کد خبر: 84410

کلنگ باغ کتاب تهران در دهه گذشته به زمین زده شد. این مجموعه بزرگ‌ترین پردیس فرهنگی کشور است.

به گزارش کرمان خبر/کلنگ باغ کتاب تهران در دهه گذشته به زمین زده شد. این مجموعه بزرگ‌ترین پردیس فرهنگی کشور است.

1- باغ_کتاب تهران با مساحت حدود ۶۵ هزار مترمربع در شمال اراضی عباس‌آباد و در حاشیه بزرگراه حقانی قراردارد.
2- بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان در دو بخش کودک و بزرگسال با ۲۵ هزار مترمربع زیربنا در باغ کتاب تهران قرار دارد که ۴۰۰ هزار عنوان کتاب در آن عرضه شده است.
3- پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت ۱۲ هزار مترمربع به عنوان یک شهربازی علمی در بخش کودک ونوجوان در باغ کتاب تهران واقع شده است.
4- بزرگ‌ترین گالری هنری کشور با مساحت ۱۷۰۰ مترمربع به عنوان فضایی برای عرضه آثار هنری از جمله نقاشی و هنرهای تجسمی در باغ کتاب تهران در نظر گرفته شده است.
5- همه این فضاهای فاخر در دل باغی بزرگ و در میان فضای سبز اراضی عباس آباد پیش‌بینی شده و مراجعه کنندگان با قدم زدن در این فضاهای مفرح و جذاب می‌توانند از مکان‌های مذکور دیدن کنند.
6- احداث باغ کتاب تهران سال ۱۳۸۳ در قالب محل دائمی نمایشگاه_کتاب تهران مطرح شد و در دوره اخیر مدیریت شهری گشایش یافت.
7- باغ کتاب تهران در مجاورت فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کتابخانه ملی ایران و باغ موزه دفاع مقدس قرار گرفته و یک مجموعه عظیم فرهنگی را شکل داده است.
8- روی بام کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران، ۲۵ هزار مترمربع فضا پیش‌بینی و علاوه بر بام سبز، ۲۰ هزار مترمربع فضای سبز نیز در محوطه این باغ در نظر گرفته شده است.
9- یکی از متفاوت‌ترین بخش‌های باغ کتاب تهران، باشگاه رباتیک است که اعضای این باشگاه می‌توانند دوره‌های تخصصی هوش مصنوعی آن را بگذرانند و اطلاعات خود را با سایر اعضا در این باشگاه و باشگاه‌های مشابه در اقصی نقاط جهان به اشتراک بگذارند.
10- باغ کتاب تهران در چهار بلوک اصلی طراحی و تفکیک شده است. بلوک A شامل فروشگاه دائمی و موضوعی کتاب است؛ بلوک B مشتمل بر گذر فرهنگ است که ورودی‌های اصلی، دالان شگفت انگیز و انبار در آن قرار دارد؛ بلوک C شامل آمفی تئاتر روباز، آمفی تئاتر اصلی، نگارخانه و فروشگاه محصولات فرهنگی است و بلوک D نیز مشتمل بر نمایشگاه تخصصی، سالن کودک و نوجوان و کارگاه‌های کودکان و نوجوانان است.
11- علاوه‌بر ۴ بلوک اصلی باغ کتاب تهران، این پردیس فرهنگی شامل استودیو، بلوار، نمازخانه، رستوران و دریاچه است.
12- در حال حاضر بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان شعبه اصلی فروشگاه بارنز و نوبل در نیویورک با مساحت ۱۴۳۰۰ مترمربع است و بعد از آن به ترتیب کتاب‌فروشی پاول در پورتلند آمریکا با مساحت ۶۳۰۰ مترمربع و کتاب‌فروشی استرند با مساحت5 هزار مترمربع در نیویورک قرار دارند. جالب این است که کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران با ۲۵ هزارمتر مربع مساحت با مجموع مساحت کتاب‌فروشی‌های اول، دوم و سوم جهان برابری می‌کند و به عبارتی، وسعت باغ کتاب تهران معادل مساحت مجموع سه کتاب‌فروشی بزرگ جهان است.
13- باغ کتاب تهران از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز است و علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از خط۱ مترو به ایستگاه متروی حقانی رفته و از آنجا با خودروهایی که در نظر گرفته شده به باغ کتاب تهران منتقل شوند