به گزارش کرمان خبر/ جعفر توفیقی، از فعالان اصلاح‌طلب و از وزرای سابق علوم، به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان امروز اظهار کرده است:

«براساس اطلاعاتی که بنده در این زمینه دارم دست آقای روحانی برای انتخاب وزیر علوم باز نبوده و ایشان نتوانسته گزینه‌های مورد نظر خود را به مجلس معرفی کند. نمونه بارز این حساسیت‌ها در دولت یازدهم وجود داشت که آقای روحانی به دلیل این حساسیت‌ها مجبور شدند چندین نفر را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کنند. این در حالی بود که مجلس نهم نیز که از رویکرد همسویی با دولت برخوردار نبود در این زمینه کارشکنی می‌کرد تا وزیری برای وزارت علوم انتخاب شود که با برخی جریان‌های فکری خاص همسو باشد. به نظر می‌رسد اتفاقات سال۹۲ در سال ۹۶ نیز در حال تکرار شدن است و آقای روحانی برای انتخاب وزیر علوم با محدودیت‌های جدی مواجه است.»[۲]

 

*رئیس‌جمهور روحانی هم در هنگام سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی برای معرفی وزرای پیشنهادی تأکید کرد که برای انتصاب و معرفی‌های خود تحت فشار نیست و هم در مصاحبه اخیر خود در تلویزیون!

با این وجود اما اصلاح‌طلبان کراراً تأکید دارند که آقای روحانی تحت فشار بوده، حرف‌هایش «اصلاً و ابداً» درست نیست و خودش هم از کابینه‌اش راضی نیست!

این در حالیست که اولاً رئیس‌جمهور یک فرد صغیر محسوب نمی‌شود، ثانیاً وجود فشار بر رئیس‌جمهور برای انتصابات مختلف به لحاظ عقلانی پذیرفته نیست و ثالثاً چهره‌های جریان سیاسی خاص هیچ سندی را نیز برای ادعای خود مطرح نکرده‌اند.

پیش از این، عباس عبدی، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب طی اظهاراتی در این باره گفته بود: این بی معناست که رییس جمهور بخواهد تصمیم بگیرد و تحت هیچ فشاری نباشد. در همه جای دنیا چنین فشارهایی هست و باید هم باشد.

او افزوده بود: تحت فشار نبودن واقعیت ندارد و حسنی هم نیست. اگر تحت فشار نیستید پس چرا وزیر علوم ندارید؟! یعنی کسی را پیدا نمی کنید؟! شاید هم با گفتن ١٧ وزیر آن را استثنا کرده اند! بهتر است به جای چنین ادعایی تا حدی فشارها را شفاف کرد.[۳]

پس از او نیز «علی صوفی» عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در نوشتاری تأکید کرده بود که رئیس‌جمهور روحانی از کابینه‌اش راضی نیست!

او گفته بود: «رئیس جمهور در مراسم تحلیف از عدم وجود فشارها سخن گفت و در جای دیگر به صورت تلویحی به فشارها اشاره کرد. در مجموع به نظر نمی‌رسد که خواست روحانی در این کابینه متجلی شده باشد و این کابینه برای روحانی مطلوب باشد.»[۴]

احمد نقیب‌زاده، از استادان اصلاح‌طلب و از چهره‌های جریان سیاسی خاص نیز نفر بعدی بود که به تازگی در همین باره و در گفت‌وگو با روزنامه آفتاب یزد درباره صحبت‌های رئیس‌جمهور روحانی در مجلس و در مصاحبه تلویزیونی اخیر مبنی بر اینکه برای چینش کابینه تحت فشار نبوده است، گفت:

«اصلا و ابدا چنین چیزی نیست. ما به حرف که کاری نداریم. در مقابل افکار عمومی‌که نمی‌شود همه حقایق را گفت. پس چطور می‌گوید سه وزیر زن انتخاب کردیم اما نشد! نشد یعنی چه؟ یعنی اینکه نگذاشتند. لازم نیست روحانی بگوید من تحت فشار نبوده‌ام. این حرف‌هایی که براساس مصلحت بیان می‌شود را اصلا نباید گفت! ما تحلیل خودمان را با شاخص‌های مورد اعتماد خودمان داریم. روحانی بسیار هم تحت فشار گروه‌ها بوده و تحت فشار هم نمی‌توان یک کابینه درست و حسابی چید!»[۵]

گفتنیست، اصلاح‌طلبان در حالی بر تحت فشار بودن آقای روحانی برای انتصاب وزرا تأکید دارند که در ایام دولت یازدهم و هنگامی که مجلس نهم به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت علوم به دلیل بی‌صلاحیتی رأی اعتماد نمی‌داد؛ دائماً لجبازی دولت برای معرفی وزرای بی‌صلاحیت را به رخ می‌کشیدند و از این می‌گفتند که آزادی رئیس‌جمهور برای انتصاب وزرای دلخواهش نشانه موفقیت است!

 

ادامه اخبار