کد خبر: 85228

به گزارش کرمان خبر/ فردی به نام «علی شفیعی» روز یکشنبه گذشته در سرمقاله روزنامه شرق با عنوان «زمان به میدان آمدن» نوشته است:

« محرم واقعه غم‌انگیز و سترگی است که ظرفیت بازخوانی چندین‌باره را در تاریخ داشته و دارد و اگر به‌درستی فهم می‌شد، جهان تشیع نباید از بعد کمّی- از حیث پیروان - و کیفی – از حیث وضع فرهنگی، اجتماعی و...- در این نقطه‌ای باشد که الان در آن قرار گرفته است»!

او در بخش دیگری از اظهارات خود می‌نویسد:

به نظر می‌رسد محرم در دوران معاصر نیازمند بازخوانی و تأمل است؛ چراکه چند صباحی است در یک موقعیت و پیچ خطرناکی افتاده است که ترس آن می‌رود نقش‌آفرینی مثبت آن تحت‌الشعاع معیشت‌اندیشی‌ها و مصلحت‌اندیشی‌ها قرار گیرد. از عالمان و اندیشمندان دغدغه‌مند انتظار می‌رود تا نگذارند برای این واقعه سترگ این خطر سترگ اتفاق بیفتد. به‌نام محرم و حسین (علیه‌السلام) گاه بذر غلوّ کاشته می‌شود. قرار بود مراثی و منابر در خدمت محرم باشند و حسین و پیام حسین را که رهایی بود و معنا، در گفتمانی اخلاقی به نسل‌های پس از حسین برسانند؛ نه اینکه ارزش استقلالی پیدا کنند و برخی مداحان به خویش بیندیشند و بس.

فرد یاد شده در خاتمه تصریح می‌کند: وقت آن است که همه کسانی که دغدغه محرمِ حسینی و خود حسین (ارواحنا له الفداء) را دارند، به میدان بیایند و نگذارند این سرمایه عظیم شیعی دچار بحران شکل و معنا شود.[۴]

 

*اظهارات این فرد را به قضاوت مخاطبان محترم وامی‌گذاریم...

پر واضح آنکه اگرچه خطر تحریف همیشه برای هر مفهومی وجود دارد (و برای همین علما و خواص شیعه نسل به نسل به مقابله با آن بویژه در فرهنگ عاشورا برخاسته‌اند) اما خطر اصلی برای به حاشیه رفتن مفهوم عاشورا و پیام مکتب حسینی(ع) نه تحریف بلکه آنست که برخی که سراغ عمده آنها را می‌توان در اردوگاه جریان سیاسی خاص گرفت! چندین سال است که تلاش می‌کنند فرهنگ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) را یک کار غیر عقلانی و نوعی «کیش مرگ» جلوه داده[۵] و یا مثلاً آنرا حاصل جنگ‌های صدر اسلام معرفی کنند.

همین چهره‌ها در اشاره به هیئات مذهبی و عزاداران سیدالشهدا(س) با کنایه «برنج و روغن» حرف می‌زنند و گاهی نیز اینطور می‌گویند که ما ایرانیان چون حسین(ع) را محور قرار داده‌ایم شاد نیستیم!