کد خبر: 84231

اگرچه این دیدگاه در پیشاانتخابات منتقدانی داشت اما اکنون و با ادامه انتقادات تند اصلاح‌طلبان از قالیباف در پساانتخابات، به نظر می‌رسد دلایل قوت این تحلیل بیشتر شده باشد.

به گزارش کرمان خبر/سعید حجاریان، از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص، به تازگی طی یادداشتی به تحلیل انتخابات ۹۶ پرداخته است.

او در بخشی از این یادداشت می‌نویسد:

«پس از روی کارآمدن دولت یازدهم برای چارچوب تئوریک فعالیت دولت از عادی‌سازی نوشته بودم و اعتقاد دارم در این انتخابات هر فرد یا جناحی که خلاف این مسیر حرکت کرد، بازنده بود چرا که اساساً در وضعیت گذار به شرایط نرمال (یا زیست در شرایط نرمال) هر که بخواهد اوضاع را آشوب‌ناک کند، بازنده است. مطابق این تحلیل باید گفت که بازنده اول، محمدباقر قالیباف بود چرا که وی نخستین فردی بود که در مناظره‌ها ایجاد آشوب کرد»!

به گزارش ایلنا، او همچنین در ادامه با اشاره به میزان آرای رئیس‌جمهور در برخی استان‌ها می‌گوید: آقای روحانی به‌جز سه استان خراسان که طبعاً در اختیار جناح راست است، در استان‌های زنجان، سمنان، قم، همدان و مرکزی نیز رأی کمتری آورد. بعضی از این استان‌ها واقعاً توسعه‌نیافته‌اند و طبیعی است که به سمت پوپولیسم کشیده شوند اما در بعضی دیگر اصلاح‌طلبان باید سازمان رأی خود را ملامت کرده و آن را بهبود ببخشند.[۳]

 

*در اشاره به صحبت‌های حجاریان پیرامون قالیباف، لازم به اشاره است که در شمارگان قبلی وبلاگ مشرق و حتی از دوران پیشانتخابات تاکنون کراراً اشاره کردیم که دلایل خاصی وجود دارد که بر مبنای آنها اصلاح‌طلبان سمت اصلی و بیشترین هجمه‌های خود را به سمت کوبش و نقد محمدباقر قالیباف معطوف کرده‌اند.

اگرچه این دیدگاه در پیشاانتخابات منتقدانی داشت اما اکنون و با ادامه انتقادات تند اصلاح‌طلبان از قالیباف در پساانتخابات، به نظر می‌رسد دلایل قوت این تحلیل بیشتر شده باشد.

قبل از حجاریان، عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات نیز طی اظهاراتی تأکید کرده بود که قالیباف از تمام ۶ نامزد انتخاباتی بیشتر آسیب دید.[۴]

لازم به ذکر است که منظور اصلاح‌طلبان از آشوب‌گری و بی‌اخلاقی قالیباف نیز مشخص نیست زیرا آنچه که او بعنوان یک کاندیدای ارزشی در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی خود مطرح کرد، تماما انتقاد از رفتارهای اجرایی و سیاسی غلط دولت یازدهم بود که هیچیک هم از سوی دولت تکذیب نشد. و اتفاقا این برخی از رفتارها و سخنان آقایان جهانگیری و روحانی بود که مصداق اتمّ بی‌اخلاقی و آشوب‌خواهی محسوب می‌شد.

در اشاره به اظهارات حجاریان پیرامون توسعه نیافتگی و پوپولیست بودن استان‌هایی که به رئیس‌جمهور روحانی رأی کمتری داده‌اند قابل ذکر است که اصلاح‌طلبان متأسفانه در مبانی گفتمانی خود هر حرکتی مباین با حرکت و گزینه خود را مساوی با توسعه‌نیافتگی، عقب‌ماندگی، تقلّب و پوپولیسم می‌دانند.

کما اینکه قبل از حجاریان نیز این حسین مرعشی، عضو مبرّز حزب کارگزاران بود که زمانی در ایام انتخابات مجلس دهم، درباره رأی نیاوردن عمومی اصلاح‌طلبان در سراسر کشور اینطور گفته بود که مردم در شهرستان‌ها از نظر سیاسی نسبت به تهران عقب مانده‌اند!

به این توضیح البته باید ژنتیک اصلاح‌طلبان را نیز افزود که از توهین به مردم و دیگران اِبایی ندارند و عباراتی مثل «مردم به راحتی گول می‌خورند»، «مردم برای توزیع جارو هم صف می‌کشند»، «مردم ایران خشن و دروغگو هستند» و... را نه یک بار که بارها بیان کرده‌اند.