کرمان خبر/ «مجید انصاری» از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در یک میتینگ سیاسی طی اظهاراتی گفته است:

شورای عالی امنیت ملی گاهی در بحث تقنین پایش را از گلیمش درازتر می‌کند![1]

قبل از او، ابراهیم اصغرزاده، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز به تازگی طی اظهاراتی در اشاره به نامه سرگشاده سردار سلیمانی مبنی بر «پایان داعش»؛ تلویحاً فرمانده سپاه قدس را مورد اعتراض قرار داده و گفته بود:

«گویی کار از دست رئیس‌جمهور و رئیس دستگاه دیپلماسی‌اش خارج شده است و برخی دیگر درباره اوضاع منطقه تصمیم می‌گیرند، اطلاعیه می‌دهند و برای دیگران خط و نشان می‌کشند. کجا در ممالک دموکراتیک و متمدن رسم است که چنین رفتاری خارج از وزارت خارجه انجام بگیرد؟!»

او می‌افزود: عده‌ای کاسه داغ‌تر از آش شده تیترهای موشکی می‌زنند و متوجه حساسیت اوضاع نیستند.[2]

شورای نگهبان نیز چند مدتیست که به دلیل تفسیر قانونی خود از یک قانون مرتبط با انتخابات و ممنوع اعلام کردن کاندیداتوری اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شورای شهر، مورد هجوم گسترده اصلاح‌طلبان و برخی دیگر از جریانات قرار گرفته است.

حواشی این ماجرا که طی آن عضویت یک زرتشتی به نام «سپنتا نیکنام» در شورای شهر یزد به تعلیق درآمد؛ گویا هنوز ادامه دارد و جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب و اعتدالی مجلس نیز قصد دارند با تغییر قانون، رأی شورای نگهبان را در این زمینه بلااثر کنند.

در همین حال، «محمود صادقی» از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز به تازگی یک بدهکار کلان بانکی را بعنوان داماد آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید معرفی کرد که البته بعداً ادعای خود را پس گرفت.

 

*عمق و همزمانی این حملات علیه تأثیرگذارترین اشخاص و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه نمی‌تواند اتفاقی باشد.

شدیدتر شدن و شفاف‌تر شدن هجمه‌ها و دراز شدن انگشت اشاره چهره‌های اصلاح‌طلب به سمت نقاطی جدید در بدنه نظام اسلامی از جمله مفاهیمی است که در این انتقادات تند و البته همزمان به چشم می‌خورد.

مسئله واضح دیگر نیز آنست که هیچیک از رفتارهای اشاره شده اثری از خرد و منطق ندارند و نمی‌توان به آنها قید «انتقاد» را اطلاق کرد.

چه اینکه همه می‌دانند شورای محترم نگهبان، شورایعالی امنیت ملی و شخص سردار سلیمانی، از تأثیرگذارترین نهادها و اشخاص در نظام جمهوری اسلامی هستند که همّ و غمّی غیر از اعتلای اسلام ناب و ارتقای امنیت مردم ایران ندارند و از طرفی عقول منصف هم درباره آنها تصور عملکرد جناحی و حزبی ندارند.

ضمن اینکه چهره‌هایی در حال دمیدن بر هجمه‌ها علیه سردار سلیمانی، شورایعالی امنیت ملی و شورای نگهبان هستند که در پرونده‌هایی مثل «الهه راستگو»، «فتنه» و «حمایت از محور مقاومت» به هیچ وجه سابقه مطلوبی ندارند.

انگاره‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد یک هدف خاص از این هجمه‌های همزمان و تند مد نظر است ضمن اینکه حکما اهداف جدیدتر و شاید بزرگتری نیز در دستور کار است.