کد خبر: 84499

مطالبه رفع حصر بدون توبه رسمی فتنه‌گران یک خواسته غیر عقلایی و دارای ضعف دلیل است.

به گزارش کرمان خبر/محمدرضا خاتمی، برادر رئیس دولت اصلاحات و از فعالان جریان سیاسی خاص در قسمتی از گفت‌وگوی خود با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه شرق اظهار کرده است:

«مطالبات سیاسی که کاملا واقع‌گرایانه شده است. درست است که در میتینگ‌های انتخاباتی مباحثی گفته می‌شود اما من با جوانان حدود ٢٠ سال که صحبت می‌کنم هیچ‌کس را ندیده‌ام که ملاک ارزیابی و موفقیت دولت و جریان اصلاح‌طلبی را تحقق رفع حصر بداندهمه می‌دانند امکانات دولت چیست اما برای آنها مهم است که ما در پیگیری این مطالبات، چقدر صداقت داریم. من فکر می‌کنم مطالبات سیاسی ما را زمین‌گیر نمی‌کند.»[۴]

 

*مطالبه رفع حصر بدون توبه رسمی فتنه‌گران یک خواسته غیر عقلایی و دارای ضعف دلیل است.

اما این مسئله کاملا واضح است که یک طیف، حزب و یا دولت اگر نتواند شعارهای خود را در هر عرصه‌ای محقق کند، یقینا در آن عرصه ناموفق بوده و بایستی دارای این سطح از مردانگی و شعور باشد که به صحنه علنی بیاید و علت عدم توفیق خود را برای مخاطبانش و هم‌مسلکانش بیان کند نه اینکه بصورت بطئی و زیر پوستی تغییر موضع بدهد و یک ملاک ارزیابی را یواشکی از مدار خارج کند.

به سخن دیگر اینکه آقای روحانی از روز اول در سال ۹۲ که شعار رفع حصر را داد، نیک می‌دانست که این مسئله در حدّ اختیارات رئیس‌جمهور نیست اما به هر حال ترجیح داد از این شعار استفاده کند و پس از آنکه ناباورانه به کرسی ریاست‌جمهوری هم رسید، الحق و الانصاف هیچ توفیقی در زمینه تحقق این شعار (غلط) نداشته است.

وجه جالب ماجرا اما دگردیسی اصلاح‌طلبان و ستادی‌های جریان سیاسی خاص است که برای برون رفتن از فضای سنگین پسافتنه حتی محصورین خود را نیز عامدانه به دست فراموشی می‌سپارند و مثلاً همچون خاتمی عنوان می‌کنند که این مسئله ملاک موفقیت ما و دولت نیست!

می‌توان در اینجا از خاتمی سؤال کرد که اگر ملاک موفقیت دولت و اصلاح‌طلبان رفع حصر نیست، پس چه چیزی بایستی ملاک سیاست‌ورزی و موفقیت آنها ولو در وادی غلطی مثل مطالبه رفع حصر (بدون توبه رسمی فتنه‌گران از حوادث سال ۸۸) باشد؟!

گفتنیست، اظهارات خاتمی پیرامون نظر جوانان درباره رفع حصر و ملاک نبودن آن در موفقیت دولت و اصلاح‌طلبان! در حالی است که رسوبات جنبش سبز و معتقدان به وقوع چیزی به نام تقلب در سال ۸۸، همچنان در نقاط حضور خود (از جمله در شبکه‌های اجتماعی و مثلا در توییتر) از رفع حصر بعنوان بزرگترین خواسته خود و عیار نقد روحانی و ستاد اصلاحات یاد می‌کنند و برای آن موج و هشتگ راه می‌اندازند.