کد خبر: 86578

با وجود اینکه بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت از مناطق مستعد در زمینه کشاورزی است، اما با بی‌تدبیری مسؤولان در خرید محصولات کشاورزی شاهد افزایش فقر مردم آن هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، جنوب کرمان متشکل از هفت شهرستان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود و در زمینه منابع معدنی نیز حرف برای گفتن دارد، اما بیشتر مردمان این منطقه با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف یاری کردن محرومان و مستضعفان، امداد درماندگان و آسیب‌دیدگان و خودکفا کردن آنان با فرمان امام راحل چهاردهم اسفند ماه 1357 تشکیل شده است.

بررسی و شناخت انواع محرومیت‌های مادی و معنوی نیازمندان، تأمین نیازهای حمایتی، معیشتی و فرهنگی، ارتقای سطح زندگی آن‌ها در حد امکان و شناسایی افراد و خانواده‌های لازم‌الحمایت در شهر و روستا از جمله وظایف این نهاد مقدس است.

بخش اسماعیلی شهرستان جیرفت یکی از بخش‌های محروم استان کرمان در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود که دارای جمعیتی حدود 50 هزار نفر است و 2 هزار و 100 خانوار از این منطقه با جمعیت 9 هزار نفر زیر پوشش این نهاد مقدس هستند.

با وجود اینکه بخش اسماعیلی از مناطق مستعد در زمینه کشاورزی است، اما با بی‌تدبیری مسؤولان در خرید محصولات کشاورزی شاهد افزایش فقر مردم آن هستیم.

کریم شهریاری از کشاورزان منطقه جنوب کرمان در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: چند سالی است که با گرفتن وام انواع محصولات کشاورزی را کشت می‌کنم ، اما با ابراز تأسف با هزینه‌های سنگینی که متحمل می‌شویم، افت قیمت در فصل برداشت به وجود می‌آید، ما نیز هیچ درآمد دیگری نداریم و نسبت به سال قبل وضعیت معیشتمان بدتر  می‌شود، حال تا کی باید چوب بی‌تدبیری مسؤولان را بخوریم.

حجت‌الاسلام محمدحسین نوزایی امام جمعه اسماعیلی اظهار داشت: همه مسؤولان باید به ولی نعمتان این انقلاب یعنی مردم صادقانه و با تمام توان خدمت کنند، تمام دغدغه مقام معظم رهبری خدمت به محرومان است و کمیته امداد در رأس این کار قرار دارد، اما کار اصلی با قوه مجریه است.

وی افزود: هر جا در این انقلاب دشمن قصد نفوذ دارد، محرومان با تمام وجود و بدون هیچ توقعی از آن دفاع می‌کنند و همین امر وظیفه همه ما را در قبال قشر مستضعف سنگین‌تر می‌کند در انتخابات عده‌ای شعار رفع فقر دادند، اما آیا به این شعار در منطقه جنوب استان کرمان عمل شده است.

نوزایی با اشاره به ظرفیت بالای شهرستان جیرفت در بحث اقتصادی تصریح کرد: امروز با وجود خاک حاصلخیز جنوب استان کرمان مردم این منطقه زیر خط فقر زندگی می‌کنند، شایسته نیست، این همه فقیر در جنوب کرمان داشته باشیم، این نتیجه سوء مدیریت مدیران است.

میثم ابوسعیدی معاون عمرانی فرماندار جیرفت در بحث محرومیت در منطقه اسماعیلی اظهار داشت: قطعاً در این زمینه کم‌کاری شده است که در شهرستان جیرفت محروم وجود دارد در حالی که امیدواریم در این شهرستان با توجه به منابعی که وجود دارد، روزی برسد که محرومی وجود نداشته باشد.

وی ابراز داشت: دغدغه دولت دوازدهم از ابتدا ریشه کردن فقر مطلق بوده که برنامه خوبی نیز در این زمینه در حال اجرا است.

سهراب روستایی قائم مقام مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان با تأکید بر اینکه ملاک کار در این نهاد توانمندسازی محرومان است، اظهار داشت: طی چند سال اخیر در جنوب استان اقدامات خوبی در زمینه فقرزدایی صورت گرفته است، اما پاسخگوی این حجم محرومیت نیست. 

وی اذعان داشت: رویکرد کمیته امداد اشتغالزایی و خودکفایی مددجویان است که در بخش اسماعیلی نیز طی سال گذشته 70 خانوار با وام‌های اشتغالزایی خودکفا شده‌اند در جنوب کرمان ظرفیت خوبی در زمینه کشاورزی وجود دارد که آماده همکاری در این زمینه هستیم.

روستایی با تأکید بر اینکه در کمیته امداد بحث خودکفایی مددجویان باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: با وجود اعطای وام‌های اشتغال‌زایی در زمینه‌های مختلف از سوی این نهاد باید به سوی توانمندسازی محرومان گام برداریم تا ان‌شاءالله محرومی در این منطقه حاصلخیز نداشته باشیم.

حجت‌الاسلام علی رفیعی امام جمعه فاریاب با تأکید بر رفع محرومیت توسط تمام ارگان‌های نظام اظهار داشت: اگر مسؤولان در جنوب استان کرمان به خرید محصولات کشاورزی توجه کنند تا حدودی محرومیت این منطقه از بین می‌رود.

وی یادآور شد: طی سال‌های اخیر با توجه به افت قیمت شاهد نابودی محصولات کشاورزی هستیم که به محرومیت این مردم افزوده شده است در  حالی که می‌طلبد در سال حمایت از کالای ایرانی از تولیدات داخلی حمایت شود تا روز به روز به تعداد این قشر اضافه نشود که زیبنده نظام مقدس نیست.

انتهای پیام/