، به‌طور قطع رفع تحریم‌های بین‌المللی تاثیرات مثبتی در بازار پولی و شبکه بانکی کشور خواهد گذاشت، چرا که پس از سال‌ها محدودیت، ایران می‌تواند ارتباطات بانکی خود را با دیگر کشورهای جهان بازیابی کند. خوشبختانه طرف‌های آسیایی و اروپایی کم‌وبیش تحرک‌های مثبتی را نشان داده‌اند، البته نوع برخورد کشورهای اروپایی در این رابطه از منظر همکاری‌های بانکی متفاوت است. یکی از دلایل اصلی آن هم در کنار پیچیدگی‌های صنعت بانکداری و زمانبر بودن ایجاد ارتباطات کارگزاری جدید، مربوط به نگرانی‌ها و ابهاماتی است که بانک‌ها درباره کار با ایران دارند. در بعضی از کشورها نگاه مثبت و استنباطی درست از وضعیت بانک‌های ایران وجود دارد. به عنوان نمونه بانک مرکزی ایتالیا با توجه به تحرکات مثبت در روابط 2 کشور بویژه بعد از بازدید رئیس‌جمهوری، به صورت فعال همکاری با بانک مرکزی ایران را در سطح مناسبی شروع کرده است. حتی در حاشیه اجلاس صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن یک تفاهمنامه بانکی بین بانک‌های مرکزی 2 کشور در ارتباط با گسترش روابط و همکاری‌های فنی به امضا رسید.

محمد عباس‌نیا، کارشناس بانک در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران  گفت: اگرچه روابط بانکی با کشورهای دیگر تا حدودی تسهیل شده اما هنوز نتوانسته‌ایم به چشم‌انداز ۱۴۰۴ دست یابیم، زیرا بانک‌های ایران با بانک‌های درجه پایین رابطه دارند و تحریم‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد. عباس‌نیا با اشاره به اینکه سیاست‌های آمریکا سیاست باثباتی نیست، عنوان کرد: متاسفانه جلب اعتماد برای جذب سرمایه‌گذار در ایران کمی مشکل است، بنابراین هنوز بانک‌های ایران نمی‌توانند با بانک‌های بزرگ در ارتباط باشند. در ادامه محمدرضا غفوری، کارشناس بانک در این باره گفت: در یک سال گذشته به دلیل تغییر در ساختار مالی توانستیم با کشورهای دیگر تعامل داشته باشیم و همین امر موجب رفت‌وآمد هیات‌های زیادی به بانک مرکزی شده است.  وی با اشاره به اینکه بانک‌های ایران در تغییرات پولشویی و شفافیت مالی عقب مانده است، تصریح کرد: این عوامل باعث می‌شود بانک‌های ایران در تعاملات حال حاضر خود دچار مشکل شود که اصلاح این امر باید هرچه زودتر در دستور کار مسؤولان قرار گیرد.

در ادامه جعفر بارگیران، کارشناس بانک در این باره اظهار داشت: مکانیزم‌های بانکی و روابط کارگزاری یکی از پیچیده‌ترین موضوعات بین‌المللی است که این پیچیدگی‌های حاکم بر بانکداری بین‌المللی تحت تاثیر عوامل مهمی از جمله بحران اقتصادی جهانی، گسترش پولشویی و تامین مالی تروریسم است. بارگیران با اشاره به اینکه در حال حاضر هماهنگی‌ای بین بانک‌های ایرانی و بانک اروپایی وجود ندارد، تصریح کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های مناسب، بتوان ارتباط بانک‌های ایران با بانک‌های جهانی را افزایش داد تا بتوان مشکلات بانکی را به حداقل رساند.