کد خبر: 86495

در بیانیه جمنا استان کرمان مطرح شد:

به مناسبت خروج آمریکا از برجام جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان در این خصوص بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، به مناسبت خروج آمریکا از برجام جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان در این خصوص بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لا تَرْکَنُوا إِلَی الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ وَ ما لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ

و به کسانی که ستم کرده اند دل نبندید و میل و تکیه نکنید که آتش (غضب خدا) به شما می رسد در حالی که شما را جز خدا هیچ یاور و سرپرستی نباشد و نیز مورد نصرت خدا هم قرار نگیرید. (سوره هود آیه 113)

توافق برجام و نقض آن توسط آمریکا بار دیگر، عدم پایبندی به عهد و خیانت‌پیشگی استکبار را به مردم ایران و به تمامی جهانیان نشان داد تا عدم امکان اعتماد به آمریکا بدل به تجربه ای جهانی و در دید تمامی ملل جهان قرار گیرد به گونه ای که امروزه طرفهای مذاکره با آمریکا در اقصی نقاط جهان به برجام به دیده عبرت می نگرند.

با انجام تمامی تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران به صورت کامل، بدون نقص و فوری و نیز عدم دریافت تضمینهای محکم و غیرقابل تغییر از طرف مقابل، زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم ساخت.

مساله مهم در درون کشور حفظ و تقویت وحدت ملی است؛ اما نه وحدت برای حفظ برجام؛ بلکه وحدت بیش از پیش در قبال آمریکا و سیاستهای خصمانه آن. لکن برای وحدت ملی پیش فرض اصلی عبرت از توافق برجام از سوی دولت و مذاکره کنندگان محترم می باشد تا در ادامه مسیر انقلاب اسلامی، مجددا چنین تجربه ی بسیار پرهزینه ای به انقلاب اسلامی تحمیل نشود. و این حاصل نخواهد شد مگر با عذرخواهی و استیضاح تصمیم سازان سیاست خارجه نسبت به اشتباه در اعتماد گسترده به ایالات متحده آمریکا و در کنار آن پاسخگویی رسمی نسبت به خسارت‌های وارده از برجام، عدم واکنش مناسب دولت در برابر نقض شروط نه‌گانه‌ ی تعیین شده از سوی رهبری برای پذیرش برجام، دیده شدن موارد متعدد موارد جاسوسی از نشست ها و مذاکرات محرمانه در دستگاه وزارت خارجه و جبران خسارتهای عظیم ناشی از عقب ماندگی ناشی از این توافق تا عملاً تجربه برجام چراغ راه آینده انقلاب اسلامی قرار گیرد.

این عذرخواهی و پاسخگویی نسبت به عملکرد از اینرو حائز اهمیت است که خدای ناکرده اینگونه قلمداد نگردد که میتوان با نقض خطوط قرمز تعیین شده از سوی رهبری نظام و عدم شروط مشخصِ معینِ قابل راستی‌آزماییِ شفافی همچون «تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکیِ شورای امنیت و کنگره و دولت آمریکا باید فوراً هنگام امضای موافقتنامه لغو شود ...»، ظرفیت‌های عظیم کشور به خاطر برجام را پنج سال معطل نمود و پاسخگویی نسبت به عملکرد هم وجود نداشته باشد.

این عذرخواهی و پاسخگویی نسبت به عملکرد از آنرو نیز حائز اهمیت است تا واکنش به نقض تدریجی و عملی برجام از ابتدای انعقاد آن و اکنون نقض علنی و کنار گذاشتن امروز آن از سوی آمریکا که معمار و سهامدار عمدۀ نظام تحریم‌ها، بر همان مدار سابق و منفعلانه نباشد. تا ملت ایران یقین حاصل کنند مذاکره کنندگان کشورمان با عبرت از تجربه چند ساله برجام و عدم تداوم همان نگاه و رویکرد حاکم بر برجام، جسد علناً محتضرشدۀ برجام را به هر قیمتی حفظ نخواهند کرد.

متأسفانه مشاهده می شود، برجامی که تبدیل به عبرت جهانی شده و طرفهای مذاکره با آمریکا را نسبت به ماهیت عهدشکن استکبار بیدار نموده است، در درون کشور از سوی مذاکره کنندگان عبرتی حاصل نداشته است و ادامه همان روند را در برجام بدون آمریکا دنبال می کنند. اساساً طرف های اروپایی برای برجا ماندن برجام نمی توانند اهداف و منافع ایران از برجام را تآمین نمایند و نیز تضمین قطعی و واقعی و عملی از سوی اروپایی ها در بستر مذاکراتی که بنیان آن بر زورگویی و سلطه‌طلبی است معنی و مفهومی ندارد، همانگونه که برجام را هم کنگرۀ آمریکا و هم دولت آمریکا تقنین و تصویب نکردند که شد آنچه شد. در ثانی خود اروپایی هایی که تاکنون به تعهدات برجامی خود عمل نکرده اند چگونه تضمین خواهند داد که در ادامه به برجام بدون آمریکا و با تهدید آمریکا پایبند بمانند.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان، با توجه به نکات ذکر شده ضمن تجدید عهد با آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی ، امام راحل، رهبری معظم و شهداء اعلام می نماید که در راستای وحدت کلمه حول حق و علیه استکبار از حداکثر توان خود استفاده خواهد نمود.

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی استان کرمان