کد خبر: 86024

با حکم دادگاه عالی امریکا، دستور ترامپ مبنی بر منع ورود مسافران و مهاجران هشت کشور (از جمله ایران) حتی در صورت داشتن خویشاوند یا تحصیل در مراکز علمی امریکا قطعی شد.

به گزارش کرمان خبر/  با حکم دادگاه عالی امریکا، دستور ترامپ مبنی بر منع ورود مسافران و مهاجران هشت کشور (از جمله ایران) حتی در صورت داشتن خویشاوند یا تحصیل در مراکز علمی امریکا قطعی شد. 
اقدام اخیر امریکایی‌ها را زمانی در کنار سایر رفتارهای ضدایرانی، مقامات این کشور در جهت بی‌اعتبار کردن پاسپورت ایرانی قرار می‌دهیم که تخریب عزت ایرانی و تخطئه روحیه خودباوری ایرانیان یکی از مهم‌ترین اهداف غرب در مقابله با جمهوری‌اسلامی‌ایران است. 
 
بهمن ماه سال گذشته بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا فرمان اجرایی بررسی سختگیرانه سوابق مهاجران به امریکا را امضا و در مراسمی گفت: «دارم تمهیدات جدیدی برای غربالگری ایجاد می‌کنم تا تروریست‌های اسلامی رادیکال را از ایالات متحده‌امریکا بیرون نگه دارم. ما نمی‌خواهیم آنها اینجا باشند، می‌خواهیم اطمینان یابیم کسانی را به کشورمان نمی‌پذیریم که تهدیدی برای سربازانمان هستند که در خارج از کشور می‌جنگند. می‌خواهیم تنها کسانی را به کشورمان راه دهیم که از کشور ما حمایت کرده و عمیقاً عاشق مردم ما هستند.» در فرمان اجرایی ترامپ، از مردم برخی کشورها به عنوان «مضر برای منافع ایالات متحده» یاد شده و به فهرست «دولت‌های حامی تروریسم»، کشورهایی که «تهدیدی فوق‌العاده» به شمار آمده و امریکا علیه آنها وضعیت اضطراری اعلام کرده، اشاره می‌شود. 
در متن فرمان اجرایی دونالد ترامپ، همچنین وزارت امور خارجه مسئول می‌شود تا پس از 30روز، از تمام کشورها بخواهد اطلاعات موردنظر امریکا در مورد اتباع‌شان را ارائه کنند و کشورها 60 روز برای ارائه این اطلاعات زمان خواهند داشت. 
  
توئیت و تأسف
 
پس از اتخاذ چنین تصمیمی توسط دولت امریکا، دستگاه سیاست خارجه کشورمان و مسئولان ارشد آن نیز همانند امروز واکنش مناسبی به تصمیم ضدایرانی و ضدبرجامی دولت امریکا اتخاذ نکرده‌اند و تنها نسبت به رویه‌های ضدایرانی مقامات دولت ترامپ اظهار تأسف و خواهان تغییر چنین رویکردی شدند. در پی امضای فرمان ضدایرانی ترامپ، وزارت خارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای اینگونه واکنش نشان می‌دهد: «دولت ایران برای پاسداری از حرمت و شأن آحاد ملت و برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز امریکا، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند.»
 
محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود به این اقدام واکنش نشان می‌دهد: اقدام واشنگتن در منع ورود اتباع چند کشور مسلمان از جمله ایران به خاک امریکا بی‌پایگی ادعاهای این کشور درباره دوستی با مردم ایران را نشان می‌دهد. پس از توئیت محمدجواد ظریف وزارت خارجه ایران نیز در اطلاعیه‌ای به شهروندان ایرانی عازم سفر به امریکا توصیه کرد قبل از سفر به این کشور به طریق مقتضی و معتبر اطمینان حاصل کنند که برایشان در بین راه و در مبادی ورودی به امریکا مزاحمتی ایجاد نخواهد شد. 
 
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، همچنین از احضار سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت امریکا به وزارت خارجه و تحویل یادداشت اعتراضی ایران درخصوص صدور فرمان اجرایی اخیر ترامپ به وی خبر داد که این پیام را به مراجع تصمیم‌گیر امریکایی مخابره می‌کند که دولت کشورمان اراده‌ای برای برخورد مناسب با فرمان اجرایی این کشور نداشته و تنها به توئیت و بیانیه قناعت می‌کند. برآورد امریکایی‌ها از رفتار ایرانی منجر به آن می‌شود که از آن تاریخ تاکنون حجم گسترده‌ای از اقدامات ضدایرانی کماکان ادامه یابد، بدون آنکه دستگاه دیپلماسی کشورمان را مانعی جدی در مسیر دستیابی به اهداف خود تلقی کنند. بعد از رأی دادگاه عالی امریکا در روز سه‌شنبه نیز وزیر امور خارجه کشورمان بدون آنکه خود را ملزم به انجام مصاحبه‌ای خبری بداند و پاسخ‌دهی متناسب با اقدام ضدایرانی اخیر را فریضه سیاسی بداند، تنها به انتشار یک توئیت اظهار تأسف رضایت می‌دهد. 
   
از بی‌اعتبارسازی پاسپورت تا اعتبار نامه کری
 
البته رویه نامناسب وزیر امور خارجه کشورمان در مقابل اقدامات امریکا با محوریت «بی‌اعتبار‌سازی پاسپورت ایرانی» تنها اختصاص به دولت دونالد ترامپ ندارد و همین رویه در دولت باراک اوباما نیز تکرار شده است، به گونه‌ای که واکنش محمدجواد ظریف و همکاران وی در وزارت امور خارجه کشورمان براساس اصل «اغماض» استوار شده‌، حتی در مواجهه با قانونی که ورود شهروندان 38 کشور به ایران را ممنوع کرده و چالش‌های فراوانی را پیش پای تجار، بازرگانان و گردشگرانی می‌گذارد که تمایل داشته‌اند در دوران پسابرجام به ایران سفر کرده و اوضاع اقتصادی کشور را تا حدودی بهبود ببخشند. قانون محدودیت ورود شهروندان 38 کشور به ایران با روح و متن برجام در تناقض بود، چراکه یکی از اهداف مشروح و مبرهن توافق هسته‌ای تسهیل حضور تجار و بازرگانان در ایران با هدف توسعه سرمایه‌گذاری خارجی بود که چنین قانونی به صراحت هدف مذکور را مخدوش و زمینه بهره‌وری ایران از دستاوردهای هسته‌ای را به‌شدت تخریب می‌کرد. اما مسئولان ارشد دستگاه دیپلماسی کشور در مواجهه با چنین قانونی نیز تلاش کرده رویه گذشته خود را تکرار و قانون مذکور را توجیه نمایند تا حیات برجام دچار دست‌اندازی نشود و به هر قیمت زنده بماند. 
 
محمدجوادظریف در کنار معاونان خود هم به قانون محدودیت ورود شهروندان 38 کشور به ایران واکنش نشان داده و تأکید می‌کند: نامه جان کری – که پس از امضای اوباما در پای قانون فوق و خطاب به ظریف منتشر شد – به نوعی «قانون معروف به روادید» را ملغی کرده و تضمین مناسبی برای اجرای تعهدات توسط دولت امریکا می‌باشد. عباس عراقچی می‌گوید: «نامه کری به ظریف یک نامه معمولی نیست، این نامه به امضای وزیر خارجه یک کشور رسیده که در روابط بین‌الملل امضای رئیس دولت و وزیر خارجه برای آن کشور تعهدآور است. وقتی وزیر خارجه نامه‌ای را امضا می‌کند، برای کشور خود تعهد حقوقی و سیاسی ایجاد می‌کند.»
وی همچنین ابراز می‌کند: «آقای کری دیروز با این نامه اجرای موفق برجام را تضمین کرده و گفته است امریکا به تعهدات خود در برجام به گونه‌ای عمل می‌کند که نقضی در آنها وجود نداشته باشد و قانون مربوط به لغو روادید را با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد به گونه‌ای اجرا می‌کند تا منافع اقتصادی ایران متأثر نشود، ولو اینکه قانون مزبور را اجرا نکند.»
محمدجواد ظریف نیز در موضعی جداگانه اظهار می‌کند که امضای کری به معنای تضمین بوده و برجام همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. 
   
کوتاهی 4 ساله
 
آنچه مبرهن می‌باشد این مسئله است که بی‌اعتبار‌سازی پاسپورت ایرانی با هدف تخریب روحیه خودباوری و عزت نفس ملی در جامعه ایرانی در شرایطی بعد از روی‌کارآمدن دولت روحانی و پس از شعار وی در زمان تبلیغات انتخاباتی مبنی بر «بازگرداندن اعتبار پاسپورت ایرانی» شکل فزآینده‌ای به خود گرفته که از مهر سال92 تاکنون علاوه بر کارگزاران وزارت امور خارجه کشورمان سایر مسئولان ارشد دولت نسبت به بی‌اعتباری پاسپورت ایرانی رفتاری مشابه را تکرار کرده‌اند. بخشی از رویه نامناسب دولت در طول چهار سال گذشته را می‌توان اینگونه بیان کرد: تخطئه پاسپورت ایرانی با محروم‌ماندن حمید ابوطالبی نماینده دولت در سازمان ملل، با تجاوز مأموران آل‌سعود به دو نوجوان ایرانی در حالی علنی می‌شود که دولت در فاجعه منا و عدم اجازه ورود به وزرای دولت به کشور عربستان نیز سکوت اختیار می‌کردند و وزیر امور خارجه کشورمان برای مساعدت رژیم آل‌سعود به امیر کویت متوسل می‌شود.