کد خبر: 84395

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی از سفر هیئت عراقی به ایران برای مذاکرات اربعین امسال خبر داد و گفت: در این دیدار درباره موضوعات اربعین سال جاری و بازگشایی مرز خسروی گفت‌وگو خواهیم کرد.

به گزارش کرمان خبر/مجید آقابابایی  درباره آخرین برنامه‌ریزیها برای ایام اربعین امسال اظهار کرد: هیئتی از دستگاههای مختلف کشور عراق با مسئولیت معاون وزیر کشور عراق، فردا وارد ایران خواهند شد و در رابطه موضوعات مرتبط با اربعین حسینی تبادل‌نظر و گفت‌وگوها انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: مذاکرات میان مسئولان ذیربط کشورمان و هیئت عراقی درباره اربعین سال 96 در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام می‌گیرد و موضوعات مختلف نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: یکی از مهمترین مباحثی که میان طرفین بررسی می‌شود موضوع بازگشایی مرز خسروی و تردد زائران از این منطقه است.

 آقابابایی افزود: نحوه صدور ویزا، بازگشایی مرز خسروی، عملکرد دو کشور در بحث اربعین و موضوعات امنیتی مراسم اربعین حسینی از جمله محورهای این گفت‌وگوهای دو روزه در تهران خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این گفت‌وگوها فعال کردن یا عدم فعالیت مرز خسروی نیز بررسی می‌شود، گفت: ما آمادگی لازم برای بازگشایی مرز خسروی را داریم چرا که جاده‌های منتهی به مرز، زیرساختهای لازم و پایانه این مرز به‌طور کامل آماده است و شرایط مناسبی برای تردد زائران وجود دارد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی، بازگشایی مرز خسروی را منوط به نظر هیئت عراقی و نظر نهایی مسئولان ذیربط عراقی دانست و تاکید کرد: ما آمادگی خود را برای تردد زائران از مرز خسروی اعلام کرده‌ایم البته هیئت عراقی و مسئولان ذیربط این کشور باید بررسیهای امنیتی و ... را انجام دهند و نظر نهایی خود را اعلام کنند که ما نیز به نظر آنها در این موضوع توجه کرده و احترام خواهیم  گذاشت.

آقابابایی تصریح کرد: ما در این نشست دو روزه با هیئت عراقی درباره موضوعات مختلف اعم از مباحث امنیت زائران نیز گفت‌وگو خواهیم کرد و برای بازگشایی مرز خسروی منتظر نظر  نهایی طرف مقابل هستیم.

وی اظهار کرد: در ایام اربعین حسینی سایر مرزهای کشور همچون مهران، چذابه و شلمچه نیز  برای عبور و مرور زائران باز خواهد بود و مذاکرات برای مرز خسروی نیز به‌طور کامل انجام می‌گیرد که امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.