به گزارش کرمان خبر/ روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد به تازگی در گزارشی با عنوان «حلقه مفقوده پرونده‌های تجاوز چیست؟!» در اشاره به اجرای حکم اعدام برای قاتلین و متجاوزین به عنف، با فردی به نام سیامک زند رضوی که گفته شده عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی ایران است، مصاحبه کرد.

این فرد در صحبت‌های خود گفته است:

«سیاستگذاران ما ابتدا باید این را قبول کنند که قتل محصول یک عمل فردی نیست. تجاوز یک عمل فردی نیست. بلکه این اعمال کنش‌هایی اجتماعی هستند و تحت تاثیر سایر اجزای ساختار جامعه رخ می‌دهند!»

او می‌افزاید:

وقتی ما این جرایم را به عنوان پدیده‌های اجتماعی درک و تحلیل کنیم آن وقت متوجه می‌شویم که قصاص به عنوان دفاع از حقوق فردی لزوما متضمن تکرار نشدن این اتفاقات نیست.

اعتماد در بخش پایانی این گزارش نوشته است: قاتل ستایش چند روز دیگر اعدام می شود. اما آیا نهادهای اجتماعی مسئول از این پرونده و پرونده‌های مشابه درس های لازم را گرفته‌اند؟ پاسخ به نظر منفی است[۴].

 

*متأسفانه برخی افراد، چند سالیست که به بهانه جامعه‌شناسی، صحبت‌هایی عجیب و غریب را مطرح می‌کنند.

اظهارات فرد مذکور در زمینه فردی نبودن قتل و تجاوز نیز در حالی است که بشریت حتی در زمان هابیل و قابیل که شاکله اجتماعی امروزین و نهادهای آموزشی وجود نداشته‌اند نیز شاهد قتل و جنایت بوده است و علی‌القاعده نمی‌توان و نبایستی نفسانیت قاتل و متجاوز بعنوان اصلی‌ترین علت وقوع جرائم خشن را نادیده گرفت.

صد البته تأثیرات پیرامونی هم در شکل‌گیری انگیزشی یک رفتار سهیم‌اند اما اینکه قرار باشد سهم این تأثیر، حداکثری جلوه داده شده و به بهانه آن اینطور عنوان شود که فلان متجاوز، رفتار خودآگاه نداشته و یا عمل اسلامی قصاص رافع مشکلات نیست! به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

در واقع، کسی مدعی نیست که قصاص به تنهایی ایجاد کننده مدینه فاضله است اما یقینا در جامعه‌ای که آدمها به رأی‌العین مجازات قتل و تجاوز و... را مشاهده کرده و با سختی‌های پیرامونش آشنا باشند، شاهد امنیت بیشتری خواهیم بود و پس از قصاص نیز حیات بهتر و بیشتری در جامعه شکل می‌گیرد.

گفتنیست، پیش از این برخی افراد حتی برای مجازات قاتل پرونده آتنای کوچک نیز خواستار لغو مجازات علنی شده و این کار را بدون تأثیر عنوان کرده بودند.