کد خبر: 85834

با زمینه‌سازی برای واگذاری مجوز تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران قرار است کدام خلأ پر شود.

کرمان خبر/ خبرها حاکی از آن است که دولت و اتحادیه اروپا درصدد افتتاح دفتری برای اتحادیه مذکور در تهران هستند و معاون وزیر خارجه اعلام کرد در چند ماه آینده این کار انجام خواهد شد. چندی پیش نیز «قانون گسترش روابط با ایران» در پارلمان اروپا به تصویب رسید که شروط آن برای هر ایرانی‌ای شرم‌آور خواهد بود.


اما آنچه «دولت محرمانه» به آن در افکار عمومی نمی‌پردازد چرایی ایجاد این دفتر است. اکنون کشورهای اروپایی در ایران دارای سفارت هستند و تعاملات آنان برقرار است. کنش جمعی آنان نیز از سوی سفارت کشوری که نمایندگی دوره‌ای آنان را به عهده دارد، انجام می‌شود و معمولا اعتراض‌های احتمالی دولت ایران به مواضع اتحادیه اروپا با احضار سفیر کشوری که رئیس اتحادیه است صورت می‌گیرد حال باید پرسید ما در رابطه با اروپا چه خلأیی داریم که با این دفتر درصدد پر کردن آن هستیم؟
آیا آنان دفتر را برای تسهیل مراودات اقتصادی می‌خواهند؟ فرآیند انتقال کالا و خدمات معمولا بین کشورها و شرکت‌ها انجام می‌شود و اتحادیه نقش مستقیم در آن ندارد به همین دلیل تفاوت نگاه در بین کشورهای اروپایی به ایران نیز قابل درک است. اما قانونی که اخیرا تصویب شد از نفی قصاص گرفته تا به رسمیت شناختن اسرائیل را از ما می‌خواهد آنچه اتحادیه اروپا تاکنون علیه ما یکپارچه و به صورت اتحادیه‌ای انجام داده است مسایل مربوط به هویت حقیقی نظام جمهوری اسلامی و عموما سیاسی است. بخش پنبه‌ای و نرم مبارزه با انقلاب اسلامی در طرح تقسیم اروپا - آمریکا به اروپا سپرده شده است و به همین دلیل آنچه را قبلا در یک سفارت انجام می‌دادند می‌خواهند در یک دفتر مرکزی انجام دهند و آن حمایت از مخالفان اجرای احکام اسلام و نظام جمهوری اسلامی است.