کرمان خبر/«حسین کمالی» فعال اصلاح‌طلب و رئیس خانه احزاب ایران به تازگی طی اظهاراتی در کنگره یک حزب گفته است: در دو انتخابات اخیر مجلس و شورای شهر برنامه داریم و به مردم گفتیم اگر انتخاب شدیم این اهداف را در زمینه سیاست، اقتصاد و فرهنگ دنبال خواهیم کرد اما اکنون دو سال از مجلس شورای اسلامی گذشته و آنهایی که به وعده‌های ما رای دادند، منتظر محقق شدن آنها هستند.

به گزارش فارس، او افزوده است: همچنین در شورای شهر هم برنامه‌هایی را اعلام کردیم ولی اخباری که از درون مجموعه می‌رسد این است که در حال کار کردن هستند اما بر اساس برنامه‌ریزی‌ای که اعلام کردیم کار نمی‌کنند.[۱]

 

*اعترافات کمالی درباره وضعیت کار کردن اصلاح‌طلبان در شورای شهر پنجم تهران و در مجلس دهم شورای اسلامی البته یک سابقه جالب هم دارد و آن گفته‌های او در زمان پیشاانتخابات مجلس و شورای شهر در سال ۹۴ است.

گفته‌هایی که مشخص نیست این فعال اصلاح‌طلب چقدر تمایل به بازخوانی آنها داشته باشد...؟!

او در همان روزها با اشاره به برنامه‌های اصلاح‌طلبان در صورت پیروزی در این دو انتخابات گفته بود:

ما می‌گوییم مسئله اعتیاد، خودکشی و زندانیان برای ما مهم است و آنها را مورد توجه قرار می‌دهیم. مسئله سربازی برای ما مهم است. جوان‌ها بهترین سال‌های عمرشان تلف می‌کنند و باید مالیات عمر پرداخت کنند. این نیروها را می‌توانیم در بخش‌های دیگر فعال کنیم.

کمالی در یک مصاحبه دیگر نیز در همین رابطه اظهار کرده بود:

«ما در همه زمینه‌ها برای انتخابات مجلس برنامه داریم. به جامعه می‌گوییم که اگر می‌خواهید به ما رأی بدهید به برنامه‌هایمان رأی دهید. مقرری اشتغال برای همه، اصلاح ساختار اقتصاد، ارتش حرفه‌ای، تامین اجتماعی عمومی، مقرری بیکاری برای بیکاران، بیمه‌ی عمومی، تحصیلات رایگان در سطح عالی و...»[۲]

جالب آنکه همان فردی که این شعارهای پرطمطراق اما بعضا بی‌محتوا و بیربط به شورای شهر یا مجلس را بیان کرده است امروز در جایگاه مدعی نشسته و اینطور می‌گوید که مردم منتظر هستند و آقایان بر اساس برنامه‌ها عمل نمی‌کنند!

در همین راستا لازم به اشاره است که اصلاح‌طلبان در قبال دو انتخابات مجلس دهم و شورای شهر پنجم در سال ۹۴، دو شعار مهم دیگر را نیز مطرح می‌کردند که اولی «ارزانی بیشتر» و دومی «لمس وعده‌های برجام در صورت برد انتخاباتی چپ‌ها در مجلس و شورای شهر» بود.

آنها در قبال شورای شهر همچنین وعده‌های بزرگی مثل کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، افشای فسادهای بزرگ قالیباف! و تغییر تهران از جهنم به بهشت را نیز وعده داده بودند اما امروز گویا طبق برنامه کار نمی‌کنند!

بدیهیست که تأمل در این رفتارها سبب نگاه واقعی‌تر مردم به جریان اصلاحات خواهد شد.

گفتنیست، جریان سیاسی خاص اگرچه در ماجرای دو انتخابات شورای شهر پنجم و مجلس دهم، این حقیقت را به مردم نگفت که در هیچیک از این دو انتخابات پیروز حداکثری نبوده است اما هم‌اکنون به مصداق «آش نخورده و دهان سوخته»! مجبور است در قبال دو سال ژست پیروزی و اظهار بی‌مبنای آن؛ در قبال شعارهای پیشاانتخاباتی خود پاسخگو باشد.

اجباری که البته ستاد جریان خاص گویا ترجیح داده است از راهکار «انکار» برای آن استفاده کند!