کد خبر: 85792

به گزارش کرمان خبر/با وقوع زلزله دردناک در استان کرمانشاه و تخریب چندین هزار واحد مسکونی در این استان، به نظر می‌رسد مالکان واحدهای مسکن مهر از آنجا که این ساختمان‌ها دارای بیمه حوادث غیرمترقبه بوده‌اند، کمترین نگرانی را خواهند داشت.

بر اساس برآوردها، اکثر ساختمان‌های مسکونی و تجاری شهرهای زلزله‌زده فاقد بیمه حوادث غیرمترقبه بوده‌اند و مالکان آنها اکنون باید منتظر کمک‌های بلاعوض و وام‌های دولتی برای نوسازی ساختمان‌های خود باشند. با این حال، مالکان مسکن مهر نگرانی کمتری نسبت به دیگران دارند، زیرا واحدهای مسکن مهر در استان کرمانشاه، دارای بیمه حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله بوده‌اند و بزودی پرداخت خسارت آنها آغاز خواهد شد.

بر اساس اظهارات رئیس اداره کل تسهیلات بانک مسکن، مسکن مهر کرمانشاه دارای قرارداد بیمه حوادث غیرمترقبه با شرکت بیمه آرمان بوده است.

ندا کسری کرمانشاهی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانکی کشور (ایبِنا) اظهار کرد: مسکن مهر استان کرمانشاه دارای مرهونه بانکی است و مشمول بیمه حوادث غیرمترقبه که زلزله را نیز پوشش می‌دهد بوده است.

رئیس اداره کل تسهیلات بانک مسکن تصریح کرد: به دلیل این‌که مبلغ خسارت بر مبنای مانده بدهی است و زمان امضای قرارداد فروش اقساطی افراد متفاوت بوده، مبلغ هر یک با دیگری تفاوت دارد که مجموع این رقم را شرکت بیمه باید اعلام کند.

تسهیلات مسکن مهر مشمول زلزله است

علیرضا بیانیان، مدیرعامل شرکت بیمه آرمان با تاکید بر پرداخت خسارات واردشده به واحدهای مسکن مهر مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به خبرنگار ما گفت: بانک مسکن، بیمه‌گذار ماست و بر اساس تعهدات قانونی، تسهیلاتی که برای مسکن مهر داده شده، مشمول حوادث غیرمترقبه مانند زلزله می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که بیمه آرمان به تعهدات خود در زلزله کرمانشاه و واحدهای آسیب‌دیده مسکن مهر عمل می‌کند، افزود: برخی تسهیلاتی که توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود با پوشش بیمه‌ای شرکت آرمان همراه است و هر چه اقساط تسهیلات پرداخت شده باشد، تعهدات ما کمتر می‌شود.

بیانیان با بیان مثالی در این زمینه تصریح کرد: اگر یک واحد مسکونی مسکن مهر مبلغ 50 میلیون تومان قیمت داشته باشد که 15 میلیون تومان آن وام باشد، تعهد بیمه برای 50 میلیون تومان نبوده و فقط مبلغ تسهیلات، مشمول حوادث غیرمترقبه خواهد شد. ضمن این‌که اگر از مبلغ 15 میلیون تومان، سه میلیون تومان اقساط آن پرداخت‌شده باشد، تعهد بیمه‌گر 12 میلیون تومان است. بیمه آرمان مسئول مانده بدهی تسهیلات است و بر این اساس خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه را پرداخت خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بیمه آرمان با اشاره به این‌که سه تیم کارشناسی به منطقه زلزله‌زده کرمانشاه اعزام کردیم، تصریح کرد: قرارداد ما با پیمانکاران مسکن مهر نیست و بانک مسکن طرف قرارداد ماست، از این رو منتظر اعلام خسارت از سوی این بانک هستیم تا پرداخت‌ها صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: بیمه آرمان مشکلی برای پرداخت خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه ندارد و سعی می‌کنیم با همکاری بیمه مرکزی، دولت و بانک مسکن این موضوع هرچه سریع‌تر حل و فصل شود.

بیانیان در پاسخ به این پرسش که بعد از برآورد خسارت، مبلغ آن به مردم پرداخت می‌شود یا بانک اظهار کرد: طرف قرارداد ما بانک مسکن است اما ذی‌نفعان، دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن مهر هستند. از این رو افرادی که تاکنون به تعهدات خود عمل کرده‌اند بانک مسکن مبلغ خسارت ناشی از این حوادث را به آنها پرداخت خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بیمه آرمان در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما مبنی بر این‌که افراد دریافت‌کننده تسهیلات مسکن مهر که خانه‌هایشان خسارت‌دیده است تا چه زمانی باید به شرکت بیمه مراجعه کنند، گفت: طبق قانون باید در مدت زمانی که شرکت بیمه تعیین می‌کند مراجعه داشته باشند، اما در حوادث غیرمترقبه این زمان‌بندی را برداشتیم. به این دلیل که افراد عزادار از دست دادن خانواده‌هایشان هستند و نباید فعلا دغدغه معرفی به بیمه داشته باشند. در زلزله بیرجند بعد از شش ماه افراد برای برآورد خسارت خود مراجعه کردند و تاکنون مبلغ پنج میلیارد تومان از سوی بیمه آرمان پرداخت ‌شده است.

وی با بیان این‌که هر کاری که به نفع مردم باشد انجام می‌دهیم، افزود: بعد از بررسی و اعلام خسارت توسط بانک، کل مبلغی را که بیمه از باقی‌مانده تسهیلات تعهد دارد به بانک به صورت جمعی پرداخت می‌کنیم که بعد از آن افراد به صورت خرد باید از بانک مسکن خسارات خود را دریافت کنند.

بیانیان ادامه داد: قرارداد دیگری با بانک داریم که اگر افراد بر اثر حوادث فوت کنند، بیمه باید مابقی اقساط تسهیلات را پرداخت کند که در این روش مشمول زلزله نخواهد شد، اما در قرارداد اولیه تسهیلاتی که برای مسکن مهر پرداخت‌شده باقیمانده اقساط آن شامل حوادث غیرمترقبه است.

تسهیلات مسکن مهر بیمه هستند

فرهاد تجری، نماینده مردم قصرشیرین استان کرمانشاه در این باره به خبرنگار ما گفت: اغلب ساختمان‌های مسکن مهر با تسهیلات بانک مسکن به متقاضیان تحویل داده شده و چند سالی است که تسهیلات اعطایی بیمه هستند. از این رو متقاضیان با توجه به مبلغ باقیمانده اقساط تسهیلات خود، خسارت دریافت می‌کنند. وی افزود: تسهیلاتی که برای مسکن مهر داده شده، مشمول زلزله می‌شود و مردم در اسرع‌وقت می‌توانند برای تشکیل پرونده به اداره بیمه مراجعه کنند.

تجری با اشاره به این‌که برخی واحدهای مسکن مهر آسیب زیادی دیدند، تاکید کرد: دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده باید ارقامی را در نظر بگیرد تا مردم این شهر زودتر خانه دار شوند. اکنون بیشتر خانواده‌ها در چادر زندگی می‌کنند که با توجه به فرارسیدن فصل سرما،وضعیت بدتر نیز خواهد شد.

نماینده مردم قصر شیرین استان کرمانشاه ادامه داد: به نظر می‌رسد دولت باید برای همه افرادی که خانه هایشان آسیب‌دیده است، مبلغی را در نظر بگیرد یا خود مستقیما برای ساخت مسکن اقدام کند.