کد خبر: 86546

عضو فراکسیون امید با اشاره به انتخاب هیأت رئیسه موقت در سال 95 گفت: در این انتخابات آقای عارف 104 رأی آورد که رأی خالص فراکسیون امید مجلس که تمام قد پشت جریان اصلاح طلب مجلس قرار گرفتند تعداد آرای آقای عارف بود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، احمد مازنی، نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید  در خصوص بررسی عملکرد فراکسیون امید در سال های گذشته در مجلس اظهار داشت: ساز و کار انتخابات در کشور ما به شکلی است که افراد با گذشتن از مرحله نظارت استصوابی می توانند در انتخابات کاندیدا شوند؛ در همین راستا با توجه به شناختی که از مجلس دهم داشتیم برخی از اصولگرایان معتدل با اصلاح طلبان ائتلاف کرده و تحت عنوان لیست امید معرفی شدند.

وی با بیان اینکه برخی از اعضای لیست امید، اصولگرا بودند عنوان کرد: افراد زیادی بودند که با لیست و اسم امید به مجلس آمدند اما بعد از آن برای خود فراکسیون مستقلان ولایی را در مجلس تشکیل داده و به لیست پایبند نماندند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: طبعاً هر اتفاقی در مجلس یا باید از طریق یک فراکسیون بر اساس کرسی هایی که دارد بتواند رای اکثریت را کسب کند و یا اینکه با سایر فراکسیون ها ائتلاف تشکیل داده و بتواند آرای جمع را به دست بیاورد.

مازنی در ادامه افزود: گاهی برخی از کاندیداها ضمن گرفتن رأی یک فراکسیون، آرای یک قوم را هم می گیرد؛ مثلا کاندیداهای آذری رأی نمایندگان آذری را هم می‌گیرد؛ یا مازندرانی ها به یکدیگر رای می دهند.

وی با اشاره به انتخاب هیأت رئیسه موقت در سال 95 عنوان کرد: در این انتخابات آقای عارف 104 رأی آورد که رأی خالص فراکسیون امید مجلس که تمام قد پشت جریان اصلاح طلب مجلس قرار گرفتند تعداد آرای آقای عارف بود؛ اگرچه تعدادی از مستقلین و اصولگرایان هم به عارف رأی دادند اما کرسی های فراکسیون امید در مجلس بیشتر از این تعداد نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید در ادامه با اشاره به یکی از دیدارهای فراکسیون با مرحوم هاشمی گفت: بعد از مشورت با آقای هاشمی درباره ریاست مجلس، او گفت شما تلاش خود را برای ریاست عارف انجام دهید بالاخره آقای عارف یا رئیس می شود و یا نمی شود اما در هر حال مردم متوجه می شوند که دوره های بعدی به کاندیداهای بیشتری رأی بدهند و آنها را به مجلس بفرستند.

مازنی با اشاره به انتخاب پزشکیان به عنوان نائب رئیس گفت: رأی اصلی آقای پزشکیان از فراکسیون امید است ولی از قومیت آذری زبان هم رأی زیادی به خود اختصاص می دهد و یا آقای مطهری هم رأی اصلی او فراکسیون امید است.

وی در ادامه گفت: وزن فراکسیون امید همین تعداد است و تنها در صورت ائتلاف با سایر فراکسیون ها می توانیم در موضوعات مختلف سیاسی و ... اهداف خود را پیش ببریم؛ فراکسیون های دیگر در مجلس هم هیچکدام فراکسیون اول و اکثریت را ندارند.

نماینده مردم تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید در ادامه تصریح کرد: ائتلاف فراکسیون امید تا پیش از انتخابات بوده و بعد از انتخابات پشت درهای مجلس جا ماند؛ اگر کسانی که با لیست امید امده بودند از این لیست جدا نمی شدند می توانستیم بگوییم فراکسیون اکثریت در مجلس هستیم.

مازنی در پایان بیان داشت: اگرچه آقایان پزشکیان و مطهری به عنوان گزینه فراکسیون مستقلان هم مطرح هستند اما رأی اصلی خود را از فراکسیون امید می‌گیرند؛ پیش بینی می‌شود کسانی که بعد از انتخابات از لیست جدا شدند دوباره به سمت فراکسیون امید بیایند و از اهداف ما دفاع کنند.

انتهای پیام/