کد خبر: 86020

معاون مرکز لرزه‌نگاری کشوری با تاکید بر درس آموزی از زلزله‌های اخیر در کشور، گفت: ایران نیازمند ۴۵۰ ایستگاه لرزه‌نگاری است.

کرمان خبر/ بهزاد پورمحمد اظهار داشت: در کشور ما با توجه به موقعیت زمین‌شناسی، تکتونیکی و وجود گسل‌های فراوان همواره شاهد وقوع زلزله‌های متعددی هستیم که برخی از آنها بزرگ، همراه با اثرات فراوان بوده و باعث توقف یا کندی روند عادی زندگی مردم می‌شود.

وی افزود: این موارد تنها اثرات مستقیم زلزله‌های مخرب است، اگر اثرات روحی، روانی و خسارت‌های غیر مستقیم اقتصادی و زیست محیطی را نیز به آن اضافه کنیم، خواهیم دید که بهتر است از باید چاره ای اندیشید و خود را برای زلزله‌های کوچک و بزرگ آینده در مناطق مختلف کشور مهیا کنیم.

معاون مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بیان کرد: زلزله‌های اخیر از جمله زلزله بزرگ امسال استان کرمانشاه، زلزله آذرماه کرمان، زلزله‌های اوایل سالجاری استانهای خراسان شمالی و رضوی، در کنار سایر زلزله‌های مخرب سنوات اخیر هر کدام علاوه بر تخریب های فراوان، برخی نیز تلفات انسانی زیادی را به همراه داشته و چرخه و روند عادی زندگی مردم را به شدت دچار مشکل کرده است.

پورمحمد با بیان اینکه زلزله در گذشته و حال رخ داده و با توجه به زلزله‌خیزی کشور، در آینده نیز وقوع آن دور از انتظار نیست، گفت: زلزله زمانی خواهد آمد که ما آن را فراموش کرده ایم.

مدیرکل اسبق حوادث غیرمترقبه استانداری مازندران با بیان اینکه با توجه به تجارب فراوان زلزله‌های کوچک و بزرگ کشور، باید درسهایی آموخت و آن را در برنامه کاری کشور ما و در جای جای این مملکت پهناور مدنظر قرار داد و به تدریج با انجام اقدامات موثر و مداوم خود را برای مواجهه مناسب با زلزله مخرب بعدی مهیا کرد، افزود: با توجه به لرزه‌خیزی مناطق مختلف کشور، باید شناخت و رصد گسل‌های فعال و لرزه‌خیز بهتر و دقیق‌تر صورت گیرد.

وی تاکید کرد: پیش لرزه‌ها و خرد لرزه‌ها قبل از وقوع زلزله اصلی می‌تواند علائمی بر فعالیت یک گسل باشد، باید آن را دستگاه‌های متولی و امدادرسان و هم مردمی که در منطقه وقوع آن قرار دارند، جدی بگیرند زیرا این مسئله آمادگی و هوشیاری را تقویت می‌کند و پس از وقوع زلزله اصلی نیز نباید از پس لرزه‌های آن غافل بود.

وی گفت: باید سازمان‌های متولی در امر مقابله (امداد و نجات) بر اساس اطلاعات واصله از مراکز لرزه نگاری و شتاب‌نگاری، برای زلزله تعیین سطح و تعیین وضعیت مشخص کرده تا مبنای عمل در مرحله آمادگی و مقابله برای دستگاه‌های اجرایی و آحاد مردم جامعه باشد. البته این سطوح متناسب با وضعیت هر منطقه اعلام خواهد شد.

پورمحمد با اشاره به اینکه باید نظارت و اجرای مناسب ساخت و ساز در کشور تقویت شود، گفت: در این بخش به شدت ضعف داریم و باید کاری کنیم مردم بجای فرار از خانه‌های غیر استاندارد پناه‌گیری کنند و در منازل استاندارد و مقاوم. کوچکتر و با تأخیر بسازیم اما استاندارد و مقاوم باشد.

وی یادآور شد: تجربه زلزله‌های اخیر و سنوات گذشته نشان داده است، رعایت حداقل استاندارد در ساخت و ساز بیشترین اثربخشی را در زلزله داشته است.

پورمحمد افزود: در زمان بحران زلزله و پس از آن باید از شایعات و نشر اخبار کذب در محیط های بحرانی و خارج از آن به شدت پرهیز کرد. چون علاوه بر تشویش اذهان عمومی، عملیات مقابله و امداد و نجات را به شدت دچار مشکل می‌کند.

وی افزود: مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، کار ثبت و تعیین محل زمین‌لرزه‌ها را از سال 1337 (1958 میلادی)، با احداث اولین ایستگاه لرزه‌نگاری در تهران آغاز کرده و در دهه 1960 میلادی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور به 5 ایستگاه آنالوگ نصب شده در شهرهای تهران، تبریز، مشهد، شیراز و کرمانشاه افزایش یافت. با وقوع زلزله های متعدد در مناطق مختلف کشور این موسسه به تدریج اقدام به توسعه و تقویت ایستگاههای لرزه نگاری در سایر مناطق کشور کرد.

معاون مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بیان کرد: هم اکنون مرکز لرزه‌نگاری کشوری با برخورداری از کادری مجرب علاوه بر ستاد مرکز، با بهره‌گیری بیش از 125 ایستگاه لرزه نگاری پیشرفته در قالب 21 شبکه و 5 پایگاه لرزه نگاری مستقر در شهرستان‌ها و استقرار شبانه‌روزی نیرو در آنها، وظیفه خطیر تعیین مکان، زمان و بزرگی زمین‌لرزه‌های رخداده را در سطح ملی و محلی و ارائه گزارش سریع آن به مراجع ذیربط را به صورت شبانه روزی عهده دار است.

وی با بیان اینکه بر اساس 2 مصوبه دولت در سال‌های 1382 و 1384 ، مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به منظور اطلاع‌رسانی سریع و شبانه‌روزی زلزله‌های کشور به وزارتخانه‌ها و سازمانهای ذیربط، موظف به تأمین نیروی انسانی و خرید تجهیزات لازم جهت شبکه‌ها، پایگاه‌ها و ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در سطح کشور شد، گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور موظف شد، در بودجه سالانه کل کشور اعتبار ویژه‌ای در قالب برنامه تحقیقاتی و پژوهشی برای مؤسسه ژئوفیزیک برای تحقق هر چه بهتر این امر پیش بینی کند.