کد خبر: 84232

چند سال قبل و در اوایل دولت یازدهم نیز «محمدعلی نجفی» مشاور رئیس‌جمهور روحانی در یک مصاحبه با نشریه اندیشه پویا تأکید کرده بود که برخی اظهارات روحانی حاشیه‌ساز است.

به گزارش کرمان خبر/عباس عبدی، از فعالان اصلاح‌طلب طی یادداشتی در شماره دوشنبه گذشته روزنامه اعتماد با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده درباره سخنرانی‌های رئیس‌جمهور روحانی نوشته است:

«هنگام سخنرانی، گوینده تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می گیرد که ممکن است کوچک ترین بی دقتی در بیان یک جمله، موجب سوءتعبیر و آغاز یک مجادله بی فایده شود. در سخنرانی ممکن است سخنران تحت تاثیر احساسات و نیز فضای شنوندگان سخنانی را بگوید که در بیان مکتوب از آن پرهیز می کند. در چنین شرایطی وارد یک دور باطل از نقد و نقد متقابل می شویم. فراموش نشود که بخشی از بازندگان انتخابات مترصد آن هستند که به بحث های حاشیه ای دامن بزنند و دولت و رییس جمهور را به این بازی بیهوده وارد کنند. ظاهرا ایشان(روحانی) هم بدش نمی آید وارد این حاشیه ها شود.»

او می‌افزاید: نمونه آن بحث ولایت و حکومت و رابطه آن با رای مردم است. بحثی که با توضیحات و عملکرد مرحوم امام و نیز مواضع و رفتار سیاسی رهبری پرونده اش بسته شده است و برخی از افراد هرازگاهی می کوشند که آن را باز کنند تا ثابت کنند که برخلاف مواضع رسمی حکومت و رهبری، مردم نقش و اعتباری در شکل گیری حکومت ندارند. هرچند از سخنان آقای روحانی سوء تعبیر شده و این کاملا واضح است که منظورشان از ولایت، مفهوم آن در کلام شیعی نبود، ولی پرداختن به این موضوع آن هم با وجود انتخابات اخیر چه جایگاهی دارد؟[۵]

 

*چند سال قبل و در اوایل دولت یازدهم نیز «محمدعلی نجفی» مشاور رئیس‌جمهور روحانی در یک مصاحبه با نشریه اندیشه پویا تأکید کرده بود که برخی اظهارات روحانی حاشیه‌ساز است.

او گفته بود: من که مشاور ایشان هستم و نمی‌توانم از ایشان انتقاد کنم ولی فکر می‌کنم صحبت‌های ایشان بحث‌ها و اصطکاک‌های جدیدی را در کشور ایجاد می‌کند.

اما بخش قابل تأمل قضیه آنجاست که گویا علاقه رئیس‌جمهور روحانی به حاشیه‌سازی صدای انتقاد اصلاح‌طلبان را نیز بلند کرده و این مسئله آسیب‌زا بودن علاقه خاص آقای رئیس‌جمهور را نشان می‌دهد.

برخی معتقدند گفته‌های رئیس‌جمهور در زمینه‌هایی مثل ولایت و رأی مردم، انتقاد از رزمایش‌های موشکی، کنایه به گشت‌های ارشاد، مخالفت با تقسیم هنر به ارزشی و غیر ارزشی و... کارکرد تبلیغاتی داشته و رئیس‌جمهور روحانی هم طبیعتا پیروز این بازی است!

این در حالی است که رئیس‌جمهور هرگز نباید خود را جزیره‌ای جداگانه از مجموع نظام اسلامی و مردم فرض کند و جدای از هزینه‌دار بودن این قبیل اظهارات برای مجموعه نظام، او در مقابل تاریخ، جریانات سیاسی و دولت‌های آینده هم پاسخگو خواهد بود.

بدیهیست که تکرار اظهارات غلط و حاشیه‌ساز، تنها در یکی از ثمرات خود سبب بدعاقبتی و انزوای برخی مقامات و پاسخگو شدن جریانات سیاسی حامی آنها خواهد شد.

می‌توان اینطور نتیجه گرفت که عباس عبدی تلاش کرده است تا بنا به دلایلی اصلاح‌طلبان و ستاد جریان سیاسی خاص را نیز همراه با مردم، منتقد آقای روحانی جلوه دهد...