کد خبر: 86446

کارشناس مسائل بین الملل پاسخ داد؛

عرب با اشاره به انتشار اخباری در خصوص تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت ماه گفت:در مقابل رویکرد رئیس جمهور و دولت آمریکا باید مواردی را در خصوص کشورمان اتخاذ کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، علیرضا عرب کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به انتشار اخباری در خصوص تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت ماه اظهار کرد: در مقابل رویکرد رئیس جمهور و دولت آمریکا باید مواردی را در خصوص کشورمان اتخاذ کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: به این منظور باید اقتصاد ملی را درون زا و  با اتکا به ظرفیت های داخلی و حداکثر توان طراحی و اجرا نمود.

وی با تأکید بر اینکه اتکا اصلی اقتصاد ملی به ظرفیت های و سرمایه های خارجی در شرایط پیش رو و خروج احتمالی ترامپ از برجام  نتیجه ای جز غافلگیری نخواهد داشت، عنوان کرد:متأسفانه پالس های غلط و گمراه کننده ای هنگام انعقاد برجام مبنی بر وضعیت اضطراری و انفجاری اقتصاد ایران در صورت عدم انعقاد برجام ، به طرف های خارجی منتقل شده است.

عرب با بیان اینکه روی آوردن به مذاکره نباید از سر ضعف و استیصال تلقی شود و باید از موضع قدرت باشد، ابراز کرد:مذاکرات باید با اجماع و حمایت حداکثری داخلی همراه باشد؛ تا استحکام وضعیت سیاسی و اقتصادی را برای طرف های خارجی تداعی کند.

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد:نوسانات بازار ارز ، تورم ، بیکاری ، فساد ، اختلاس ها و ناکارآمدی سیستم های نظارتی همگی کارکرد نظام سیاسی و اقتصادی کشور را مخدوش خواهد کرد و زمینه تاثیر گذاری حداکثری فشار خارجی را فراهم خواهد آورد.

وی با تأکید بر اینکه زمینه سازی برای اشتغال حداکثری،فعال شدن ظرفیت های تولیدی و خدماتی وظیفه ای ملی است، اظهار کرد: بر هیمن اساس باید قوانین دست و پاگیر(اعم از قوانین محدود کننده اداره کار و بیمه ای) و موانع بروکراتیک تولید و بخش های کسب و کار را سریعا و بصورت ریشه ای مرتفع کرد.

عرب با اشاره به اینکه نیازمند مدیریت واقعی و موثر بحران هستیم، گفت:لذا نباید چشم امید به خارج و حتی اروپائیان داشت؛اما حتی المقدور از ظرفیت های چین و روسیه باید نهایت استفاده را کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: نزدیک شدن بیشتر به کشورهای بریکس (روسیه، چین، هند،آفریقای جنوبی و برزیل) و بویژه همکاری های راهبردی در حوزه های متنوع و متعدد اعم از اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی با چین و روسیه باید در دستور کار دولت قرارگیرد.

وی توصیه کرد:در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام باید از طریق ساز و کارهای حقوقی درونی برجام و نیز شورای امنیت سازمان ملل باید عدم پایبندی آمریکا به برجام پیگیری شده و زمینه را برای انزوای هرچه بیشتر آمریکا فراهم کرد.

عرب با بیان اینکه در عرصه سیاست داخلی باید از حزب گرایی و جناح گرایی عبور  و به ریسمان وحدت و انقلابی گری چنگ زد  و ملاک«انقلابی گری» باشد، ابراز کرد:همچنین تقویت مناسبات و همکاری ها با متحدین منطقه ای و حمایت از آنان باید باشدت و حدت در دستور کار قرارگیرد.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان با تأکید بر اینکه رویه ای تهاجمی و البته سنجیده در سیاست منطقه ای کشور ضروری است، خاطر نشان کرد:تقویت و گسترش روزافزون محور مقاومت  و تأکید همه جانبه بر مساله فلسطین باید مثل گذشته پیگیری شود.

انتهای پیام/م