کد خبر: 86005

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از رایزنی ایران با چند کشور برای فروش آب سنگین خبر داد.

کرمان خبر/ حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به توقف خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا، گفت: این اقدام آمریکایی نقض برجام نیست اما با روح آن در تضاد است.

وی با بیان اینکه در متن برجام الزامی برای خرید آب سنگین ایران از سوی  آمریکایی‌ها گنجانده نشده است، ادامه داد: علی‌القاعده جمهوری اسلامی ایران  برای فروش آب سنگین خود باید به دنبال بازاریابی باشد که در همین راستا مذاکراتی با چند کشور انجام شده است.

نماینده مردم قم در مجلس با تاکید براینکه اگر دولت آمریکا اعلام کند که سایر کشورها هم نمی‌توانند آب سنگین از ایران خریداری کنند و تحریم جدیدی در اینباره وضع شود، قطعاً نقض برجام رخ می‌دهد، افزود: البته برخی از کشورهای که برای خرید آب سنگین از ایران ابراز تمایل کرده بودند نیز با برخی فشارها از سوی آمریکا مواجه شده‌اند و  قدری عقب‌نشینی کرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اعلام اینکه سالیانه 20 تُن آب سنگین در کشورمان تولید می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر نیز این میزان تولید نیاز داخلی را تامین می‌کند و بخشی از این 20 تن نیز مازاد است.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه حدود 130 تن آب سنگین انباشته شده داریم، گفت: بخشی از این مقدار در داخل کشور نگهداری می‌شود و بخشی دیگر نیز به منطقه‌ای که تحت مالکیت ایران در کشور عمان است  انتقال می‌یابد تا از یک‌سو میزان انباشت آب سنگین در کشورمان بیش از 130 تن نشود و از سوی دیگر از طریق این کشور راحتر بتوان جابه‌جایی‌ها را انجام داد.