کد خبر: 86528

حمیدرضا ترقی در گفتگو با کرمان خبر؛

کارشناس مسائل سیاسی گفت: از آن جایی که اروپایی ها هیچ تضمینی به ما نمی دهند و نه آمریکا حاضر به انجام تعهدات خود است باید برجام را به عنوان یک قرارداد نافرجام پایان یافته تلقی کرد.

 حمیدرضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی در ارتباط با خروج شرکت های اروپایی از برجام به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر گفت:با خارج شدن آمریکا از برجام در واقع این قرارداد هم پاره شده و هم از نظر غربی ها تمام شده است.

وی عنوان کرد:متاسفانه مسئولین کشور ما با همان حسن ظنی که از گذشته در ذهن خود نسبت به غرب داشته اند و دچار غرب گرایی هستند، تصور می کنند که کشورهای اروپایی ها با توجه به این مسئله که میزان مبادلات اقتصادی آن ها  با آمریکا 45 برابر از مبادله با ایران است روابط خود با آمریکا را به خاطر ایران مختل کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: با توجه به خروج آمریکا از برجام و تهدید ایران همچنین برنامه ریزی که برای افزایش تحریم ها علیه ایران انجام شده شرکت های اروپایی هم یکی پس از دیگری از برجام عقب نشینی کرده و و از تمدید قراردادها و یا بستن قرارداد های جدید خودداری خواهند کرد.

ترقی اذعان داشت:اروپایی ها در مذاکرات اعلام کردند که همه تلاش ما برای این است که کشورهای اروپایی روابط اقتصادی خود را با ایران قطع نکنند ولی در برابر قدرت آمریکا قادر به مقاومت نیستیم و بیانیه ای که روز گذشته توسط 3 کشور صادر شد حاکی از آن است که تلاش می کنند که در مذاکرات مسئله حضور در منطقه و مسئله موشکی ایران را در برجام قرار  دهند و نظرات آمریکا را پیگیری کنند.

وی یادآور شد: با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب و مواضع اعلام شده این کشورها قطعا اروپایی ها حاضر به دادن هیچ تضمینی برای حفظ منافع ایران نمی دهند بلکه از ترس آمریکا حتی حاضر به اجبار شرکت های خود برای همکاری با ایران هم نیستند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: برجام پاره شده است و مسئولین و دولتمردان ما باید دست از التماس کردن بردارند و با تکیه با ظرفیت های داخلی با کمک ملت ایران مسیر پیشرفت را طی کنند و دولت باید از معطل کردن مردم و کشور به خاطر برجام عذر خواهی کند.

ترقی ادامه داد: نتیجه برجام هم شکست پروژه مذاکرات دولت است و همنتیجه اعتماد بی جهت به آمریکاست کهبرای ملت ایران رووشن شدو هم تجربه ای شد تا بدانیم اگر جلوی نفوذی های دشمن گرفته نشود و رهنمودهای مقام معظم رهبری چراغ راه نباشد در همه مذاکرات همچون برجام متضرر خواهند شد.

وی بیان داشت: نتیجه برجام دستاوردهای معنوی و عبرت هایی است که باید در دیپلماسی خارجی کشور برای آینده مد نظر قرار داد اماهیچ دستاورد مادی برای ما نداشته و نخواهد داشت .

این کارشناس مسائل سیاسی در خاتمه تاکید کرد: از آن جایی که اروپایی ها هیچ تضمینی به ما نمی دهند و نه آمریکا حاضر به انجام تعهدات خود است باید برجام را به عنوان یک قرارداد نافرجام پایان یافته تلقی کرد.

انتهای پیام/