به گزارش کرمان خبر/«محمد کیانوش‌راد» از فعالان اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم به تازگی طی یادداشتی در روزنامه آرمان امروز و در کنایه به آقای جهرمی، جوان‌ترین وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور روحانی (که سابقه مدیر کلی در وزارت اطلاعات را هم دارد) نوشت:

«به نظر نمی‌رسد مجموعه فعالان و اشخاص مرتبط با دو وزارتخانه آموزش و پرورش و ارتباطات رضایت چندانی از وزیر پیشنهادی داشته باشند. صرف نظر از بحث پیرامون شخصیت افراد، همان‌گونه که به‌کارگیری شخصی نظامی بر مسند سیاسی به علت تفاوت‌های حرفه‌ای امر نظامی با فعل سیاسی، چندان شایسته نیست و همان‌گونه که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی سال ۹۲ به درستی بر این نکته تاکید داشت که من حقوقدان هستم نه سرهنگ، حضور شخصی از بدنه ارگانی دیگر، بر وزارت ارتباطات، حساسیت‌زا و مایه نگرانی جامعه است. این موضوع باعث تردید نمایندگان در رای اعتماد به وزیر ارتباطات شده و به نظر می‌رسد انتخاب دیگری برای این وزارتخانه مفیدتر باشد.»

او همچنین در بخش دیگری از مقاله خود تصریح کرده است: از دید نگارنده دولت دوازدهم توجه چندانی به اصلی‌ترین حامیان خود نکرده است چرا که بدنه وزارتخانه آموزش و پرورش رضایت چندانی از گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش ندارند و هنوز وزیر علوم از سوی روحانی معرفی نشده است.[۴]

 

*پس از رحمانی‌فضلی بعنوان گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور روحانی برای وزارت کشور، آذری جهرمی دومین نفریست که علی‌الاطلاق مورد هجوم اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد و چهره‌های چپ صراحتاً خواستار رأی نیاوردن او هستند.

این در حالی است که رئیس‌جمهور روحانی در کابینه دوم خود نیز حاضر نشده است همچون کابینه اول، اقتصاد و فرهنگ و سیاست را به اصلاح‌طلبان و یا حتی نزدیکان آنها بسپارد و این مسئله (که محمدرضا خاتمی نیز زمانی در مصاحبه با روزنامه شرق به آن اشاره کرد) معانی بسیاری دارد.

معانی بسیاری که در یکی از اصلی‌ترین پیامدهای سیاسی خود، بعنوان کاتالیزور فرایند «طلاق سیاسی اصلاح‌طلبان از روحانی» عمل کرده و روزهای تلخ و پرچالشی را در فراروی دو جریان اصلاحات و اعتدال قرار داده است.

آقای جهرمی به دو دلیل عمده مورد مخالفت اصلاح‌طلبان است...

دلیل اول جوان بودن اوست. چه اینکه جریان خاص می‌داند که توانایی زد و بند با چهره‌های جوان و حتی زد و بند با جوانان اصلاح‌طلب را هم ندارد و از همین رو ترجیح می‌دهد در پیرسالاری مزمنی که به آن دچار است، با چهره‌هایی که در قلب آنها استنت قرار دارد و باید با وصیت‌نامه آمد و شد کنند هم کار کند اما با جوانان نه!

سابقه جریان خاص در تعامل با حزب ندای ایرانیان و بایکوت و حمله به این حزب جدیدالولاده اصلاح‌طلب نیز سند دیگری است که نشان می‌دهد چپ‌های ایرانی به هیچ‌وجه برای کار ستادی، نظر خوشی به جوان‌ترها ندارند.

دلیل دوم نیز سابقه مدیر کلی آقای جهرمی در وزارت اطلاعات و حضور ایشان در سمت‌های امنیتی در سال ۸۸ بوده است.

چیزی که به زعم ستاد اصلاحات یک ذنب لایغفر است و آقای جهرمی در این زمینه با آب زمزم هم پاک نخواهد شد!

کما اینکه شایعه مضحک ریاست آقای جهرمی بر دایره شنود وزارت اطلاعات! در سال ۸۸ نیز طی هفته‌های اخیر توسط محافل و رسانه‌های اصلاح‌طلب پمپاژ می‌شد.

۲ دلیل ذکر شده کافیست که آقای جهرمی بداند در صورت اخذ رأی اعتماد از مجلس و اتخاذ روشی مثل روش ۴ سال گذشته آقای رحمانی‌فضلی در مماشات با اصلاح‌طلبان؛ اما از نظر جریان سیاسی خاص یک سرهنگ بیشتر نیست که هیچگاه بخشیده نخواهد شد.