کد خبر: 85865

اختلاف واعظی با اصلاح‌طلبان در دولت دوازدهم اوج گرفته اما مساله امروز و دیروز نیست

به گزارش کرمان خبر/ روزنامه اعتماد، روز پنجشنبه گذشته در گزارشی مطوّل به عملکرد محمود واعظی، رئیس دفتر آقای روحانی در دولت دوازدهم پرداخت.

اعتماد در بخشی از گزارش خود با اشاره به عزل و نصب‌های واعظی و برخی مواضع سیاسی او می‌نویسد: اختلافات واعظی و اصلاح‌طلبان و فراکسیون امید را چگونه باید تحلیل کرد؟ شایعاتی است بی اساس یا روز به روز قوت خواهد گرفت و در بزنگاهی کار دست دولت اعتدال می‌دهد؟

گزارشگر این روزنامه در ادامه تصریح می‌کند: اختلاف واعظی با اصلاح‌طلبان در دولت دوازدهم اوج گرفته اما مساله امروز و دیروز نیست. او در انکار نقش اطلاح طلبان در پیروزی روحانی نه تلویحا و با اشاره غیر مستقیم که با صراحت وارد میدان شده است و در یکی از سخنرانی‌هایش نقش اصلاح طلبان در پیروزی روحانی را آنگونه که بود نپذیرفت.

این گزارش می‌افزاید: اینگونه اظهارنظرها تنها اقدام عملی برای عبور از اصلاح طلبان نیست و لابی کردن‌های به نفع لاریجانی در جریان انتخابات هیات ریسه مجلس را نیز باید به آن افزود.لابی گری هایی که صدای نمایندگان اصلاح طلب را درآورد...انتصاب محمود واعظی به عنوان رییس دفتر رییس جمهور، اصلاح‌طلبان را مکدر کرد.

اعتماد در گزارش خود که با عنوان «در دفتر رئیس‌جمهور چه می‌گذرد؟» منتشر شده همچنین تأکید می‌کند: اصلاح‌طلبان نسبت به حسن نیت واعظی اطمینان خاطر ندارند.[۲]

 

*از حوالی یکسال قبل، به کرّات در وبلاگ مشرق اشاره کردیم که اصلاح‌طلبان مترصد «عبور از روحانی» و طلاق دادن رئیس‌جمهور هستند و برای این کار به ویژه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری به هر بهانه‌ای چنگ خواهد زد.

گزارش روزنامه اعتماد را نیز می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد.

اعتماد در حالی واعظی را مخاطب خود قرار داده که به نظر می‌رسد ضمیر مرجع، شخص آقای روحانی است و لذا پیش کشیدن پای واعظی بیشتر یک بهانه‌جویی به نظر می‌رسد.

در ماجرای عزل و نصب‌ها و یا سخنرانی‌های واعظی هم کیست که نداند که رئیس‌جمهور روحانی هیچ عملی را بر خلاف مصالحی که خودش تشخیص می‌دهد، برنمی‌تابد و لذا واعظی در صحبت‌ها و عزل و نصب‌ها صرفا رضایت آقای روحانی را نصب‌العین قرار داده است و چپ‌ها هم این را می‌دانند.

رضایتی که البته در دولت یازدهم نیز توسط جمیع مقامات دولت یازدهم و اطرافیان رئیس‌جمهور روحانی بعنوان سرلوحه قرار گرفته بود اما اصلاح‌طلبان خود را نسبت به آن به تجاهل می‌زدند و از این می‌گفتند که ما «فدائیان روحانی» هستیم و تمام کارهای روحانی قانونیست!

به سخن دیگر اینکه نه رئیس‌جمهور روحانی و نه مقامات پیرامونی او در دولت دوازدهم، هیچ تغییری نکرده‌اند اما اصلاح‌طلبان از آنرو که به دنبال عبور از آقای روحانی هستند و به هیچ وجه من‌الوجوه قصد ندارند با رئیس‌جمهور روحانی پا به انتخابات سال ۱۴۰۰ بگذارند؛ این روزها انتقادات شدیدی را علیه هر کار مثبت و منفی دولت رواداری می‌کنند.

گفتنیست، طی هفته‌های اخیر، «بهزاد نبوی» از فعالان جریان سیاسی چپ، با صراحت هرچه تمام‌تر وجود هرگونه ائتلاف و توافقی را میان اصلاح‌طلبان و رئیس‌جمهور روحانی انکار کرد.[۲]

مصطفی کواکبیان و احمد شیرزاد هم به تازگی از این گفته‌اند که رئیس‌جمهور روحانی تغییر کرده است![۳]

مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات نیز چهره دیگری است که چند هفته قبل در یک مصاحبه از این گفت که از اول هم هیچگونه ارتباط سازمانی و تشکیلاتی میان روحانی و چپ‌ها نبوده است![۴]

غلامرضا ظریفیان از فعالان چپ هم از این گفته است که رئیس‌جمهور روحانی انتظارات اصلاح‌طلبان را براورده نکرده و چپ‌ها به دلیل روی کار آمدن ترامپ در آمریکا بود که از روحانی حمایت کردند![۵]

به نظر می‌رسد این رفتارها و گفتارها می‌رود تا روزهای سختی را در روابط رئیس‌جمهور روحانی و اصلاح‌طلبان بعنوان حامیان اصلی او حادث کند.

روزهای سخت بویژه برای جریان سیاسی خاص که می‌گفت «ما تضمین روحانی و فدائیان او هستیم» اما اکنون در این تردید است که آیا خواهد توانست در نزد مردم خود را از رئیس‌جمهور روحانی و عملکرد او بری کند یا خیر؟!