کد خبر: 85920

حجت الاسلام و المسلمین صادقی تاکید کرد: مردم خواهان اجرای عدالت هستند و اولین گام در اجرای عدالت آن است کسی که بیش از همه از عدالت دم می زند، به اجرای عدالت تن بدهد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی درآئین  اختتامیه جشنواره قلم و عدالت گفت: خداوند آنقدر برای قلم ارزش قائل است که به آن سوگند خورده است لذا باید ارزش قلم را بیش از گذشته بشناسیم و پاس بداریم.

وی افزود: اصحاب رسانه اهل نشر معرفت، فرهنگ و خبر و آنچه حق است، هستند و از سوی دیگر عدالت آمال همه مردمان است و هیچ برهه ای از تاریخ نبوده که مردم خواهان عدالت نباشند و انتهای تاریخ قرار است با عدالت به پایان برسد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: در تمام ملت ها موعود جهانی قرار است بیاید و عدالت را برپا کند و مطبوعات و سایر رسانه ها رسالت مهمی دارند.

وی بیان کرد: مطبوعات پیشگامان رسانه هستند و درخشیده اند و با آمدن رسانه های جدید همچنان جا و ارزش مظبوعات محفوظ است و اکنون با رسانه های دیجیتال دیگر رسانه ها در انحصار یک جمع حرفه ای نیستند و با این تکثر، فضای رسانه ها آشفته شده و مهم ترین علت غیرحرفه ای است که موجب تولید و انتشار پیام های نادرست و ناصواب فراوانی شده و به جرات می توانیم به 10 درصد پیام ها اعتماد کنیم و این یک خطر بزرگی برای رسانه هاست و رسالت آنها را خطیرتر می کند.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی اظهار کرد: رسانه های حرفه ای باید در سالم سازی محیط پیام تلاش کنند تا مسئله وثوق به اخبار رسانه ها به کلی از بین نرود که در حال حاضر وضعیت مناسبی نیست.

وی با اشاره به 15 کارکرد برای رسانه اظهار کرد: قریب به نیمی از این کارکردها به مسئله عدالت مربوط می شود و یکی از اولین کارکردها آگاهسازی، نشر اخبار صحیح و آگاهی به مردم و در مسائل مرتبط با عدالت این امر خیلی اهمیت دارد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه بیان کرد: اگر بخواهیم مردم بیشتر به عدالت روی بیاورند اولا باید از حقایق آگاه باشند و مفهوم عدالت یعنی حق هر کس را به او بدهید و رسانه ها باید به دنبال حقیقت باشند.

وی با اشاره به اینکه دومین مسئله فرهنگسازی است، تصریح کرد: فرهنگسازی یکی از کارکردهای با اهمیت رسانه است، همچنین کارکرد بعدی رسانه آموزش است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی با بیان اینکه شناخت، حفظ و به پاداشتن حق نیاز به فرهنگسازی دارد که بخش مهمی از آن به دوش رسانه هاست که البته رسانه ها قدرت های متفاوتی دارند، افزود: رسانه می تواند در خدمت باورهای شر یا خیر قرار بگیرد و می توانند زیست جهانی نورانی و آکنده از حقایق خلق کنند و یا برعکس زیست جهانی آکنده از مسائل نادرست و غلط.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه قدرت رسانه در هیچ یک از این مسائل قدرت رسانه مطلق نیست، بیان کرد: رسانه ها اسوه سازی و قهرمان سازی و الگودهی می کنند و این الگوها می توانند حق یا باطل باشند.

وی با اشاره به کارکرد ارزش آفرینی رسانه گفت: رسانه ارزش هایی را خلق یا تعطیل می کنند، همچنین رسانه ذائقه های جدیدی آفریده و نسل های جوان و نوجوان را از جدیت به امور غیرجدی کشانده اند که این خطرناک است.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با بیان اینکه کارکرد دیگر، نقش نظارتی رسانه است که در سالم سازی محیط و دستگاه های دولتی و غیردولتی می توانند نقش ایفا کنند که این در راستای عدالت است، اضافه کرد: دستگاه قضائی با رسانه هایی که می خواهد همکاری کند برای اینکه مشتری این نهاد کم شود و اگر این اتفاق بیفتد رسانه ها موفق هستند و زمانی که مردم را با حقوق یکدیگر و تکالیفشان بیشتر آشنا کند و با فرآیندهای قضایی آشنا شوند، پیشگیری می شود و نقش پیشگیرانه رسانه ها نقش بزرگی است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه عنوان کرد: رسانه باید از نقش نظارتی و انتقادی رسانه ها مراقبت کرد و آن را جدی گرفت که کمک به برقراری عدالت و شان دستگاه قضاء است.

وی در ادامه گفت: فردی در کشور مسئولیت داشته و تخلفاتی داشته اند که دادگاه دارد رسیدگی می کند و می بینیم چه هیاهویی به راه انداخته اند. این هیاهوها در فضای بیرون اتفاق می افتد و ما مسئولان قضایی در مقام پاسخ به آنها نیستیم و مسئول دستگاه قضایی باید کار خود را انجام بدهد و چپ و راست و جناح فرق نمی کند؛ وظیفه دادگاه اجرای قانون است.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی تاکید کرد: مردم خواهان اجرای عدالت هستند و اولین گام در اجرای عدالت آن است کسی که بیش از همه از عدالت دم می زند، به اجرای عدالت تن بدهد.

وی ادامه داد: چرا بعضی انتظار دارند بین آنها و دیگران فرق گذاشته شود؟ چرا دورغ پراکنی می کنند؟ چرا رسانه ها تکلیف خود را در برابر این گروه زنبیلیه انجام نمی دهند؟

معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار کرد: رسانه ها کوتاهی می کنند، چرا تخلفات این گروه را به مردم معرفی نمی کنند و اکنون نیز دارند تخلف می کنند؛ اهانت به دستگاه قضایی را هیچ کشوری برنمی تابد چطور است که راحت به دستگاه قضا اهانت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: اگر اقتدار دستگاه قضایی شکسته شود، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. اگر بخواهیم جامعه سامان پیدا کند، باید کاری کنیم دستگاه قضایی روز به روز قوی تر شود.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی بیان کرد: چرا در مسیری حرکت می کنیم که امریکا و بی بی سی می خواهد؟ چرا رسانه های ما دروغ و فریب را رسوا نمی کنند و رسانه باید اینجا به تکلیف خود عمل کند.

وی تصریح کرد: نمی گویم همه کار دستگاه قضاء بی عیب و نقص است، اما باید در برابر قاضی که ممکن است اشتباه هم بکند، تسلیم بود، اما باید نقد کرد.