کد خبر: 85650

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، با اشاره به وضعیت حاکم در بازار مسکن اظهار داشت: بازار مسکن همچنان در رکود به سر می‌برد و تنها شاهد اندک رونقی در آن بودیم. پس از این رونق کوتاه مدت، معاملات مسکن دوباره از نفس افتاد که امیدوارم بعد از ماه صفر شرایط رو به بهبود برود.

به گزارش کرمان خبر/ عبداله مکاری‌فرجی با بیان اینکه در حال حاضر افزایش قیمت مسکن ناشی از گرانی مصالح ساختمانی است، گفت: از جمله مواردی که بر رکود بازار مسکن تاثیرگذار هستند می‌توان به لزوم کنترل عوارض مصالح ساختمانی و نیز صادر نشدن جواز ساخت از سوی شهرداری اشاره کرد.

وی ادامه داد: بیشتر مشارکت‌ها متوقف شده است و برای قراردادهای نوشته شده نیز پروانه صادر نمی‌شود و مشخص نیست شهرداری چه تصمیمی دارد. مقامات شهرداری تهران گفته اند « اداره شهر با فروش تراکم دیگر امکان‌پذیر نیست » و ممکن است نرخ تراکم را مجددا افزایش دهند. اگر شهردار فعلی نرخ تراکم، صدور پروانه و عوارض ساختمان را افزایش دهد حتما بر بازار ساخت‌وساز نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مکاری‌فرجی با اشاره به کنترل قیمت مصالح ادامه داد: با کنترل قیمت مصالح، عرضه و تقاضا در بازار همخوانی خواهد داشت و اگر تعاونی‌ها ساختمان‌ها را به موقع تحویل دهند افزایش قیمت زیادی را نخواهیم داشت و بازار خرید و نیز فروش رونق خواهد گرفت.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، معاملات مسکن در ماه‌های مهر و آبان امسال را نسبت به سال گذشته در همین زمان همراه با رکود دانست و گفت: طبق آمار سامانه املاک، معاملات با کاهش همراه بوده است و همچنان در رکود به سر می‌بریم.

وی بیشترین حجم معاملات در بخش خرید و فروش را مربوط به مناطق جنوبی شهر عنوان کرد و ادامه داد: منطقه 4 و نیز مناطق جنوبی شهر، بیشترین حجم خرید و فروش را دارند و املاک در دامنه قیمتی 200 تا 500 میلیون توسط خریداران معامله می‌شود؛ املاک و معاملات بیشتر از این نرخ، در رکود به سر می‌برند.

مکاری‌فرجی گفت: حجم معاملات در املاک اجاره‌ای نیز بستگی به وسع و توان مشتریان دارد و شامل منطقه خاصی نمی شود، اجاره‌بهای املاک با 20درصد رشد همراه بوده است.