کد خبر: 84722

متهم :۷ ساعت بعد ازسرقت ،محل کودک را حضوری به کلانتری خاتون‌آباد اطلاع دادم.

به گزارش کرمان خبر/  با گذشت چند روز از فاجعه مرگ دردناک و تکان دهنده  بنیتا کوچولو در خودروی سرقتی پدرش، اظهارات جدید متهمان این پرونده و به خصوص یکی از متهمان  سوال های جدیدی  را  به وجود آورده است.

مهدی، متهم پرونده مرگ بنیتا ادعا کرده است: « همان شب اول، حادثه ربوده شدن بنیتا را به پلیس اطلاع داده است!» بر اساس ادعاهای این متهم او چند ساعت پس از وقوع این حادثه به کلانتری خاتون‌آباد پاکدشت مراجعه کرده و ماموران را در جریان حادثه قرار داده است.

او مدعی شده حتی حوالی محل پارک خودرو را هم به آن ها اعلام کردم که بر اساس آن ماموران وعده پیگیری دادند.در عین حال با گذشت بیش ازچندین ساعت از بیان این ادعا از سوی متهم ردیف دوم، پلیس (تا زمان تنظیم این گزارش  شامگاه روز دوشنبه )سکوت اختیار کرده و واکنشی به این ادعا نداشته است.

در عین حال این ادعا در فضای مجازی نیز بازتاب گسترده ای داشته است و بسیاری از کاربران خواستار شفاف سازی پلیس درباره این ادعا شدند. از جمله کاربری روز گذشته در توئیتر  با اشاره به این ادعا نوشت :«۲۴ساعت ازحرف متهم ردیف دوم پرونده بنیتا در دادسرا گذشته:"دو بار به پلیس محل خودروی حامل کودک را خبر دادم".

هنوز پلیس سکوت کرده .»کاربر دیگری نوشت : «متهم ردیف دوم #بنیتا گفته به پلیس دوبار حضوری و تلفنی اطلاع دادم.اگر این ادعا واقعی باشه کلانتری مسئول مستقیم مرگ این کودکه.  #خطای_پلیسی»

اظهارات دو متهم در دادسرای جنایی ۲۷ تهران 

به گزارش ایسنا، دو متهم مرگ بنیتا  ٦ روز پس از دستگیری، اعترافات اولیه در اداره آگاهی و بازسازی صحنه جرم، حوالی ظهر یک شنبه در دادسرای ناحیه ٢٧ تهران در برابر بازپرس این پرونده قرار گرفتند. آن ها در اظهاراتشان به جزئیات بیشتری درباره این حادثه پرداختند. از تصمیم به سرقت پراید پدر بنیتا گرفته تا چگونگی رها کردن این دختر ٨ ماهه در خودرو.

اعترافاتی که پاسخ بسیاری از پرسش‌های مطرح شده درباره این حادثه تلخ و غم‌انگیز را داد. اما مهم‌ترین بخش اظهارات این دو متهم، جایی بود که مهدی متهم ردیف دوم این پرونده ادعا کرد همان شب اول، حادثه ربوده شدن بنیتا را به پلیس اطلاع داده است!

بر اساس ادعاهای این متهم، او چند ساعت پس از وقوع این حادثه به کلانتری خاتون‌آباد پاکدشت مراجعه کرده و ماموران را در جریان حادثه قرار داده است. او مدعی شده حتی حوالی محل پارک خودرو را هم به آن ها اعلام کرده است که بر اساس آن ماموران وعده پیگیری داده اند.در ادامه مشروح گفت‌وگوی «شهروند» با دو متهم پرونده بنیتا را می‌خوانید:

محمد ۲۷ ساله و فردی که رانندگی خودروی سرقتی را در روز حادثه به عهده  داشت،  به گفته خودش از ۱۲ سال پیش به شیشه اعتیاد دارد. اولین بار نیز در ۱۷ سالگی  دستگیر و آخرین بار نیز سال گذشته با قید وثیقه آزاد شده است. وی در پاسخ به این که چرا بنیتا را در خودرو رها کردی؟گفت : نمی‌دانم. فقط می‌خواستم از این ماجرا خلاص شوم.

 نمی‌دانستی که نوزاد ٨ ماهه بدون آب و غذا در گرمای تابستان شانسی برای زنده ماندن ندارد؟

 من اصلا به این چیزها فکر نمی‌کردم. ذهن من فقط به فرار از این ماجرا قد می‌داد. من به شیشه اعتیاد دارم. آن روز هم برای تهیه جنس به مشیریه رفته بودیم. صدای گریه بچه من را دیوانه کرده بود. فقط می‌خواستم از این شرایط خلاص شوم.

یعنی اعتیاد تا این حد تو را پریشان کرده که موضوع به این سادگی را نمی‌توانستی تشخیص دهی؟

 نه واقعا مغزم کار نمی‌کرد. تنها چیزی که به ذهنم رسید این بود که خودرو را با بچه کنار خیابان اصلی پارک کنم. روبه‌روی یک ابزارفروشی. با خودم فکر کردم کسی از این مغازه به این خودرو شک می‌کند.

وقتی خودرو را پارک کردی، مغازه ابزارفروشی باز بود؟

یادم نیست.

چند ساعت بعد یا فردای آن روز به سرنوشت این بچه فکر نکردی؟

چرا ولی با خودم گفتم که حتما کسی او را پیدا کرده است.

تا قبل از دستگیری به محلی که خودرو را پارک کرده بودی، بازنگشتی؟

نه، اصلا حوالی آن جا هم نرفتم. کاری نداشتم.

چند ‌سال داری؟

 ٢٧سال.

درس خواندی؟

تا کلاس سوم راهنمایی.

ازدواج کردی؟

چند وقتی است با یک خانم ٣٨ ساله ازدواج کردم.

او هم مصرف‌کننده است؟

من مدتی پخش‌کننده مواد بودم. او هم مصرف‌کننده و مشتری خودم بود. کم‌کم با هم بیشتر آشنا و به هم علاقه‌مند شدیم تا این‌که با هم ازدواج کردیم.

در این مدت خبرهای زیادی از گم شدن بنیتا در تلگرام  و اینستاگرام منتشر شد. خانواده او بارها از طریق شبکه‌های اجتماعی از سارقان درخواست بازگرداندن دخترشان را داشتند. حتی پدر او از خودرو هم گذشت تا شاید بچه سالم پیدا شود. هیچ‌کدام از این ها تأثیری در تو نداشت؟

همه این ها را من در این مدتی که دستگیر شده‌ام، شنیدم. من نه تلگرام دارم نه وقتی برای این کارها. گوشی من اینترنت ندارد. من تا قبل از این‌ که دستگیر شوم از این صحبت‌ها هیچ اطلاعی نداشتم.

همسرت هم به تو چیزی نگفت؟

یادم نیست. شاید گفته باشد ولی من چیزی نشنیدم. من وقتی در خانه‌ام یا در حال شیشه کشیدنم یا خوابم، زیاد متوجه اتفاقات دور  و برم نیستم.پدر بنیتا در صحنه بازسازی جرم بارها گفت که دخترش را صدا می‌زده و به سارق می‌گفته که بچه‌اش داخل خودروست.او داشت داد و فریاد می‌کرد اما من فقط به فکر فرار بودم. اصلا یادم نیست که او چنین حرفی زده باشد. البته شاید گفته اما من یادم نیست. من صدای او را درست نمی‌شنیدم. فقط مشت‌های او را یادم هست. ولی از وجود بچه اطلاعی نداشتم.

چه زمانی متوجه شدی بچه را هم با خودرو دزدیدی؟

وقتی به پاکدشت رسیدیم، صدای گریه بچه بلند شد. تازه فهمیدم یک بچه داخل این خودرو بوده.

از خودرو سرقت هم کردی؟

ضبط و باند آن را برداشتم.

در آن لحظه بچه چه کار می‌کرد؟

درست یادم نیست ولی فکر کنم داشت گریه می‌کرد، صدای گریه‌اش هنوز توی گوشم است.

سابقه‌داری ؟

به جرم سرقت و خرید و فروش مواد مخدر چند بار دستگیر شدم. من فقط ١٣ فقره سرقت در پرونده‌ام دارم.

زندان هم رفتی؟

بله. دی‌ماه پس از ١٧ ماه از زندان با سند آزاد شدم. بعد هم ازدواج کردم.

چه کسی برای تو سند گذاشت؟

پدرم سند خانه‌اش را آورد.

چگونه دستگیر شدی؟

پلیس ردم را از مهدی گرفته بود. در واقع دوستم مهدی به پلیس اطلاع داد. اول او را گرفتند بعد هم من را در خانه برادرم دستگیر کردند.

 

ادعای یکی از سارقان خودروی پدر بنیتا: محل رها کردن کودک را به پلیس اطلاع داده بودم

 

مهدی، دومین متهم این پرونده است. او همان کسی است که پلیس از طریق او موفق به دستگیری عامل این حادثه می‌شود.

هنگام سرقت همراه محمد بودی؟

من یک پراید دارم. آن روز من با محمد برای تهیه جنس به آن جا رفتیم. محمد پیاده شد تا خودرو را سرقت کند. من هم بعد از چند دقیقه با او تماس گرفتم. محمد به من گفت به پاکدشت رفته، آدرس را گرفتم و من هم پیش او رفتم.

وقتی سرقت را تماشا می‌کردی، متوجه حضور بنیتا در خودروی سرقتی نشدی؟

من بلافاصله از محل خارج شدم. تا قبل از این‌ که به محمد برسم، از وجود بچه بی‌اطلاع بودم.

محمد هم تلفنی به تو چیزی نگفت؟

او فقط آدرس را به من داد. وقتی پیش محمد رسیدم، تازه فهمیدم یک بچه هم داخل خودروست. همان موقع به او گفتم بچه را دم یک آژانس رها کند. اما او ترسیده بود. اولش بچه خواب بود، بعد بیدار شد. محمد داشت ضبط خودرو را باز می‌کرد. من دلم برای این بچه سوخت، چند بار به او اصرار کردم اما توجهی به حرف من نکرد. من خودم بچه دارم. حال پدر و مادر آن بچه را می‌فهمیدم. به همین دلیل به محمد اصرار کردم اما فایده‌ای نداشت.

چرا به پلیس اطلاع ندادی؟

خبر دادم. دو بار هم خبر دادم. من برای پلیس همه ماجرا را تعریف کردم. یک بار خودم به کلانتری رفتم، یک‌ بار هم از طریق دوستم موضوع را به آن ها اطلاع دادم. من هر کاری کردم تا این بچه آسیب نبیند.

کی به پلیس اطلاع دادی؟

همان روز حادثه ساعت ۲۰:۳۰ بود. دلم آرام نگرفت. به کلانتری خاتون‌آباد رفتم. به آن ها گفتم، دوستم شیشه مصرف می‌کند. خودرویی را سرقت کرده که داخل آن یک کودک است. حتی آدرس حوالی پارک خودرو را هم به آن ها دادم، مامور کلانتری هم به من گفت پیگیری می‌کنند.

یعنی شما چند ساعت پس از سرقت موضوع را به پلیس اطلاع دادی؟

حدود ساعت یک ظهر پنجشنبه ما از آن خودرو جدا شدیم. حدود ٨ ساعت بعد هم من به کلانتری خاتون‌آباد رفتم و همه چیز را تعریف کردم.

در این مدت خبر گم شدن بنیتا همه جا پیچیده بود. چرا با خانواده او تماس نگرفتی؟

من چند بار هم با محمد صحبت کردم. او به من گفت بچه را نزدیک یک آژانس گذاشته است. من هم با خودم گفتم هم به پلیس خبر دادم و هم محمد راست می‌گوید. دیگر پیگیر ماجرا نشدم تا این که روز سه‌شنبه از طریق یکی از دوستانم متوجه شدم این بچه هنوز پیدا نشده است. خیلی ناراحت شدم.

با خودم فکر کردم اگر آن بچه هنوز داخل خودرو باشد، حتما بلایی سرش آمده است. ترسیدم. موضوع را با یکی از دوستانم در میان گذاشتم تا او به پلیس تلفنی اطلاع دهد. او هم دوباره ماجرا را برای آن ها تعریف کرد. بعد هم از طریق او من را دستگیر کردند و سپس به سراغ محمد رفتند. در واقع من دو بار با پلیس تماس گرفتم. یک‌ بار مستقیم و یک‌ بار هم از طریق دوستم.

کجا با محمد آشنا شدی؟

من و محمد اهل پاکدشت هستیم. همان جا با هم آشنا شدیم.در همین حال رکنا نیز نوشت : مهدی، همدست محمد که ۳۶ سال سن دارد و متاهل و دارای دو فرزند ۲ ساله و ۹ ساله است ،می گوید: در کار مشاور املاک فعالیت دارم و به عنوان راننده نیز در شهرداری پاکدشت کار می کنم، درآمدم در ماه ۵ میلیون تومان است به همین دلیل من نیازی به دزدی ندارم و به خاطر این که محمد را لو داده ام می گوید من پیشنهاد سرقت را داده ام.

با این حال محمد نیز فقط ۱۰ درصد از حرف های مهدی را تایید کرد!