کد خبر: 85813

رئیس کل دادگستری استان کرمان بر برنامه ریزی، طراحی و اجرای برنامه زندگی بدون جرم ویژه زندانیان تاکید کرد و گفت: تمامی نهاد های متولی باید برای اجرای این طرح کمک کنند.

به گزارش کرمان خبر/  یدالله موحد در جمع خانواده زندانیان که با حضور روسای کمیسیون های اقتصادی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: با اجرای موفق برنامه زندگی بدون جرم اعتماد اجتماعی از دست رفته به مددجویان بازگردانده می شود.

وی با بیان اینکه زندان یک آسیب جدی اجتماعی است، تصریح کرد: برنامه زندگی عاری از جرم می تواند رفتارهای زندانی را  از جامعه ستیزی به جامعه دوستی پیش ببرد.

موحد تاکید کرد: حمایت و مراقبت از مددجویان و خانواده زندانیان چه در زمان تحمل حبس و چه بعد از خروج از زندان یک ضرورت غیر قابل اجتناب است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان در زندان به سر می برند، گفت: در هر ساعت، روز و سال جمع زیادی از افراد در سراسر این کره خاکی بنا به دلایلی از جمله ارتکاب جرم روانه زندان می شوند و بخشی از عمر خود را در یک محیط کنترل شده یا بسته می گذرانند که به عنوان محیط های سلب آزادی شناخته می شوند.

موحد ادامه داد: مشکل وقتی جدی تر می شود که این افراد بعد از آزادی و خروج از محیط زندان بازگشت مجدد به زندان  دارند مگر نه آن است هدف اساسی و مهم از ورود این افراد و نگهداری در محیط زندان به منظور اصلاح و آموزش مهارت های زندگی در جامعه و حرفه آموزی و آموختن مسیر بازگشت به جامعه و داشتن یک زندگی شرافتمندانه و آبرومند است.

وی با بیان اینکه هزینه سنگینی از بیت المال صرف نگهداری زندانیان می شود، افزود: تمام هزینه هایی که دولت متحمل می شود و تمام سختی هایی که خانواده های مددجویان تحمل می کنند برای این است که بعد از آزادی سرپرست یا عضو خانواده به یک زندگی شرافتمندانه و سالم اجتماعی بازگردد.

وی ادامه داد: دستگاه های فرهنگی و اقتصادی، قضات، جامعه، خیران باید با سازمان زندان ها همراهی کنند تا آنها بتوانند در سایه حمایت هایی که صورت می گیرد در مسیر اصلاح و بازپروی شخصیت زندانیان حرکت کنند.

موحد عنوان کرد: مهمتر از همه خانواده زندانیان و خود مددجویان باید بیاموزند که تحت هر شرایط نامطلوب و دشواری نباید رفتار مجرمانه داشته باشند بلکه باید به ارزش های اخلاقی پایبند باشند و از گذشته عبرت گرفته و برای آینده خوب برنامه ریزی کنند و به عنوان یک شهروند خوب به جامعه بازگردند.

رئیس شورای قضائی استان کرمان تاکید کرد: در برخی از کشورها برنامه زندگی بدون جرم با همکاری جدی مددجویان و خانواده آنها طراحی و به مرحله اجرا در آمده است و می توان از این طرح به عنوان یک الگوی موفق برای  بازپروی و بازگشت مجدد به زندگی سالم اجتماعی استفاده کرد.

موحد گفت: اجرای این برنامه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با توجه به فرهنگ دینی و باورها و ارزش های مذهبی موجود و سایر شرایطی که داریم می تواند با موفقیت دنبال شود.

وی تصریح کرد: مدیران، نهادهای متولی، خیران، دستگاه های بهزیستی با محوریت خود مددجویان و خانواده و بستگان مددجویان می توانند در اجرای موفق این برنامه نقش موثری ایفا کنند و ضرورت دارد جمع زیادی از مددجویان در این برنامه ثبت نام کنند.

وی ارائه آموزش های خاص در جهت تغییر نگرش مددجویان به زندگی و همچنین آموزش سبک زندگی و تقویت مهارت تصمیم گیری را اولین قدم اجرای برنامه زندگی بدون جرم دانست.

موحد بیان کرد: برنامه زندگی عاری از جرم باید از این توانمندی برخوردار باشد که مددجویان با احساس مسئولیت راجع به آینده خود و فرزندانش فکر کنند و نهایتا تصمیم بگیرند و این برنامه باید از این قابلیت برخوردار باشد حتی کسانی که به رفتار های مجرمانه و قانون شکنانه عادت کرده اند، این عادت ناپسند را ترک و رفتارهای پسندیده و شادی آفرین را جایگزین سازند.

وی با بیان اینکه برنامه زندگی عاری از جرم می تواند رفتارهای زندانی از جامعه ستیزی به جامعه دوستی پیش ببرد، گفت: به طور مثال امروز با واقعه تلخ و دردناکی به نام زلزله مواجه هستیم حس نوع دوستی و اقدامات انسان دوستانه را آنگونه که در تعالیم عالیه دین مبین اسلام وجود دارد در این مواقع همیشه باید زنده نگه داشت.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: برنامه زندگی بدون جرم باید تک تک زندانیان و شرایط خاص آنها را مورد توجه قرار دهد و با مشارکت خود آنها و انجام کارهای مثبت فی الواقع زندانی یاد می گیرد به خودش و خانواده اش و جامعه اش احترام بگذارند.

وی گفت: ایجاد اعتماد به نفس و توانایی خدادادی برای حرکت در مسیر درست و خداپسندانه از اهداف مهم این برنامه می تواند باشد.

 

ادامه اخبار