غلامرضا ظریفیان، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به تازگی طی مقاله‌ای در روزنامه آرمان امروز در اشاره به ماجرای مسئولیت برجام نوشته است:

«در شرایطی که حتی جهان بر ادامه راه برجام تاکید دارد و مدام بدعهدی‌های آمریکا را به او گوشزد می‌کند، چه اصراری وجود دارد که برخی از جناح‌ها، بدکرداری و بدعهدی طرف مقابل را به حساب مسئولان کشور بنویسند. به هر روی دولت تدبیر و امید مجری سیاست‌های کلان نظام است!»

او همچنین می‌نویسد: نظام و جامعه با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در کشور بود، همه و همه دست به دست یکدیگر دادند و دستاوردی قهرمانانه (یعنی برجام) را در عرصه نظام بین‌الملل به نمایش گذاشتند.[1]

 

*ظریفیان پیش از این نیز در مصاحبه‌ای از این گفته بود که رئیس‌جمهور روحانی مسئول برجام نیست و پای توصیه بزرگان نظام در میان بوده است.[2]

این در حالی است که اتفاقا باید از افرادی مثل ظریفیان پرسید که شما چه اصراری دارید که آقای روحانی مسئول برجام نیست؟!

خاصه آنکه شخص ایشان در گذشته و هنگامیکه نامه‌های تبریک درباره برجام می‌نوشتند صراحتا ابراز کرده‌اند که مسئول برجام هستند.

در باب مسئول بودن نظام و جامعه در ماجرای برجام! نیز انتظار است که ظریفیان و امثال او یک سند و فقط یک سند از توصیه مقام معظم رهبری به مذاکره و توافق با آمریکا! بیاورد و یا از ابراز خوشبینی ایشان نسبت به آمریکا و دستاوردهای مذاکره خبری را روی میز بگذارد و بعد اظهار کند که نظام اسلامی مسئول برجام است و یا مقامات ارشد کشور آنرا توصیه کرده‌اند.

در اقتفای صحبت‌های ظریفیان ذکر این نکته نیز ضروریست که بیش از آقای روحانی و ستاد برجام، این اصلاح‌طلبان هستند که بایستی در قبال برجام و وعده‌های پر رنگ و لعابی که درباره آن به مردم دادند بایستی پاسخگو باشند.

آنها باید در کنار «عذرخواهی» علت خوشبینی‌های خود به آمریکا، علت آنهمه سیاه‌نمایی غلط از اوضاع اقتصادی کشور و علت بیدستاوردی برجام را برای مردم توضیح دهند...