کد خبر: 84519

یکی از نمونه‌های موفق در ترویج سبک زندگی اسلامی در کشور استرالیا ارائه "اسنک پک حلال" یا کباب حلال به مشتریان است؛ بعضی این اتفاق را به نفوذ روزافزون اسلام در این کشور تعبیر می‌کنند.

ورود دونالد ترامپ به کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا و سپس پیروزی وی در این انتخابات، موج جدیدی از اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی را در آمریکا و جهان بوجود آورد. اسلام‌هراسی که در آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر نه تنها کاهش نیافت که در 15 ماه کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری تشدید شد.

ترامپ از زمان کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا موج جدیدی از اسلام‌هراسی را در آمریکا و جهان بوجود آورد
ترامپ از ابتدای تشکیل کمپین انتخاباتی‌اش حملات مختلفی را علیه مسلمانان انجام داد و حتی بارها در کمپین انتخاباتی‌اش خواهان جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا شد و آنها را عامل خشونت و عملیات تروریستی معرفی می‌کرد. البته وی در اولین روزهای شغل جدیدش در کاخ سفید، این وعده خود را عملی کرد و اتباع هفت کشور که تاکنون اقدامی تروریستی در خاک آمریکا اجام نداده‌اند (!) را از ورود به این کشور منع کرد.

از طرف دیگر مسلمانان در اقصی نقاط جهان بیشتر سعی کردند با رفتار اسلامی و سبک زندگی صحیح خود برای چهره واقعی مسلمانان تبلیغ کنند. یکی از مصداق‌های تبلیغی در اشاعه سبک زندگی اسلامی، ارائه غذای حلال است که توانسته نظر بسیاری از مردم کشورهای غیراسلامی را به مسلمانان عوض کند.

ترامپ پس از پیروزی در انتخابات و در اقدامی اسلام‌هراسانه  اتباع هفت کشور که تاکنون اقدامی تروریستی در خاک آمریکا اجام نداده‌اند را از ورود به این کشور منع کرد

یکی از نمونه‌های موفق در ترویج سبک زندگی اسلامی در کشور استرالیا رقم خورده و مسلمانان با ارائه غذای حلال توانسته‌اند آوازه "اسنک پک حلال" را در این کشور به جایی برسانند تا دیکشنری مک‌کواری استرالیا واژه سال ۲۰۱۶ به انتخاب مردم را "اسنک پک حلال" اعلام کند.
 

یکی از نمونه‌های موفق در ترویج سبک زندگی اسلامی در کشور استرالیا ارائه "اسنک پک حلال" یا کباب حلال به مشتریان است

اسنک پک حلال یا همان کباب حلال (آن‌طور که بیشتر استرالیایی‌ها می‌گویند، اچ.اس.پی) مقداری گوشت کبابی است، مقداری سیب‌زمینی سرخ کرده، و البته سس که این ترکیب این روزها در ساندویچی‌های استرالیا حرف اول را می‌زند. بعضی این اتفاق را به نفوذ روزافزون اسلام در این کشور تعبیر می‌کنند.

بعضی مشهور شدن کباب حلال در استرالیا را به نفوذ روزافزون اسلام در این کشور تعبیر می‌کنند

اسنک پک حلال ابتکار استرالیایی‌هاست. اما مبتکرانش مهاجران و نوادگان مهاجران اخیر از غرب آسیا (خاورمیانه) و اروپا بوده‌اند. ابتکارشان در حقیقت ترکیبی است غذای این ملت‌ها، و حتی روی فیس‌بوک صفحه ویژه‌ای با ۱۸۰ هزار عضو دارد، که بالایش نوشته: "جایی برای اینکه تجربه‌های اسنک پکی‌مان را با هم در میان بگذاریم و بهترین اسنک پک دنیا را پیدا کنیم."گردانندگان صفحه فیس‌بوکی از اعضا می‌خواهند "عکس اسنک حلال‌تان را برایمان بفرستید. مال کجاست؟ خفن است؟ حلال است؟ معمولی است؟ غول اچ.اس.پی‌هاست یا نه؟"

قیصر تراد، رئیس فدراسیون انجمن‌های اسلامی استرالیا در این رابطه می‌گوید: مردم می‌فهمند هیچ چیز ترسناکی در کلمه حلال نیست. راضی و راحت می‌شوند. می‌بینند معنایش مثبت است، خوب است؛ محبوبیت اسنک پک حلال "ابهام کلمه را می‌زداید، ابهام فرهنگی را که آن واژه از آن آمده می‌زداید، و شاید به آرامش در جامعه کمک کند.

 مسلمانان بدنبال مقابله با اسلام‌هراسی با روش‌های دیگری هستند که ترویج غذای حلال یکی از آنها است که آن را می‌توان متعلق به «دیپلماسی آشپزخانه‌ای» از نوع مردمی آن دانست

مسلمانان به دلیل اینکه رسانه‌های جریان اصلی در دنیا را دراختیار ندارند، به‌دنبال مقابله با اسلام‌هراسی با روش‌های دیگری هستند که ترویج غذای حلال یکی از آنها است که آن را می‌توان متعلق به «دیپلماسی آشپزخانه‌ای» از نوع مردمی آن دانست.

اولین بار اصطلاح «دیپلماسی شکمی» توسط "پل راکوور" یکی از وبلاگ‌نویسان برجسته در زمینه دیپلماسی عمومی ابداع شد. از نظر راکوور، قلب‌ها و ذهن‌های مردم جهان را می‌توان به وسیله "اشتهاء" تصرف کرد؛ هدفی که هر کشور و ملتی به دنبال آن است. مسلمانان می‌توانند برای دفاع از چهره واقعی خود در بین مردم جهان، غذاهای حلال را در دسترس عموم قرار ‌دهند و ضمن نفوذ در ذهن (به صورت اقناعی به واسطه مُغذی بودن) و قلب (به صورت ارضایی به واسطه طبخ عالی) مردم جهان را به سمت فرهنگ اسلامی جذب ‌کنند.