کد خبر: 84904

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود به قم سفر کرد و به دیدار مراجع تقلید رفت.

به گزارش کرمان خبر/سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سفر استانی خود به قم سفر کرد.

 

وی روز گذشته ضمن ادای احترام به شهدای این استان با برخی مراجع تقلید و خانواده های شهدا دیدار کرد.

 

* آیت‌الله مکارم شیرازی: کتاب می تواند داروی شفابخش و یا سم مهلک باشد/ آقای صالحی کاملا با وزارت ارشاد آشنا هستند

 

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب اظهار داشت: آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کاملا با این وزارتخانه آشنا هستند.وی افزود: حوزه های هشت گانه وزارت ارشاد بسیار حساس و گسترده است ولی در میان این ها برخی حساس تر و آسیب پذیرتر از برخی دیگر هستند که آن ها را باید به صورت ویژه مورد توجه قرار داد.

 

وی گفت: مساله کتاب از حوزه های بسیار حساس است، امروز کتاب های زیادی نوشته می شود و نظارت بر کتاب کار را مشکل کرده است، کسانی باید باشند که همه کتاب ها را مطالعه و نظر دهند، کتاب می تواند داروی شفابخش و یا سم مهلک باشد.

 

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: برخی ممکن است به صورت کتاب، مطلبی بنویسند ولی در یک صفحه از کتاب سم خود را ریخته و باعث انحراف تعداد زیادی از مردم شوند. باید کنترل کتاب ها را جدی بگیریم و نباید عناوین کتاب ها و نویسندگان  آن ها فریبنده باشد.

 

این مرجع تقلید با اشاره به حوزه فیلم و سینما گفت: مطالب زیادی است که می تواند به وسیله سینما جامعه را تحریف و یا هدایت کند، آن ها هم به صورت غیرمحسوس ممکن است لابه لای فیلم جاسازی شده باشد، در این زمینه هم باید خیلی دقت شود.

 

آیت الله مکارم شیرازی افزود: فضای مجازی از این نظر که در دسترس همه افراد است از حساسیت بالایی برخوردار است . فضای مجازی نیروی خوبی است ولی استفاده از آن بسیار مهم است.وی ادامه داد: باید شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود و آنچه مردم از جهات مثبت از فضای مجازی به دست می آورند درآن شبکه باشد و مطالب زیانبار، مضر و منحرف کننده نباشد.

 

وی گفت: باید ضمانت اجرایی خوبی هم باشد که مردم دنبال این بروند ولی فضای فعلی از نظر پهنای باند متفاوت باشد تا افراد به سمت شبکه ملی اطلاعات بیایند.

 

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بیگانگان در فضای مجازی جنایت می کنند، هر چه در گوشی ها قرار دارد قابل انتقال است و حتی می توانند حرف ها را تحریف کنند و باید برای این کار بدیلی ایجاد شود تا نیاز مردم از فضای مجازی تامین و فاقد بدآموزی باشد.

 

وی ادامه داد: افراد مطلع می گویند در آمریکا فضای مجازی در اختیار جوانان و افراد بزرگسال متفاوت است در حالی که در کشور ما هیچ تفاوتی ندارد.

 

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: ما گروهی داریم که به صورت تخصصی در زمینه فضای مجازی فعالیت دارند و مطالبی را استخراج کردند که در زمینه عقاید، اخلاق، مسائل سیاسی و فرهنگی بسیار خطرناک است، دشمن در فضای مجازی مشغول کار است.

 

وی افزود: شورای عالی فضای مجازی که ریاست آن با رئیس جمهور است باید این کار را جدی بگیرد چرا که فضای مجازی می تواند بنیاد کشور را مورد هدف قرار دهد.

 

* وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هر مسئولیتی باید با نگاه خدمت به دین باشد

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار گفت: ما باید به خون شهداء احترام بگذاریم و هر مسئولیتی با نگاه خدمت به دین باشد.وی ادامه داد:  از دوران ده سالگی وارد حوزه شدم و عملا به صورت پیوسته در قم در حال رفت و آمد بودم و شاید این فرصتی باشد که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم به اهل بیت(ع) و فرهنگ اسلامی خدمت کنم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مسئولیت در این سمت سنگین است، تاکید کرد: ما نیازمند دعا و راهنمایی های مراجع عظام هستیم.

 

صالحی یادآور شد: وزارت ارشاد در حوزه های اوقاف، حج و زیارت، قرآن و عترت، کانون فرهنگی هنری مساجد و بنیاد امام رضا(ع)، معاونت فرهنگی، سینمایی، مرکز رسانه های دیجیتال و بازی های رایانه ای، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و صندوق هنر است.

 

وی بیان کرد: نیازمند همراهی های بیشتر از سوی مراجع هستیم، از طرفی به دنبال نقطه اتصال دین و فرهنگ به همراه حوزه و روحانیت هستیم یعنی در بخش نظارت و بخش عملیاتی نیازمند کمک هستیم.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: حوزه و روحانیت اید مطالبات خود در زمینه فرهنگی را با ما در میان بگذارند.

 

وی گفت: وزارت ارشاد یک مجموعه متکثر و مهم است و گاهی ممکن است تصویر تقریب گرایانه ایجاد شود که اگر یک بخشی مشکل داشته باشد همه بخش ها مشکل دارند در حالی که چنین تصویری نباید باشد چرا که ارشاد یک مجموعه گسترده است.

 

صالحی خاطرنشان کرد: باور داریم حوزه  در همه هشت محور ارشاد ظرفیت قابل توجهی برای کمک به ارشاد دارد، آبروی ما آبروی حوزه است و اگر اشکال و شکستی پدید بیاید باید به خدا پناه برد، در معاونت فرهنگی یک اتاق فکری با حضور شخصیت های حوزوی را تشکیل دادیم و کمک کرد که مشکلی پیش نیاید.

* آیت‌الله اعرافی: حوزه علمیه آمادگی همکاری در بخش های مختلف با وزارت ارشاد را دارد

 

آیت الله اعرافی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که عصر امروز در مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد با اشاره به ظرفیت های بین حوزه و وزارت ارشاد اظهار داشت: حوزه و وزارت ارشاد در برخی زمینه ها از جمله  شورای فرهنگ عمومی  دارای اشتراکاتی هستند که می تواند محلی برای همکاری باشد، اسناد مصوب شورای انقلاب فرهنگی محلی دیگر برای اتصال این دو بخش با هم است.

 

آیت الله اعرافی یادآور شد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون سیاسی کاری در بخش هنر می تواند در کشور نشاط اجتماعی را ایجاد کند، در اصل اگر هنر در قالب موازین اسلامی و خلاف عرف نباشد می تواند برای جوانان و عموم مردم نشاط اجتماعی ایجاد کند بدون آنکه از خط قرمز عبور شده باشد.

 

رییس مرکز مدیریت حوزه های علمیه ابراز داشت: ارشاد باید یک نگاه فلسفی تمیز و درست را داشته باشد و ما نیز می توانیم در این میان در مباحث تولیدات فکری از طریق حوزویان کمک کنیم.وی در پایان گفت: امروز حوزه هایی چون سبک زندگی اسلامی اهمیت ویژه ای دارد که حوزه در هم افزایی با ارشاد می تواند در این بخش تاثیرگذار باشد.

 

* آیت‌الله صافی گلپایگانی: وزارت ارشاد در تبیین معارف در کشور نقش بسزایی دارد

 

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد یک حوزه پر مسئولیتی است اظهار داشت: ما در حوزه دین بخش های مختلفی را داریم، امروز سازمان حج و زیارت یکی از بخش هایی  است که موضوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش های دینی  را دارد و تا امروز نیز همه در امنیت و آرامش به سفر حج می پردازند.

 

وی ادامه داد: ما در بخش حج و زیارت سازمان، عتبات عالیات را هم داریم، امروز موضوع زیارت اربعین به عنوان یک همایش حسینی در حال شکل گیری است که بسیار امری ارزنده است.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: یکی از بخش های دینی ما بنیاد امام رضا(ع) است که سعی می کند در ٧٠٠ شهر در داخل و خارج از کشور مراسم هایی را در دهه کرامت برگزار کند.

 

صالحی یادآور شد: ما به دنبال تعامل حوزه و روحانیت در تمامی بخش ها از جمله بخش های دینی هستیم، تنوع موضوعی ارشاد بسیار زیاد است و ما به دنبال این این هستیم که در بخش های دینی با تعامل با حوزه نشاط بیشتری را داشته باشیم و در سایر بخش ها که شریان دین وجود دارد این امر را قوت ببخشیم.

 

وی افزود: ما نیازمند دعای مراجع تقلید هستیم و نیاز داریم که مراجع عظام ما را راهنمایی کنند، کار ما بسیار سخت و پر مسئولیت است و امید ما به اهل بیت(ع) است که بتوانیم این مسیر را هموار کنیم.

 

آیت الله صافی گلپایگانی هم در این دیدار با اشاره به اینکه وزارت ارشاد یکی از وزارتخانه های مهم است اظهار داشت: متاسفانه برخی از مردم به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بی اهمیت هستند در حالی که این وزارتخانه می تواند در امر تبیین معارف کمک کند. وزارت ارشاد در صورت انجام اقدامات درست و صحیح می تواند نقش موثری داشته باشد. زمانی که وزارت ارشاد خدمات خوبی را ارائه کند مورد رضایت  حضرت ولی عصر(عج) نیز قرار می گیرد، این وزارتخانه می تواند تحول بزرگی در ارشاد جامعه ایجاد کند.

 

آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد یک وزارت خانه بسیار مهم است خاطرنشان کرد: امروز راه های زیادی پیش روی آن برای حل مشکلات وجود دارد، به عنوان مثال در بخش کتاب و نشر می توان با نظارتی بهتر مقابل انتشار بسیاری از کتاب های نامربوط و بی محتوا را گرفت. وزارت ارشاد حوزه بسیار بزرگی را در بر می گیرد از این رو کنترل آن سخت است، به هرحال وزارت ارشاد یک وزارت خانه ای است که می تواند به دین و اسلام کمک شایانی کند، در این میان دولتی ها و تمام کسانی که توانایی لازم را دارند باید کمک لازم را بدهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین روز از سفر خود به قم، شامگاه هشتم شهریور با خانواده شهید وکیلی مقدم دیدار و گفت و گو کرد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به مقام شامخ شهداء بر ادامه راه آن ها تاکید کرد.

 

در ادامه سید جواد هاشمی منفرد رییس بنیاد شهید قم نیز گفت: امروز باید بدانیم که خون شهدا ما است که استقلال و امنیت کشور ما را حفظ کرده است، امروز باید از دولت عزیز که برای فرهنگ ایثار و شهادت تلاش می کنند تشکر کرد.

 

وی ادامه داد: رسالت شهدا عفاف و حجاب است که امید داریم مسئولین در امر فرهنگ این کار را انجام دهند.در ادامه حجت الاسلام وکیلی مقدم پدر سه شهید و یک جانباز با اشاره به شهادت فرزندانش افزود: مادر این شهدا ذره ای از رفتن فرزندانمان به جبهه و شهادتشان ناراحت نبود و حتی زمانی که بدن یکی از فرزندانمان برنگشت این غصه در ما ایجاد نشد.

 

وی یادآور شد: شهدا سرمایه های این انقلاب هستند و باید به آنها احترام گذاشت، خون این شهدا ضامن امنیت امروز کشور ما شده است.در پایان این دیدار سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح تقدیری را به خانواده شهید وکیلی مقدم اهداء کرد.

 

گفتنی است، دیدار با استاندار و حضور در جلسه شورای اداری استان نیز از دیگر برنامه های صالحی در این سفر است. همچنین نشست با حوزویان در مرکز خدمات حوزه و دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه  از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این سفر است.