کد خبر: 85274

در این گیت بازرسی (در سمت چپ) دو اتاقک کوچک وجود داشت که باید زنان محجبه را به آنجا می‌بردند و به صورت خصوصی بازرسی بدنی می‌کردند اما پلیس فرودگاه گرجستان فقط تعداد انگشت‌شماری از بانوان ایرانی را که مسن بودند و حجاب چادر داشتند به آن اتاق‌ها می‌بردند و خانم‌هایی را که حجاب روسری و مانتو داشتند در مقابل چشم همه، به زور روسری‌ و مانتوی آن‌ها را در می‌آوردند و زن مسلمان محجبه‌ ایرانی را در مقابل چشم همه بی‌حجاب می‌کردند و مورد بازرسی بدنی قرار می‌دادند.

به گزارش کرمان خبر/ اوایل سال جاری اتفاقی در فرودگاه تفلیس برای مسافران ایرانی رخ داد که باعث واکنش‌های فراوانی در عالی‌ترین سطوح دو کشور شد. ماجرایی که با عنوان هتک حرمت زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس رسانه‌ای شد. این اتفاق که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری بود و چون بیم آن می‌رفت که رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد و در روند انتخابات تاثیرگذار باشد با تکذیب گسترده از طرف مقامات وزارت امور خارجه روبه‌رو شد و بعد در کوران رقابت‌های انتخاباتی به دست فراموشی سپرده شد؛ اما طبق گزارش‌های رسیده، این اتفاق تلخ بار دیگر در فرودگاه تفلیس برای بانوان مسلمان ایرانی مساله‌ساز شده است.
 

سایت میزان، به نقل از سیتنا در این رابطه نوشت: شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار را که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند.

این درخواست در حالی که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند، قطعاً با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.

چند روز بعد از این حواشی، نخست وزیر گرجستان همراه هیاتی به ایران سفر کرد تا مشخص شود موضوع فرودگاه تفلیس قرار نیست تاثیری در روابط دو کشور بگذارد. چرا که اگر بنا بود این رابطه با حواشی به وجود آمده در فرودگاه تفلیس به هم بخورد نخست وزیر گرجستان به فاصله چند روز از سفر ظریف به ایران نمی‌آمد.

اما پس از همه‌ این کش و قوس‌ها و تائید و تکذیب‌های مختلف، گزارش‌ها و روایت‌های شاهدان عینی بیانگر تکرار این حادثه تلخ در فرودگاه تفلیس برای زنان مسلمان ایرانی است.

یک شاهد عینی که به تازگی از سفر تفلیس به ایران بازگشته، از تکرار این اتفاق تلخ خبر داده و ماجرا را اینگونه شرح می‌دهد:

برای روزهای پایانی تعطیلات تابستان به تفلیس پایتخت گرجستان سفر کردیم. در طول اقامت در گرجستان، همه‌چیز خوب بود و گرجی‌ها مردمانی آرام بودند و رفتار مناسبی داشتند؛ اما هنگام برگشت، در فرودگاه تفلیس اتفاقی افتاد که این سفر را در کام‌ ما تلخ کرد.

روز دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۶ باید با پرواز ساعت ۲۰ تفلیس به تهران هواپیمایی زاگرس برمی‌گشتیم که بعد از مراجعه به فرودگاه و تحویل بار و دریافت کارت پرواز هنگام عبور از آخرین گیت بازرسی پلیس فرودگاه تفلیس، شاهد رفتار بسیار زشت پلیس گرجستان با زنان ایرانی بودیم.

در این گیت بازرسی (در سمت چپ) دو اتاقک کوچک وجود داشت که باید زنان محجبه را به آنجا می‌بردند و به صورت خصوصی بازرسی بدنی می‌کردند اما پلیس فرودگاه گرجستان فقط تعداد انگشت‌شماری از بانوان ایرانی را  که مسن بودند و حجاب چادر داشتند به آن اتاق‌ها می‌بردند و خانم‌هایی را  که حجاب روسری و مانتو داشتند در مقابل چشم همه، به زور روسری‌ و مانتوی آن‌ها را در می‌آوردند و زن مسلمان محجبه‌ ایرانی را در مقابل چشم همه بی‌حجاب می‌کردند و مورد بازرسی بدنی قرار می‌دادند.

من پس از مشاهده‌ این رفتار قصد اعتراض داشتم که یک افسر پلیس من را از آن محل دور کرد. این رفتار پلیس فرودگاه گرجستان مورد اعتراض چند بانوی محجبه قرار گرفت اما پلیس فرودگاه اهمیتی به این مساله نشان نمی‌داد.

جالب است که در حین این اتفاق، دو نفر که به نظر می‌رسید از اعضای کادر سفارت ایران در گرجستان بودند نیز برای بدرقه‌ یکی از مقامات آنجا حضور داشتند اما هیچ واکنشی نسبت به این اتفاق تلخ و هتک حرمت زنان مسلمان ایرانی نداشتند.

سؤال من از مسوولان وزارت امور خارجه و سفارت ایران درگرجستان این است که اگر وظیفه شما رسیدگی به این حداقل حقوق بانوان ایرانی نیست، پس وظیفه شما چیست؟ چه کسی باید حافظ منافع اتباع ایران در کشور بیگانه باشد؟ اگر این اتفاق تلخ برای یکی از بستگان خودتان هم می‌افتاد، به همین سادگی از کنار آن می‌گذشتید؟ این اتفاق تلخ که چند ماه پیش هم در فرودگاه تفلیس رخ داد و حتی رسانه‌ای شد، چرا باید بار دیگر اتفاق بیافتد؟

آیا سفیر ایران، رایزن فرهنگی و دیگر اعضای سفارت ایران در گرجستان به جز دریافت حق مأموریت وظیفه دیگری ندارند؟ بار گذشته که این اتفاق افتاد، در هیاهوی جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراموش و حتی تکذیب شد اما آقایان حالا چه جوابی برای تکرار این اتفاق دارند؟