کد خبر: 86555

رئیس پلیس فتای کرمان هشدار داد

رئیس پلیس فتای استان کرمان گفت: در ماه مبارک رمضان برخی از کلاهبرداران با طراحی سایت، کانال و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی و انتشار پیام‌هایی مانند کمپین جمع‌آوری نذورات نقدی برای نیازمندان، دادن نذری و افطاری و غیره، کاربران را ترغیب می کنند تا در این طرح‌ها مشارکت ‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، امین یادگارنژاد اظهار داشت: امروزه با توجه به سیر پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و پدیده‌هایی همچون شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی گاهی شاهد شگردهائی خاص در این فضاها هستیم که با سوء‌استفاده از احساسات و عواطف مردم از طعمه‌های خود کلاهبرداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتای استان کرمان افزود: در ماه مبارک رمضان برخی از کلاهبرداران با طراحی سایت، کانال و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی و انتشار پیام‌هایی مانند کمپین جمع‌آوری نذورات نقدی برای نیازمندان، دادن نذری و افطاری و غیره، کاربران را ترغیب می کنند تا در این طرح‌ها مشارکت ‌کنند.

یادگارنژاد ادامه داد: از این رو شهروندان توجه داشته باشند شماره حساب‌هایی که برای جمع‌آوری و واریز نذورات مردمی در فضای مجازی منتشر می‌شوند به هیچ عنوان قابل اطمینان نیستند چراکه ممکن است برخی افراد کاربران را با وعده‌های خیرخواهانه تحریک و آنها را به درگاه‌های جعلی و فیشینگ هدایت کنند و به این روش مبالغ واریزی را به نفع خود برداشت کنند.

وی با اشاره به اعلام شماره حساب موسسات مجاز از طریق رسانه‌ها تصریح کرد: در این راستا توصیه می‌شود چنانچه شهروندان قصد کمک به نیازمندان یا پرداخت فطریه و کفاره روزه از طریق درگاه‌های مجازی را دارند حتماً از طریق سایت‌ها و موسسات معتبر اقدام کرده و قبل از هرگونه واریز وجه از اصالت و صحت موسسه یا خیریه مطمئن شوند.

یادگارنژاد یادآور شد: در پرداخت وجه از طریق مجازی نیز باید مراقب بود درگاه مورد نظر ما درگاه اصلی بانک باشد و در راستای پیشگیری از افتادن در دام فیشینگ به آدرس درگاه اینترنتی که با عبارت https آغاز شده توجه کنیم و هنگام بروزرسانی هم دقت داشته باشیم حتماً صفحه کلید مجازی تغییر کند.

رئیس پلیس فتای استان کرمان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده موارد مشکوک و مجرمانه می‌توانند از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک ثبت گزارشات مردمی این موارد را به کارشناسان پلیس فتا اعلام کنند.

انتهای پیام/