کد خبر: 85397

برخی از کارشناسان می گویند اگر دولت قانون را اجرا می کرد و سود حاصل از ۱۰ سال شرکتهای سهام عدالت را منظور می کرد آن وقت مردم مجبور به پرداخت این ۵۰۰ هزار تومان نمی شدند.

به گزارش کرمان خبر به نقل از آرمان کرمان ، همانطور که می دانید این روزها در اخبار و رسانه ها در رابطه با سهام عدالت زیاد گفته می شود و اینکه بالاخره این سود به مشمولین پرداخته خواهد شد یا نه  و آیا کام مشمولین بعد از گذشت ده سال شیرین می شود؟

اخبار رسمی حاکی از این بود که اولین سود سهام عدالت تا پایان شهریور واریز می شود، شهریور هم به پایان رسید و پیامک واریز پول به دست هیچکدام از مسئولان سهام عدالت نرسید ابنبار مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی وعده پایان هفته را داد.

سبحانی : با توجه به برنامه ریزی و سازو کارهایی که شده انشاالله اولین سود تا پایان همین هفته به حساب مشمولین واریز خواهد شد.

شورای اصل ۴۴ قصدش مشخص کردن اولویت ها بود نه منتفی کردن سود سهام

اما هفته اول مهر ماه هم به پایان رسید و طلسم این واریزی باز نشد و اعلام شد توزیع سود سهام عدالت فعلا منتفی شده است و اعضای شورای اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه اخیر به تقسیم سود در ابتدای مهر رأی منفی دادند مسئولان نگفتند که اگر قرار بود این شورا رای منفی صادر کند پس آیا همه وعده و وعیدها بدون هماهنگی با این شورا صورت گرفته بود.

آن طور که مسئولین گفته بودند شورای اصل ۴۴ قصدش این بود که اولویت ها  را مشخص کند نه اینکه از اساس اعطای  سود سهام را بزند . اما انگار گره ای کوری به پرداخت سود سهام خورده است.

سازمان خصوصی سازی در این رابطه می گوید: چون  اولین بار است که سود سهام عدالت بین مشمولین در کشور توزیع می شود یک مقدار هماهنگی بیشتر لازم است و این باید با خارج از سازمان صورت گیرد که مجددا اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۰ سال طول کشید تا خبر پرداخت سود سهام عدالت به رسانه ها برسد

۱۰ سال طول کشید تا خبر پرداخت سود سهام عدالت به رسانه ها برسد سوالی که اینجا پیش می آید آیا این ۱۰ سال مدت کمی بود تا سازمان های مربوطه برای نحوه و نوع پرداخت این سود با هم هماهنگ شوند بعد از پرداخت سود سهام عدالت باز سوال های بی جوابی برای مردم وجود دارد که چه وقت این سهام آزادسازی می شود و یا اینکه مردم بدانند سود سهام چه شرکتی را در اختیار دارند.

البته این چند روز هم که وعده داده شده بود گذشت و این وعده به آخر مهر ماه موکول شد.

برخی از کارشناسان می گویند اگر دولت قانون را اجرا می کرد و سود حاصل از ۱۰ سال شرکتهای سهام عدالت را منظور می کرد آن وقت مردم مجبور به پرداخت این ۵۰۰ هزار تومان نمی شدند. به گفته این کارشناسان به طور میانگین فقط سود ۶ سال این شرکتها محاسبه شده است و علت این شتبابزدگی سود چند هزار میلیاردی، دولت بوده است.

سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است اگر تا موعد مقرر  حدود ۵۰۰ هزار تومان پرداخت نکنند نیمی از سود از دست دارندگان آن خارج خواهد شد آیا این کار قانونی است؟

دولت سهام را مجانی به مشمولین نداده است

یعنی دولت این سهام را به مشمولین مجانی نداد بلکه نسیه فروخت و به مردم گفت شما یک میلیون تومان بدهکارید ده سال صبر می کنم از محل سود این سهم  بدهی اتان را وصول می کنم اگر کمتر از  ده سال این بدهی شما از محل سود خود این سهم وصول شد این سهام مال خود شما و اگر این ۱۰ سال تمام شد و از محل سود  این یک میلیون تومان تامین نشد آن وقت خودتان اختیار دارید الباقی  را نقدا بپردازید اگر نپرداختید به اندازه ای از محل سود پول گرفته شده و به خزانه ریخته شده است سهم مال شما ، و بقیه مال شما نیست .

اما هوشنگ عمرانی دبیر کل سابق کانون های شرکت های استانی سهام عدالت می گوید اگر دولت قانون را اجرا می کرد و تا ده سال صبر می کرد مردم نباید پولی می دادند  در حقیقت بدهی مردم از سود شرکت ها گرفته می شد.

وی ادامه داد: بالمره کلیه سهام را برای کلیه افراد مشمول اختصاص ندادند یک بخشی در سال ۸۵ و بخش دیگر در سالهای ۸۶ و ۸۷ یعنی چندین سال طول کشیدتا  این سهم ها را اختصاص دادند به مشمولین سهام عدالت، به گواهی مصوبات هیئت وزیران در واقع دوستان عجله کردند اگر این عجله نبود از محل سود سهام اقساط یک میلیون تومانی تسویه می شد.

عمرانی عنوان کرد: پتروشیمی خلیج فارس از سال ۹۱ به سبد سهام عدالت اضافه شده  و قبل از آن نبوده است و  اگر این شرکت ها را واقعا همان سال اول وارد لیست می کردند تا به حال پاس شده بود  بالاخره اینکه عجله کردند و این کم لطفی بود نمی دانم این چه سیاستی بود  و چه کسی آن را تصویب کرده است.

پیوستن برخی مردم به سهام عدالت هم تدریجی بوده است

پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی  نیز می گوید: هم در مشمولین هم در شرکتها تقریبا اختصاص سهم به مشمولین به جهت پیچیدگی های متعدد ریاضی غیرممکن می شد بحث مفصلی انجام شد و در  شورای عالی سیاست های اجرای اصل ۴۴ تصمیم بر این شد که این ده سال از ۸۵ تا ۹۵ قطعی شود.

دبیر کل سابق کانون های شرکت های استانی سهام عدالت پاسخ می دهد : بطور متوسط بجای ده سال، ۶ سال بر شرکتهای سهام عدالت گذشته است و علت این شتابزدگی سود  ۸ هزار میلیاردی بوده است.

وی ادامه می دهد: مجموع سهامی که به سهام عدالت اختصاص دادند حدودا  ۳۸ هزار میلیارد تومان است و این در حالیست که بنا به قول سازمان خصوصی سازی حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول شناسایی و برایشان برگ سهام صادر شده است و اگر متوسط یک میلیون تومان در نظر بگیریم سهامی که باید اختصاص می دادند حداقل حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان می شد در حال حاضر اگر به سبد سهام عدالت نگاه کنیم مجموع سهامی که با قیمت قراردادها ی تاریخ واگذاری دارند حدود ۳۸ میلیارد تومان است به فرض اگر می خواستند قانون را درست اجرا کنند ممکن بود قسط یک میلیون تومانی هم از محل سود سهام پاس شود و آن وقت دیگر سهم نداشتند که به مردم بدهند.

با این حال برخی نمایندگان مجلس می گویند طبق قانون سهام دو دهک اول بعد از ده سال آزاد می شد و  دو دهک اول به جای چند هز ار تومان در ماه سهام یک میلیون تومانی خود را دریافت می کردند اما سازمان خصوصی سازی مشکل را در همکای نکردن  مجلس دانستند و برخی نمایندگان  توپ را در زمین دولت انداختند.

در این میان رسانه ها ماندند و مردمی که به این وعده ها دل سپرده بودند و بالاخره اینکه بسیاری از مردم نمی دانند با این سهام عدالت باید پول بگیرند یا پول بدهند؟؟؟!!!

ـ چرا از اول به مردم اعلام نکردند که شما باید این مقدار به حساب بریزید.

ـ بعد از ده سال چرا چنین حرفی را می زنند با این اوضاع و احوال روزگار اگر ۵۰۰ هزار تومان داشتیم گره ای از کارمان باز می کردیم.

ـ عطایش را به لقایش بخشیدیم.

ـ اگر ۵۰۰ هزار تومان را ده سال پیش بانک می سپردیم الآن سپرده میلیونی داشتیم.

ـ چرا دولت از عهده کاری که بر نمی آید آن را اعلام می کند و دل مردم را علی الخصوص طبقات پایین را خوش می کند.

ـ متاسفانه همیشه بین مجلس و دولت ناهماهنگی وجود دارد.

ـ این همه اختلاس و فساد مالی در جامعه رخ می دهد، علتش چیست؟ چرا مسئولین شفاف سازی نمی کنند؟

ـ وقتی دولت کاری ازش بر نمی آید آن را په شرکتهای خصوصی سازی می سپارد.

ـ ما برای آن برنامه ریزی کرده بودیم ، چرا دولت به مردم دروغ می گوید؟

ـ آخرش ما متوجه نشدیم با این سهام عدالت پول می گیریم و یا باید پول بدهیم؟

ـ چند سر عائله دارم و با این اوضاع واحوال و رکود اقتصادی توی مخارج زندگی امان مانده ایم ، ۵۰۰ هزار تومانمان کجا بوده؟

ـ اصلا نخواستیم ، بعد از ده سال دولت چطور جرأت می کند این طور با مردم رفتار کند؟

*سوالی که اینجا پیش می آید آیا این ۱۰ سال مدت کمی بود تا سازمان های مربوطه برای نحوه و نوع پرداخت این سود با هم هماهنگ شوند؟ و چه شد که آنها بعد از ده سال متوجه شدند که مردم باید نیم میلیون تومان به حساب سهام خود اضافه کنند؟؟؟!!!