کد خبر: 84402

تحلیلگران از ابتدای دولت آقای روحانی خبر داده بودند که وی حتی اگر دست به تبعید اصلاح‌طلبان نیز بزند این اقدام او تا اطلاع ثانوی! از جانب جریان خاص تقبیح نخواهد شد زیرا اصلاح‌طلبان مجبورند برای ادامه حیات سیاسی اجباراً خود را به رئیس جمهور روحانی متصل بنامند.

به گزارش کرمان خبر/«علی شکوری‌راد» فعال اصلاح‌طلب و دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران در مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه اعتماد پیرامون سلوک رئیس‌جمهور روحانی در عدم مشورت‌پذیری از اصلاح‌طلبان گفته است:

آقای روحانی هم در دوره یازدهم و هم در دوره فعلی نشان داده که بر مشی و مرام خودش استوار است و اتفاقا از هر جهتی که به او فشار بیاید در همان جهت مقاومت بیشتری می کند. اصلاح طلبان این را تا حد زیادی متوجه بودند و سعی کردند در دولت یازدهم و حتی در آستانه انتخابات دوازدهم فشاری به آقای روحانی وارد نکنند.

او همچنین می‌افزاید: اینکه ما اصرار می کردیم هیچ پیش شرطی برای روحانی نداریم به این دلیل بود که احساس می کردیم آقای روحانی کار خودش را خوب انجام می دهد. بنابراین شرط گذاشتن برای کسی که کارش را خوب انجام می دهد بی معنی است. ما انتظاری بیش از آنچه ایشان کار می کند نداشتیم و بنابراین شرطی هم نداشتیم. همین رویکرد باعث شد آقای روحانی اعتماد بیشتری به اصلاح طلبان کرد و شما شاهد بودید که در ایام انتخابات حتی به دستور ایشان حزب اعتدال و توسعه فتیله فعالیت هایش را پایین کشید تا اجازه دهد اصلاح طلبان میدان دار باشند. این کار با دستور خود آقای روحانی انجام شد و توصیه های دیگری هم که اصلاح طلبان برای انتخابات داشتند نوعا توسط مجموعه ای که با آقای روحانی نزدیک بودند رعایت شد.

شکوری‌راد در ادامه و در اشاره به مصادیق دیگری از توصیه‌های اصلاح‌طلبان به رئیس جمهور ادعا می‌کند: به عنوان نمونه ما گفتیم برخی از افراد خیلی جلوی چشم نباشند و در پیشانی کار قرار نگیرند. خب این کار انجام شد و دیدیم رعایت کردند. همچنین توصیه شد برخی رویکردها تقویت شود، برخی شعار ها به کار گرفته شود و خوشبختانه همه اینها رعایت شد. با وجود اینکه اصلاح‌طلبان ارتباط خیلی کمی با آقای روحانی داشتند اما این تعامل خیلی خوب جریان داشت. بعضی اوقات هم بدون اینکه طرح انتظار شود ایشان به آن مطالبات پاسخ داد.

او در ادامه مصاحبه خود و در پاسخ به اشاره خبرنگار اعتماد مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور روحانی در چینش کابینه با فراکسیون امید و احزاب اصلاح‌طلب مشورت نکرده است، نیز می گوید:

«مشورت به دو گونه است. یک زمانی با تشکل ها مشورت می شود و یک زمان با افراد. حتما آقای روحانی با افراد مشورت می کند. با کسانی که احساس کند می توانند به او کمک کنند تا کابینه بهتر بسته شود. قراین و شواهد هم همین را نشان می دهد: ما از این نظر مثلا فکر نمی کنیم آقای روحانی در فضای بسته کار می کند و نظر دیگران هیچ اهمیتی برایش ندارد. طرف مشورت قرار گرفتن به معنای اینکه رییس جمهور پیشنهادات را بپذیرد، نیست. هرکس می تواند نظرات خود را ارایه کند اما نباید انتظار داشت حتما رییس جمهور به آن پیشنهادات باید عمل کند».[۹]

 

*صحبت‌های آقای شکوری‌راد مصداق این مصراع است که می‌گوید: «تو هر کاری کنی خوبی»...!

تحلیلگران از ابتدای دولت آقای روحانی خبر داده بودند که وی حتی اگر دست به تبعید اصلاح‌طلبان نیز بزند این اقدام او تا اطلاع ثانوی! از جانب جریان خاص تقبیح نخواهد شد زیرا اصلاح‌طلبان مجبورند برای ادامه حیات سیاسی اجباراً خود را به رئیس جمهور روحانی متصل بنامند.

درباره صحبت‌های شکوری‌راد مبنی بر سلوک مشورتی آقای روحانی ذکر چند توضیح، ضروری به نظر می‌رسد:

یکم: آقای روحانی به اذعان اصلاح‌طلبان هرگز توصیه‌پذیر نیست و طی سال‌های گذشته هم هیچ خبری مبنی بر اینکه ایشان با یک شخصیت اصلاح‌طلب مشورت کرده باشند، وجود ندارد.
 

دوم: اظهارات شکوری‌راد مبنی بر اینکه آقای روحانی حتما با برخی افراد مشورت می‌کند، در نهایت خوشبینی ادا شده‌اند.

چه اینکه قبل از این نیز علی صوفی، از فعالان اصلاح‌طلب مدعی شده بود که آقای روحانی حکما در حال مشورت با حجت‌الاسلام ناطق نوری است![۱۰]

که البته صوفی هم دلیل و یا سندی بر گفته خود ارائه نکرده بود.
 

سوم: اصلاح‌طلبان طی روزهای اخیر مطالبات فراوانی را درباره کابینه دولت دوازدهم مطرح کرده‌اند که از جمله آنها تأکید بر تغییر ۵۰ درصدی کابینه و ضرورت گشتن رئیس‌جمهور روحانی به دنبال توانمندی اصلاح‌طلبان بود!

اما خبرهای رسیده و همچنین اعتراف تلخ شکوری‌راد مبنی بر اینکه روحانی توصیه و شرط‌پذیر نیست، نشان می‌دهد که این مطالبات عملی نشده‌اند.[۱۱]

از طرفی صحبت‌های شکوری‌راد مبنی بر اینکه شرطی برای آقای روحانی نداشتیم نیز محل تردید جدیست...

به این معنی که آنها بر اساس گفته‌های پیشاانتخاباتی کثیری از چهره‌های اصلاح‌طلب حاضر نبودند «چک سفیدامضا» به آقای روحانی بدهند! پس بنابراین با توجه به اظهارات متناقض شکوری‌راد به نظر می‌رسد یا اصلاح‌طلبان در پیشاانتخابات و درباره ماجرای چک سفیدامضا همچون سال ۸۸ به مردم کذب گفته‌اند، یا جمعی از ستادی‌های اصلاح‌طلب اساساً مخالف شرط‌گذاری بوده‌اند و یا اصلاح‌طلبان شرط گذاشته‌اند اما آقای روحانی محلی به شروط اصلاح‌طلبان نگذاشته است!

امر واضح آنست که این مسئله یقینا بر تعداد نمره‌های منفی رئیس‌جمهور در نزد اصلاح‌طلبان خواهد افزود.
 

و چهارم: جریان سیاسی خاص نشان داده است که به قاعده ذره‌ای هم از مطالبات سیاسی خود نمی‌گذرد مگر اینکه برای مقطعی مجبور باشد.

آنها خود را حامی اصلی آقای روحانی معرفی کرده‌اند اما اکنون هیچ سندی مبنی بر مشورت گرفتن رئیس‌جمهور از جریان خاص وجود ندارد و این مسئله هرگز نمی‌تواند در پشت لبخندهای تصنعی پنهان شود.

معنی این رخدادها آنست که این لبخندها یک روز فرصت اتمام پیدا خواهند کرد و آقای روحانی هم علی‌القاعده روزهای سختی را با اصلاح‌طلبان در پیش رو خواهد داشت.

روزهای سخت به این معنی که اکنون که روحانی با عدم مشورت با اصلاح‌طلبان، آنها را خودی نمی‌داند، اصلاح‌طلبان نیز به این دلیل که نه برای آقای روحانی ستاد انتخاباتی تشکیل دادند و نه حاضر شدند او را کاندیدای رسمی خود بنامند؛ او را طرد خواهند کرد و چه بسا که آقای روحانی آماج حملات این جریان خاص سیاسی نیز قرار بگیرد.