کد خبر: 85436

در حالی ساخت ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) مطابق برنامه پیش نمی‌رود که به تازگی برخی مقامات بر خلاف حق مردم برای دسترسی آزاد به اطلاعات، دستور منع اطلاع‌رسانی داده‌اند.

به گزارش کرمان خبر/ وزیر راه و شهرسازی خردادماه سال 94 در بازدید از پروژه ترمینال سلام فرودگاه امام گفته بود: « کار اجرایی ترمینال زیارتی سلام از 67 روز پیش آغاز شده و حدود 7 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.» آخوندی همچنین زمان بهره‌برداری از این پروژه را 14 ماه آینده اعلام کرد. این در حالی بود که در روز موعود نه تنها پروژه مذکور به اتمام نرسید که تابلو روزشمار آن منفی شد.

 

در ادامه پس از توقف ساخت پروژه و پس از کش و قوس‌های فراوان مقرر شد، با پول بنیاد مستضعفان شرکتی برای اجرای ترمینال سلام ایجاد شود. دیماه سال گذشته یعنی تقریبا یعنی تقریبا هشت ماه پس از توقف، خواجه‌دلویی معاون توسعه ساختمان بنیاد در این‌باره گفت:‌ « ترمینال سلام، ترمینال شماره یک فرودگاه امام خمینی است که یکی از شرکت‌های بنیاد پیمانکار آن بود که به دلیل مشکلات مالی حدود 8 ماه قبل کار ساخت آن متوقف شد.طی هشت ماه اخیر برای یک مدل پیگیری شد و در این زمینه جلساتی با وزارت راه داشتیم تا منابع مالی این ترمینال تامین شود، در نهایت مدل BLT  (اجرا، اجاره، واگذاری) برای این پروژه تعریف شد... قرارداد این پروژه چند روز قبل امضا و کار فعال شده است و امیدواریم ظرف یکسال آینده به بهره‌برداری برسد.»

 

مطابق قرارداد و گفته‌های مقام مسئول بنیاد مستضعفان دیماه امسال (کمتر از سه ماه دیگر) ساخت ترمینال سلام باید به اتمام برسد، اما در جدیدترین اظهارنظر مدیر پروژه ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از تخریب 40 میلیارد تومان بنای این ترمینال با پیشنهاد مشاور هلندی طرح خبر داده و وعده داد این پروژه تا 9 ماه آینده تکمیل و تحویل می‌ شود.

 

فرزاد همدانچی در خصوص آخرین تغییرات اعمال‌شده در نقشه اصلی ترمینال سلام و همچنین وضعیت پیشرفت پروژه، گفت: تغییر نقشه در ترمینال سلام با پیشنهاد مشاور طرح (شرکت هلندی ناکو) و باهدف افزایش ظرفیت ترمینال سلام انجام شد که منجر به تخریب 30 تا 40 میلیارد تومان بنا در داخل ترمینال (ساختمان وی‌آی‌پی) شد.

 

وی با بیان این‌که بعد از حدود شش ماه با دستور وزیر راه و شهرسازی خرداد امسال تخریب‌ها انجام و پروژه مجدداً از سرگرفته شد، افزود: نهایتاً شرکت احداث به عنوان سرمایه‌گذار این پروژه بر اساس طرحی که ناکو داده بود نقشهٔ فاز یک را آماده کرده است.

 

وی با بیان این‌که کار نازک کاری در فضای اداری ترمنیال به پیشرفت های خوبی رسیده است، افزود:طبق برنامه قرارداد اکنون باید 50 درصد از ترمینال سلام تکمیل شده بود اما به دلیل وقفه انجام شده و همچنین با هدف افزایش ظرفیت این ترمینال، در حال تهیه برنامه جبرانی برای تکمیل سلام هستیم. برای 9 ماه آینده توافق شده تا کار ترمینال سلام به سرانجام برسد.

 

به نظر می‌رسد این اطلاع‌رسانی که توسط  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی انجام شده چندان به مذاق برخی مقامات خوش نیامده و دستور آمد که مدیران و مسئولان مربوطه نباید در خصوص وضعیت ترمینال سلام تا اطلاع ثانوی اظهارنظر کنند.