کد خبر: 86438

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس؛

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با خروج آمریکا از برجام از سوی دستگاه دیپلماسی صریح و روشن اعلام شده و ما همچنان از مواضع خود دفاع می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که در صورت خروج آمریکا از برجام ایران چه تمهیداتی را باید اتخاذ کند٬ گفت: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با خروج آمریکا از برجام از سوی دستگاه دیپلماسی صریح و روشن اعلام شده و ما همچنان از مواضع خود دفاع می کنیم.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود در واقع برجام متوقف شده است، اظهار داشت:در صورت خروج آمریکا از برجام ٬جمهوری اسلامی ایران تعهدی در قبال برجام نخواهد داشت و برنامه های از پیش طراحی شده خود را اجرا می کند.

 

وی در ادامه افزود: لازم به توضیح است که ما برای تمام شرایط  و احتمالات پیش رو در برجام آمادگی کامل داریم و سناریوهای مختلفی برای آن تعریف کرده ایم و به مجرد اینکه هر کدام از احتمالات رخ دهد سناریوی از پیش تعیین شده و متناسب با آن را با تمام قدرت اجرا کرده و در موقع مناسب اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

نقوی حسینی افزود: آمریکا از ابتدا بنا بر کینه توزی و خصومت گذاشته است و به تعهدات خود در برجام عمل نکرده که هیچ٬بارها هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی خود نقض برجام  انجام داده و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران مطابق با ۱۱ بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود به طور کامل عمل کرده است.

 

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها مرجع راستی آزمایی برجام و راستی آزمایی فعالیتهای هسته ای ایران است، افزود: بنابراین خیمه شب بازی نتانیاهو نمی تواند معیاری برای انجام تعهدات ایران در برجام باشد.

 

وی در ادامه گفت: تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند اعلام کند که فعالیت هسته ای ایران چگونه است که در ۱۱ بیانیه رسمی اعلام کرده ایران در چارچوب سازمان انرژی اتمی به تعهداتش عمل کرده است.

 

نقوی حسینی با اشاره به اینکه آمریکا بطور مستمر جلوی انتفاع ملت ایران از اجرای برجام را گرفته است، گفت: بنابراین شرایط آینده قطعا شرایط  بهتری نخواهد بود چون بیشتر از دو وضعیت کلی در برجام قابل پیش بینی نیست.

 

اول اینکه اروپایی ها با چانه زنی با آمریکا و اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، آمریکا را در برجام حفظ کنند که این خسارت مضاعف به ملت و کشور ماست چراکه ما توافق کردیم که تحریم علیه ما صورت نگیرد و تحریم های قبلی نیز لغو شود٬ حال اروپاییها بیایند تحریم های شدیدی را علیه ما اعمال کنند تا آمریکا را در برجام حفظ بکنند؟ به چه قیمتی؟  قطعا جمهوری اسلامی ایران این را مردود می داند؛ دوم اینکه اروپاییها نتوانند آمریکا را قانع کنند که در برجام بماند و آمریکا از برجام خارج شود که قطعا جمهوری اسلامی ایران این حالت را نمی پذیرد و حتما از برجام خارج خواهد شد.

 

وی در پایان اظهار داشت: بنا براین ما شرایط مثبت در آینده برجام پیش بینی نمی کنیم و مقصر این وضعیت نیز آمریکا و متحدانش خواهند بود برای اینکه ایران مطابق با همان اسنادی که ذکر شد به تعهداتش در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کرده و حداقل جامعه جهانی اعتراف دارد که ایران از توافق تخطی نکرده است و این آمریکا است که نمی خواهد به قطعنامه یک نهاد بین المللی عمل کند.

انتهای پیام/