کد خبر: 85415

صدفی با اشاره به این که واقعه ۲۴ مهر نماد مبارزات و مجاهدت های حق طلبانه مردم کرمان با رژیم پهلوی است ، خاطر نشان کرد : رژیم شاهنشاهی سعی داشت با ایجاد رعب و وحشت مردم را از مبارزاتشان منصرف کند .

به گزارش کرمان خبر/ مهدی صدفی رئیس ستاد بزرگداشت ۲۴ مهر ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت : یکی از ترفندهای رژیم پهلوی در برابر توده عظیم مردم ایجاد رعب و وحشت و سرکوبی حرکت های مردمی بود و سعی بر این داشت که هر حرکت و تحسنی را از بین ببرد .

وی گفت :  ماهیت رژیم پهلوی منحوس مقابله با مبانی دینی و اعتقادی ملت بود و یکی از وقایع بسیار مهمی که امروز به عنوان نقطه عطفی در مبارزات مردم کرمان واقعه ۲۴ مهرماه می باشد .

صدفی با اشاره به این که واقعه ۲۴ مهر نماد مبارزات و مجاهدت های حق طلبانه مردم کرمان با رژیم پهلوی است ، خاطر نشان کرد : رژیم شاهنشاهی سعی داشت با ایجاد رعب و وحشت مردم را از مبارزاتشان منصرف کند .

رئیس ستاد بزرگداشت ۲۴ مهر عنوان کرد : در روز ۲۴ مهر مردم کرمان برای برگزاری مراسم چهلم شهدای میدان ۱۷ شهریور در مسجد جامع جمع شده بودند و به سخنرانی گوش می دادند که عده ای از ارازل و اوباش با حمایت و پشتیبانی از نیروهای نظامی شاه به مسجد حمله کردند و مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند که در این واقعه تعداد زیادی از مردم مجروح و دو تن نیز شهید شدند .

وی ادامه داد : هدف آن ها سرکوب قیام مردم ایران و ایجاد رعب و وحشت در دل مردم بود اما برخلاف تصور رژیم پهلوی این حادثه باعث شد غیرت دینی و انقلابی مردم افزایش یابد و انگیزه مردم برای مقابله با رژیم پهلوی تقویت شود و حرکت های انقلابی در کشور رشد یافت .

صدفی تصریح کرد : بعد از این واقعه آیت الله صالحی پیامی را به امام خمینی (ره) مخابره کردند و امام هم در تاریخ ۴ آبان ۵۷ پیامی را برای ملت ایران و مردم کرمان صادر کردند و در این پیام ضمن تسلی خاطر مردم کرمان آن ها را  دعوت به مبارزه و ایستادگی کرده بودند .

رئیس ستاد بزرگداشت ۲۴ مهر هدف از تشکیل ستاد بزرگداشت ۲۴ در کرمان را ثبت مبارزات مردم کرمان برای آیندگان دانست و افزود : آیندگان باید درس مبارزه با ظلم و ستم و بی عدالتی را یاد بگیرند.

وی بیان کرد : امروز کشورهای استکباری همچون آمریکا و عربستان در منطقه باید بدانند که یک روز همچون رژیم پهلوی ۲۵۰۰ ساله در ایران کاخ های ظلمشان فرو خواهد ریخت و مردم مسلمان ادامه حکومت را در دست خواهند گرفت .

صدفی تاکید کرد : ستاد بزرگداشت ۲۴ مهر در جهت تبیین این واقعه و درس آموزی و عبرت آموزی است و تمامی برنامه هایی که برای این روز در نظر گرفته شده اند بر اساس یک دیدگاه مردمی می باشد .

رئیس ستاد بزرگداشت ۲۴ مهر خاطر نشان کرد : مساجد ، تکایا و هیئت های مذهبی به عنوان مجری اصلی برنامه های ۲۴ مهر هستند و ما از وجود آن ها بهره می بریم و در کنار این ، اعضای این ستاد از همه ارگان های و سازمان های مردمی هستند و از یک ماه پیش کار خود را آغاز کرده اند .

وی در رابطه با برگزاری مراسم ۲۴ مهر در کرمان گفت : این مراسم در روز دوشنبه ۲۴ مهر بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع کرمان برگزار می شود و در کنار این مراسم فعالیت های علمی ، رسانه ای ، فرهنگی و ورزشی هم وجود دارد .

صدفی بیان کرد : برگزاری مسابقات معلومات مقاله نویسی ، اعزام راوی و خاطره گو به مدارس و دانشگاه ها ، برپایی نمایشگاه عکس و اسناد ۲۴ مهر در محل مسجد جامع کرمان ، چاپ ویژه نامه و بروشور ، بازدید دانش آموزان از مسجد جامع هم بخشی از مراسماتی هستند که در هفته آینده برگزار می شوند .