به گزارش کرمان خبر/محمدرضا خاتمی، از مشاهیر جریان سیاسی خاص به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با سایت جماران پیرامون تحلیلی که از چینش کابینه رئیس‌جمهور روحانی دارد، گفته است:

«این که چه کسی وزیر شود یا نه مسئله مهمی است اما مهمتر از آن این است که این وزرا چه کار می خواهند کنند. اگراصلاح‌طلبان به کابینه یا آقای روحانی انتقادی دارند از این منظر است، نه این که چرا ما وزیر  نشدیم و کس دیگری وزیر شده است. نقد اصلاح طلبان از این منظر است که احساس می کنند ممکن است بعضی از این وزرا نتوانند آن برنامه‌ها و وعده‌های آقای روحانی را تحقق ببخشند، کما این که در دور اول هم نتوانستند.»

او می‌افزاید: این مشکلی است که در حقیقت باید توسط خود آقای روحانی مدیریت شود؛ افراد برای ما مهم نیستند بلکه برنامه‌ها مهم است.

خاتمی همچنین گفته است: در حال حاضر در مسئله مهمی مانند رفع حصر ما می‌بینیم که آقای لاریجانی با اصلاح‌طلب‌ها همدلی و همراهی دارد![۱]

 

*این مسئله بایستی برای اهل نظر محل تأمل و تدقیق باشد که چرا اصلاح‌طلبان پس از پایان دولت اول رئیس‌جمهور روحانی و در هنگامه گُر گرفتن زمزمه‌هایی در زمینه آغاز پروژه «طلاق سیاسی اصلاح‌طلبان از روحانی»، پای اعتراض به دولت یازدهم و کابینه اول رئیس‌جمهور روحانی را نیز پیش کشیده‌اند!

به سخن دیگر اینکه بایستی به پاسخ این سؤال اندیشید که چرا این اعتراضات در همان ایام دولت یازدهم از جانب چهره‌های جریان خاص بصورت فراگیر مطرح نمی‌شد؟!

قبل از خاتمی، عبدا... ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان نیز طی اظهاراتی با کنایه‌های «ناکارآمد و ناهماهنگ» از دولت اول آقای روحانی یاد کرده و به روزنامه آرمان امروز گفته بود:

«اگر کابینه دوم آقای روحانی برخلاف کابینه اول کاملا کارآمد، منسجم و هماهنگ نباشد، قطعا آینده سیاسی تمام جریانات تاثیرگذار در صندوق رای را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. اگر آقای روحانی کابینه دوم خود را مشابه کابینه اول شکل دهد که در برخی زمینه‌ها تفاوت دیدگاه و عملکرد به اعوجاج از ایده‌ها و برنامه‌های رئیس‌جمهور منجر شود، در نهایت عملکرد کابینه و رئیس‌جمهور در چهار سال آینده نه‌تنها بر انتخابات‌های پیش‌رو تاثیرگذار خواهد بود، بلکه از نظر تحکیم بنیان‌های ملی و کاهش گسست‌های اجتماعی و نسلی در جامعه شاهد رخداد منطقی نخواهیم بود!»[۲]

اظهارات خاتمی همچنین در حالی است که او چند هفته قبل نظر دیگری درباره عملکرد دولت اول رئیس‌جمهور روحانی داشت و از عملکرد آن ابراز رضایت می‌کرد.

او در یک مصاحبه به شرق گفته بود: «دیدید که در دولت اول روحانی، در بخش توسعه سیاسی و فرهنگی، هیچ فرد اصلاح‌طلبی در مسئولیت‌های رسمی مرتبط با این حوزه‌ها در دولت قرار نگرفت. البته در بخش اقتصادی هم اصلاح‌طلب شاخصی حضور نداشت؛ اما اصلاح‌طلبان از شرایط رضایت دارند»[۳]

برخی معتقدند این تناقض‌گویی‌ها و تند شدن‌ها پیرامون رئیس‌جمهور روحانی، می‌رود تا فضای اعلام برائت چپ‌ها از رئیس‌جمهور روحانی را وارد مراحل جدیدتری کند زیرا اصلاح‌طلبان قصد دارند با نمایش چهره منتقد از خود نسبت به رئیس‌جمهور روحانی، بعنوان آلترناتیو تمام جریانات سیاسی کشور در انتخابات سال ۱۴۰۰ در ذهن افکار عمومی مطرح شوند.