به گزارش کرمان خبر/ زهرا صدراعظم نوری، فعال اصلاح‌طلب و رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر پنجم تهران، ضمن ارائه توضیحاتی درباره رسوایی خرید یک میلیارد تومانی خودرو و تبلتبرای اعضای شورای شهر؛ به فرایند قانونی دریافت بن توسط اعضای شورای شهر برای کمک به هیئت‌های مذهبی اشاره کرده و گفته است:

«برای آنکه بن‌ها را بین هیات‌های و تشکیلات مذهبی توزیع کنیم هیچ معیار و شاخصی نداریم و اساساً توزیع بر مبنای معیار عدالت نخواهد بود. در حقیقت هرکس که نزدیک‌تر باشد و بیشتر بتواند ارتباط برقرار کند، می‌تواند برخوردار باشد. اما از آنجایی که ما نماینده همه مردم هستیم باید به همه با یک دید نگاه کنیم و من این بن‌ها را قبول نکردم.»

این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر همچنین تصریح می‌کند:

«با وجود احترامی که برای همه تشکل‌ها و هیات‌های مذهبی قائل هستم، با این رویه اساساً مخالف بوده و اعتقاد دارم مردم تهران وقتی منابع درآمدی شهرداری را از طریق پرداخت عوارض تامین می‌کنند، مایل نیستند این عوارض به این نحو هزینه شود. وقتی مردم پولی برای عوارض می‌دهند نباید صرف خرج خرید برنج و روغن برای هیئت‌های مذهبی شود.»

خبرگزاری ایلنا، این مصاحبه را با تیتر «مالیات مردم نباید خرج خرید برنج و روغن برای هیئت‌های مذهبی شود» منتشر کرده است![۱]

در همین حال، حجت نظری، دیگر عضو اصلاح‌طلب شورای شهر نیز در آستانه هفته دفاع مقدس در یک توییت نوشته است:

«جنگ تحمیلی بنامیم یا دفاع مقدس، تفاوتی در عمق فاجعه و رنجی که بر این مملکت و ملت گذشته ایجاد نمی‌کند. جنگ و جنگ‌طلبی مذموم است!»

*علت معارضه عمومی در جریان سیاسی خاص با مقولاتی مثل عزاداری برای سیدالشهدا(ع) و دفاع مقدس در ظاهر امر مشخص نیست...

از طرفی ادبیات بکار رفته در کلام خانم نوری، بصورت عرفی هم به هیچ وجه مؤدبانه و زیبنده نیست چه رسد برای کنایه به عزاداران سیدالشهدا(ع) و ایام عزای محرم!

به سخن دیگر اینکه هیئات مذهبی آنطور که این خانم اصلاح‌طلب تصور می‌کند، لنگ «برنج و روغن»! نیستند و بر این مدار هم اداره نمی‌شوند و این در واقع نگاه کوچک و دنیای شکمباره برخی سیاسیون است که هیئت‌های عزاداری را مساوی با برنج و روغن می‌داند و می‌بیند و یا مثلا نشریه وابسته به آنها در مطلبی می‌نویسد: «غذای نذری شکل‌بندی جدید محرم است و نسل‌های جدید به هوای غذای نذری است که تجمعات محرم را شکل می‌دهند!»[۲]

و تربیت شدگان همین مکتب نامؤدب به ساحت سیدالشهدا(ع) هستند که می‌گویند: «ما شاد نیستیم چون فقط امام حسین(ع) را محور قرار داده‌ایم.»[۳]

مردم و افکار عمومی همچنین به خوبی به یاد دارند که نسبت دهندگان برنج و روغن به عزاداران أباعبدا... و کنایه‌زنندگان به این ساحت و بارگاه چگونه در سال‌های قبل مدعی شدند «عاشورا یک حرکت خشونت آفرین بوده است» و «به نظر می‌رسد عملکرد ائمه هدی(س) پس از عاشورا عقلانی‌تر شده است!»[۴]

کنایه زدن به دفاع مقدس و اشاره به جنگ و جنگ‌طلبی با این کنایه که «هم ما جنگ‌طلبیم هم متجاوزین»! نیز ادامه همان بروز ژنتیکی ارزیابی می‌شود که در بالا اشاره شد.

در واقع گویا در هرکجا که بحث عاشورا و فرهنگ عاشورایی در میان باشد، لزوما بایستی صدایی از اردوگاه جریان چپ بگوش برسد که با کنایه‌های سخیف و یا شبهات مزوّرانه، به سمت این مقولات اشاره و به آنها خدشه وارد می‌کند.

گفتنیست، اظهارات سخیف خانم نوری مبنی بر اینکه «وقتی مردم پولی برای عوارض می‌دهند نباید صرف خرج خرید برنج و روغن برای هیئت‌های مذهبی شود!» دچار اشکال دیگری هم هست و آن اینکه بیت‌المال مسلمین که بخشی از آن بوسیله مقولاتی مثل عوارض یا مالیات کسب می‌شود، علی‌الاصول و در تمام نظامات جهان، با صلاحدید حاکمیت و نهادهای کلان نظام در مسیرهای منتهی به صلاح و مصلحت جامعه صرف و هزینه می‌شود. که در ایران شامل مسیرهایی اعم از ساخت تفرجگاه برای مردم تا کمک به هیئات مذهبی و گروه‌های مقاومت در کشورهای مسلمان، حفظ امنیت و سلامت مردم و غیره است.

در واقع یک جریان خاص سیاسی که معارضه آن با مقولات ارزشی اظهر من‌الشّمس است حق ندارد پس از رأی‌آوری در یک شورای شهر، شروع به خدشه در موارد خرج‌کرد بیت‌المال کند و بدتر آنکه معارضه خود با مقولات دینی و ارزشی را نیز به مردم نسبت دهد.

خاصّه اینکه مردم بخوبی می‌دانند که تنها یکی از برکات روضه‌ها و هیئات عزاداری سیدالشهدا(ع) این است که مدافعان امنیت کشور در همین مجالس تربیت شده‌اند و به میادین جنگ و جهاد، حتی در فرامرزهای ایران حتی شتافته‌اند و امنیت مردمشان را حفظ کرده‌اند.

و از همه مهمتر اینکه مردم درک کرده‌اند معنای سخن امام راحل را که فرمود: «محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.»

از طرفی به نظر می‌رسد، مردم پیش از آنکه نظری درباره خرج بیت‌المال برای وسعت بیشتر عزاداری برای سید و سالار شهیدان(ع) داشته باشند، مخالف خوش‌نشینی در استفاده از خودروهای نو و تبلت‌بازی اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر پنجم هستند...

پیش از نوری، شهربانو امانی، دیگر عضو اصلاح‌طلب شورای شهر نیز در اظهاراتی غیر مؤدبانه در کنایه به متدینین گفته بود: یک جریان فکری وجود دارد که معتقد است، زنان باید در خانه بمانند و فقط به وظیفه خانه‌داری و مادری بپردازند. هنوز این تفکر در شهر تهران نیز وجود دارد![۵]

این قبیل کنایه‌ها و اظهارات اصلاح‌طلبان در حالی است که برخی معاریف این جریان به تازگی از عدم حضور تفکر چپ در هیئات مذهبی و مساجد گلایه کرده‌اند...