کد خبر: 85086

به گزارش کرمان خبر/ علیرضا علوی‌تبار، فعال سیاسی چپ و از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که روزنامه اعتماد آنرا منتشر کرده ضمن توضیح مقوله‌ای به نام «نقد دولت توسط اصلاح‌طلبان» گفته است:

«ما تنها زمانی می‌توانیم خود را از مسئولیت در برابر اقدامات دولت مبرا بدانیم که به روشنی و صراحت نقد خود را از آنچه قبول نداریم، اعلام کنیم. آنچه اصلاح طلبان در برخورد با دولت باید برایش طراحی و برنامه ریزی کنند، بردن سطح انتقادها از انتقاد به "افراد و مسئولان" به سوی انتقاد از "خط مشی‌ها" است. برای هر وزارتخانه‌ای اصلاح‌طلبان باید خطوط کلی و راهنمای خط مشی‌های پیشنهادی خود را تدوین کنند و به طور مداوم تصمیم گیری‌های هر وزارتخانه را با این خطوط کلی مقایسه و احیانا نقد کنند.»[۱]

 

*دقت شود که تئوریسین‌های جریانی در حال نظریه‌پردازی پیرامون برائت‌جویی از عملکرد رئیس‌جمهور هستند که دچار همسانی و یک درهم‌تنیدگی غیر قابل انفکاک با آقای روحانی شده‌اند.

در واقع آنها زمانی که می‌گفتند: «مردم باید دست روحانی و ظریف را ببوسند»، «روحانی هر کار می‌کند قانونیست» و «ما فدائیان دولتیم» باید فکر این روزها که دیگر جدایی ممکن نیست را  می‌کردند که البته نکردند [۲] و اکنون هم با نقد آنچه در ظاهر قبول ندارند به جایی نخواهند رسید...

مسئله «طلاق سیاسی اصلاح‌طلبان از روحانی» تحلیلی است که طی ماه‌های پس از انتخابات ۹۶، پررنگ‌تر شده و شواهد بیشتری از آن به سمع و نظر مردم رسیده است.

تاکنون چهره‌های اصلاح‌طلبی نظیر صوفی، تاجیک، شیرزاد، حاجی و چند تن دیگر صراحتا در مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایی اعلام کرده‌اند که مسئولیت عملکرد روحانی با خودش است نه با اصلاح‌طلبان!

این رفتار آنها تقلّایی ارزیابی می‌شود برای اعلام برائت چپ‌ها از روحانی که در روزهای آینده وسعت و دامنه بیشتری پیدا خواهد کرد.

به نظر می‌رسد جریان سیاسی خاص قصد دارد طی ۴ سال آینده ضمن اینکه خود را در قامت اپوزسیون دولت اعتدال جلوه می‌دهد، اصولگرایان را بعنوان مؤتلف دولت به مردم معرفی کرده و دست آخر، ضمن سیاه‌نمایی از هر دو جریان، خود را بعنوان گفتمان مطلوب در انتخابات سال ۱۴۰۰ جلوه دهد.

گفتنیست، علی تاجرنیا، از فعالان جریان چپ به تازگی تأکید کرده است که اصلاح‌طلبان از ۲ سال دیگر نسبت به روحانی تند خواهند شد...

(نکته جالب توجه آنست که علوی‌تبار این اظهارات باطناً ضد دولتی را در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار کرده و روزنامه اعتماد نیز آنها را بازنشر داده است!)