کد خبر: 86511

سرپرست معاونت بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت:

سرپرست معاونت بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت گفت: برای رفع مشکلات فرش دستباف کرمان تمامی مسئولان و دست اندرکاران باید با همت مضاعف و استفاده از تجربیات و تخصص پیشکسوتان و بزرگان فرش مجددا فرش کرمان به جایگاه واقعی در بازارهای دنیا برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمد رضا خواجویی سرپرست معاونت بازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت معدن وتجارت در اولین دوره آموزشی مدیران تولید کننده فرش دستباف کشور که به میزبانی استان کرمان برگزار گردید اظهار داشت: صنعت قالی بافی در کرمان سابقه طولانی دارد و از شهرت خاصی در دنیا برخوردار است و قدیمی ترین نوع قالی کرمان قالی راور است که میتوان تاریخ بافت آن را 1866 میلادی عنوان نمود. شهرتی که قالی کرمان در سراسر دنیا از آن برخورداراست به لحاظ درهم امیختن رنگ وطرح نقشه کشی قالی کرمان است

وی گفت: متاسفانه طی چند دهه گذشته قالی کرمان به دلایلی دچار رکود شده است و ما باید با برنامه ریزی صحیح مجددا جایگاه فرش کرمان را ارتقاء و فرش کرمان جایگاه اصلی خود را بدست آورد.

سرپرست معاونت بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت  ادامه داد: شناسایی طرحها و نقوش سنتی فرش کرمان و احیاء آنها با همکاری دانشکده هنر دانشگاه شهید باهنر کرمان ، ایجاد بانک اطلاعات فرش کرمان، آموزش مستمر بافندگان، تولید کنندگاه تجار فرش، راه اندازی تیمهای سلیقه یابی، تولید فرش متناسب با سلیقه روز دنیا، حضور درنمایشگاههای فرش دستباف برون مرزی، ایجاد صندوق حمایت از تولید کنندگاه فرش دستباف از اهداف این سازمان می باشد.

127 مجتمع متمرکز وغیر متمرکز وکارگاه در استان کرمان در حال تولید فرش می باشد

خواجویی بیان کرد: در سال 1396 مقدار 353 هزار و 115  متر مربع فرش دستباف درکرمان بافته وصادر شده است.

معاون بازرگانی سازمان صنعت معدن وتجارت گفت: چالشهایی در تولید فرش دستباف وجود دارد که عبارتند از عدم طرح جامع واستراتزی مدون در زمینه فرش کرمان کمبود مواد اولیه مرغوب وبا کیفیت برای تولید فرش، عدم صندوق حمایت از بافندگان فرش دستباف، عدم وجود برنامه آموزشی مدون و برگزاری دوره های آموزش بصورت مستمر برای بافندگان، تولید کنندگان، تجار فرش دستباف.

خواجویی اذعان داشت:  رقبای ایران در زمینه فرش دستباف کشورهای هندوستان، پاکستان، چین، افغانستان با نیروی کار ارزان و قیمت فرش تمام شده ارزان که درحال سبقت از فرش ایران در بازارهای دنیا می باشند.

وی عنوان کرد: دراین زمینه تولید کنندگان و تجارفرش در تطبیق طرح ها ونقش ها و رنگ آمیزی با نیاز و سلیقه بازار امروز دنیا (عدم سلیقه یابی ) و سایر عوامل بر تولید و صادرات فرش دستباف کرمان کوتاهی داشته اند و اثرات منفی در رکود و افت جایگاه فرش دستباف در بازارهای برون مرزی گذاشته است.

انتهای پیام/