کد خبر: 85352

نمایش سگ و گربه در کنار میلیون‌ها تومان هزینه نگهداری حیوانات خانگی و خلأ‌های قانونی، چهره شهرها را زننده کرده است.

به گزارش کرمان خبر/ جلیقه کوتاه پارچه‌ای قرمز مارکدار 230 هزار تومان، قلاده فلزی از 100 هزار تومان به بالا، جای خواب 120 هزار تومان، کیف حمل 165 هزار تومان، کلبه هپی 120 هزار تومان، اسپری نظافت دهان و دندان، شامپوی شانه‌کشی روزانه و دستمال معطر 151 هزار تومان، پک 10 عددی پد ادرار 60 هزار تومان، هزینه پانسیون شبی 50 هزار تومان، هزینه مهد به صورت عادی روزانه 25 هزار تومان و در موارد دیگر انواع اسباب‌بازی و تشویقی‌های مدادی خوراکی، لباس و پاپیون تنها بخش کوچک و جزئی از امکاناتی است که در ازای پرداخت میلیونی به حیوانات مرفه ارائه می‌شود. در نهایت تمام هزینه‌های بی‌هدف و بیهوده‌ای که می‌تواند در مسیر درمان بیماری‌های پرهزینه و کمک به افراد ناتوان قرار بگیرد، اما بنا بر دلایل مختلف اجتماعی و فرهنگی در سال‌های اخیر در حالی هر روز به تعداد دارندگان حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه اضافه می‌شود که نه‌تنها نگهداری آنها در مجتمع‌های مسکونی و اماکن عمومی چندان با فرهنگ ایرانی اسلامی همخوانی ندارد، بلکه موجبات نارضایتی همسایه‌ها و افراد حاضر در مکان‌های عمومی را هم فراهم کرده است. 

یک زمانی وسعت زیاد برخی خانه‌ها در برخی مناطق شهر تهران و حتی شهرهای بزرگ ایجاب می‌کرد تا افراد برای حفظ امنیت ساکنان و مراقبت از خانه اقدام به خرید یا نگهداری حیواناتی چون سگ در محیطی خارج از چارچوب اصلی منزل کنند، اما به موازات زندگی شهری و تبدیل شدن خانه‌های شخصی به برج‌ها و آسمان خراش‌های متعدد، نگهداری از این حیوانات خانگی باقی ماند در حالی که از هدف اصلی خود یعنی نگهبانی یا سایر کاربردهای خود فاصله گرفت. در نهایت هم شرایط به‌گونه‌ای شد که تبعات و مفاسد نگهداری از حیوانات خانگی در جامعه بیشتر از قبل شد. 

علاوه بر موضوع فوق نگهداری از حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه در حالی بیش از گذشته میان مردم رواج یافته که با گشت و گذار ساده اینترنتی و حضوری در میان فروشگاه‌های عرضه غذا و وسایل نگهداری این حیوانات نشان از هزینه‌های سرسام‌آور نگهداری آنها دارد، موضوعی که با وجود شرایط نامناسب اقتصادی حاکم در کشور برای خانواده‌ها غیرقابل درک است و از سوی دیگر با توجه به فرهنگ شهرنشینی در ایران مشکلاتی را هم برای ساکنان مجتمع‌های مسکونی و حتی عبور و مرور عادی مردم در خیابان‌های شهر ایجاد کرده است.  بارها و بارها شنیده شده است که بسیاری از افراد به دلیل همسایگی دائم با افرادی که حیوانات خانگی چون سگ دارند مجبور به جابه‌جایی منزل شده‌اند؛ چراکه حتی فارغ از شرعیات اسلامی در منع نگهداری این حیوان در زندگی آپارتمان‌نشینی، صداهای گاه و بیگاه آن موجبات نارضایتی و سلب آسایش را فراهم کرده است. همچنین در حال حاضر پرونده‌های مربوط به نگهداری حیوانات خانگی در دادگاه‌ها کم نیست که البته تمام اینها به ناآگاهی دارندگان این حیوانات نسبت به حقوق حیوان و افراد جامعه برمی‌گردد. 

دلایل روانشناسی نگهداری از حیوانات توسط افراد 

به گفته روانشناسان فرار از مسئولیت، تفکرات روشنفکری و رفع کمبودهای عاطفی علت عمده نگهداری از حیوانات توسط افراد مختلف است، همچنین یکی دیگر از دلایل روانشناسی این موضوع روی آوردن برخی از افراد چه زن و چه مرد به سبک زندگی اروپایی است که از غرب نشئت می‌گیرد چنانچه زمانی که با این افراد صحبت می‌شود روشنفکری، ترحم و دلسوزی و سرگرمی را دلیل این اقدام می‌دانند. 

هرچند که باید گفت ادیان الهی و حتی دین مبین اسلام توجه به تمام جانداران را سفارش کرده‌اند، اما این بدان معنا نیست که حیوانات به متن و بطن زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی آورده شود؛ چراکه مأنوس بودن با این حیوانات آسیب‌های زیادی را همراه خود دارد. اخیراً برخی از دانشگاه‌های غربی اعلام کرده‌اند که اگر کسی سه سال متوالی با سگ و گربه در تماس باشد، از مدفوع آنها میکروب‌هایی متصاعد می‌شود که می‌تواند دردسرساز باشد. 

در نهایت وضعیت به سمتی سوق یافته است که در راستای تقلید کورکورانه از مؤلفه‌های فرهنگی غرب و بی‌توجهی مفرط به مفاسد موجود در نگهداری حیوانات خانگی همچون سگ و گربه به انواع و اقسام مؤلفه‌های نگهداری میلیونی این حیوانات رسیده‌ایم و حتی بستر چنین اقداماتی علاوه بر فروشگاه‌های خیابانی و مراکز نگهداری ‌به فضای مجازی هم کشیده شده است. 

 ثبت‌نام حیوانات خانگی در مهد اختصاصی!

مواردی همچون نگهداری در هفت فضای مجزا طبق اصول جهانی بدون ارتباط چشمی زیرنظر دامپزشک و رفتارشناس و نگهبان در محیطی کاملاً بهداشتی با نظافت روزانه با دتول و جرمی ساید و... در آرامش کامل با استفاده از فوم‌های صداگیری تخلیه انرژی، روزانه در دو نوبت صبح و عصر هر بار دو ساعت بازی با رفتارشناس و استفاده از تردمیل مخصوص سگ‌ها، رفع ناهنجاری‌ها، شانه‌کشی و نظافت روزانه، عکاسی، آرایشگاه و در ادامه اشاره به مبالغ و هزینه‌های سرسام‌آور و مضحکی چون جلیقه کوتاه پارچه‌ای قرمز مارکدار 230 هزار تومانی، قلاده فلزی از 100 هزار تومانی به بالا، جای خواب 120 هزار تومانی، کیف حمل 165 هزار تومانی، کلبه هپی 120 هزار تومانی، شامپوی شانه‌کشی روزانه و دستمال معطر 151 هزار تومانی، پد ادرار 60 هزار تومانی و در موارد دیگر انواع اسباب بازی و تشویقی‌های مدادی خوراکی، لباس و پاپیون که سرجمع هرکدام می‌تواند نسخه درمان یک بیمار مستمند و ضرورت‌های زندگی افراد بی‌بضاعت شود.  آنچه مهم است با در نظر گرفتن ممنوعیت خرید و فروش برخی حیوانات در قوانین اسلامی و بسترسازی مبهم و سؤال‌برانگیز برای ارائه مجوزهای صنفی فروشگاه‌های حیوانات در یک کشور اسلامی، این خلأهای قانونی بوده که منجر به فاجعه‌آمیز شدن چنین روندی شده است. شاید لازم باشد در کنار فرهنگ‌سازی توجه به حیوانات – نه به شیوه نگهداری در چارچوب شخصی منزل – و گسترش فرهنگ غنی ایرانی ـ ‌اسلامی ـ دینی، با وضع قوانین جدید در خصوص نحوه نگهداری حیوانات توجه بیشتری به وضعیت موجود در کشور کرد.