به گزارش کرمان خبر/ حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور روحانی و مصطفی میرسلیم، از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، به تصمیم اعلامی شورای نگهبان مبنی بر لغو عضویت آقای سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد به دلیل غیر مسلم بودن، واکنش نشان دادند.

به گزارش ایلنا، آشنا در همین رابطه طی مطلبی در کانال تلگرامی خود نوشته است:

«قضیه نیکنام حس میهنی برخی ایرانیان را به چالش کشیده است. کسانی که رد نیکنام را مستند به دلایل شرعی یا حقوقی می‌کنند اکنون با یک آزمون دشوار مواجه هستند، آنها باید موضع خود را در قبال هویت سه وجهی "جمهوری، اسلامی، ایرانی" مشخص کنند. مسئله در فراسوی یک استدلال حقوقی صرف، به نسبتی برمی‌گردد که ما با هویت ملی در مفهوم توصیف شده در قانون اساسی تنظیم می‌کنیم.»

او همچنین افزوده است: نحوه بیان و استدلال برخی فقهای شورای نگهبان، مباحثه فقهی و حقوقی عمومیت یافته و کیفیت مواجهه سیاسی با این پدیده تعیین کننده آینده مفهوم هویت ملی و کارامدی حقوق شهروندی در ایران است.[۷]

در همین اثنی، مصطفی میرسلیم نیز در یک جمله در توییتر خود نوشته است: «مشکل سپنتا نیکنام در مجمع تشخیص قابل حل است.»[۸]

 

*بایستی قضاوت درباره اظهارات این دو نفر را به عهده مردم و البته مقامات کشور گذاشت...

درباره آشنا ذکر این نکته لازم است که رسانه‌ها طی سال‌های اخیر، گزاره‌های دیگری هم از او در زمینه «خیر خواهی غرب برای ایران»، «توییتروریسم» و «تهدید امنیتی سطح بالا» منتشر کرده‌اند.

میرسلیم نیز که راجع به تمام مشاکل ایران، راه‌حل‌هایی مکتوب را در اختیار دارد پیش از این راهکارهایی درباره «آلودگی هوا»، «فساد قالیباف» و «رفع خطر قالیباف از سر نظام اسلامی» ارائه کرده است.