به گزارش کرمان خبر/ عباس قائدرحمت، مشاور وزیر کشور در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار کرده است: چنانچه در دولت دوازدهم اقوام، مذاهب، بانوان، جوانان، مناطق محروم و سایر اقشار بدرستی مورد توجه قرار نگیرند و از نیروهای متعهد واجد شرایط معرفی شده از جریان سیاسی غالب استفاده حداکثری نشود، بیم آن می رود که موجبات یاس و ناامیدی در عرصه های سیاسی و اجتماعی فراهم گردد.

او همچنین می‌گوید: متاسفانه این روزها در برخی رسانه‌ ها شاهدیم تعدادی از شخصیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در اظهار نظرهای خود حتی برای پست ها، مناصب و جایگاه کلیدی و حساس دولت اعم از معاون اول و برخی وزارتخانه‌های حساس از مهره‌های جریان رقیب دولت تدبیر و امید و مخالفان مشی اعتدال و اصلاح نیرو پیشنهاد می کنند که این اقدام با اخلاق دموکراسی اسلامی منافات دارد، زیرا توصیه ها قطعا با احترام به اکثریت آرا و آزادی عمل رئیس جمهور منتخب در معرفی کابینه همخوانی نداشته و با روح دموکراسی سازگار نیست.[۱]

 

*هشدار قائدرحمت درباره یأس سیاسی و اجتماعی مردم یک تحلیل غلط است که چند سال قبل توسط احمد نقیب‌زاده، از استادان اصلاح‌طلب نیز بیان شده بود و یک مسئله تکراری است.

نقیب‌زاده گفته بود: «اگر مردم احساس کنند که تکیه امروزشان به روحانی، دولت‌اش، رهبران اصلاحات و برخی از اصلاح‌طلبان بی‌فایده بوده است راه رادیکالیسم را در پیش می‌گیرند...بی‌پرده بگویم اگر شکست بخوریم و مردم از اصلاحات و آنچه برآمده از اصلاحات است ناامید و سرخورده شوند راه انقلاب را در پیش خواهند گرفت. گناه این سرخوردگی بر دوش اصلاح‌طلبان و دولت برآمده از آنان است.»[۲]

صدالبته آقای روحانی و اعوانش در مسئله انتخابات پیروز بوده‌اند اما در سایر زمینه‌ها و من‌جمله مسئله اقتصادی کارنامه درخشانی نداشته‌اند و یا مثلاً در مسئله برجام نیز عملاً شاهد شکست برجام هستیم. اما مردم انقلاب نکرده‌اند و دچار یأس هم نشده‌اند... و زندگی روزمره در کمال امنیت در ایران برقرار هست و خواهد بود.

بخش دوم صحبت‌های قائدرحمت درباره تعیین تکلیف برای کابینه هم صرفاً مخاطبانی در میان اصلاح‌طلبان دارد زیرا این روزها تنها کسانی که مشغول تعیین تکلیف برای کابینه دوم رئیس‌جمهور روحانی هستند چهره‌های جریان چپ به‌شمار می‌روند و اصولگرایان در این زمینه سخنی که به معنای تعیین تکلیف باشد، نگفته‌اند.

محمدعلی ابطحی، معاون رئیس دولت اصلاحات اخیراً اینطور گفته است که اظهار نظرهای اصلاح‌طلبان به معنی سهم‌خواهی نیست بلکه معنای مشاوره به آقای روحانی را دارد!