کد خبر: 86596

رمضان ماه مهمانی خداوند است، ماهی که مردم شهر شنی ایران «ریگان» روزها به امید آمدنش به انتظار نشستند تا با شمیم کلام وحی در مساجد سختی روزهای داغ را سپری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، رمضان ماه مهمانی خداوند است، ماهی که مردم شهر شنی ایران «ریگان» روزها به امید آمدنش به انتظار نشستند تا با شمیم کلام وحی در مساجد سختی روزهای داغ را سپری کنند. 

13 روز از ماه بندگی خدا در گرمای بالای 45 درجه و گردوغبار شدید در این شهرستان می‌گذرد، اما هر لحظه معنویت این ماه مبارک برای اهالی ریگان در این داغی هوا و توفان شن بیشتر می‌شود و رونق خاصی می‌گیرد.

هرم شن‌های داغ بر صورت روزه‌داران

ریگان دارای دو نوع آب‌ و هوای گرم و خشک و معتدل کوهستانی است که در مناطق گرم و خشک گرمای بیش از حد عطش روزه‌داران را دوچندان و در مناطق کوهستانی کم‌آبی نیز بر عطش آنان افزوده است.

ریگان در استان کرمان بیشترین افزایش دما را دارد و کانون بحران فرسایش بادی در کشور است، همچنین دومین نقطه کانون گردوغبار به شمار می‌رود، روستاهایی در شهرستان ریگان وجود دارد که در آن هرم شن‌های داغ بر صورت روزه‌داران می‌نشیند و این گرما دوچندان می‌شود، اما مانع روزه‌داری در این مناطق نمی‌شود.

هر چه به روستاهای حاشیه کویر در این شهرستان نزدیک می‌شویم، افزایش دما نیز دو چندان و رونق روزه‌داری چند برابر می‌شود، بندگانی که در ریگان به استقبال ماه میهمانی خدا می‌روند، گرما، گردوغبار و عطش را نمی‌شناسند.

خوشه‌بندی نخل‌ها با زبان روزه

در  ریگان گردوغبار شدید هر چند روز چاشنی گرمای روزه‌داران می‌شود و هر لحظه بر سختی‌های اهالی این شهرستان کویری می‌افزاید، اما ریگانی‌ها همچنان شکرگزار خداوند بوده و تاکنون 13 روز از بهترین ماه خدا را سپری کرده‌اند. 

اما کشاورزی در این شهرستان کویری از رونق خاصی در ماه رمضان برخوردار است که خوشه‌بندی نخل‌ها از جمله این فعالیت‌ها است، خوشه‌بندی سخت‌ترین و حساس‌ترین مرحله کار برداشت خرما است که روزه‌داران ریگانی این روزها در نخلستان‌ها با زبان روزه مشغول آن هستند.

کشاورزان ریگانی در ابتدای صبح که هوا مساعد است با دهان روزه وارد نخلستان شده و تا ظهر مشغول خوشه‌بندی نخل‌ها می‌شوند.

علی شهیکی یکی از کشاورزان روزه‌دار ریگانی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: به اندازه‌ای هوا در شهرستان گرم و طاقت‌فرسا است که بعضی مواقع لباس‌های خود را چند مرحله خیس می‌کنیم تا گرما مانع روزه‌داری ما نشود.

وی بیان داشت: گرمای سوزان خورشید بر لب‌های تشنه روزه‌داران چنان ما را خسته می‌کند که لحظاتی در کنار نخل‌ها بی‌رمق می‌شویم، اما روزه خود را ادامه می‌دهیم.

اشتیاق بندگی شتردار در گرمای طاقت فرسای کویر

وقتی به روستاهای حاشیه کویر شهرستان ریگان نزدیک می‌شویم و باب گفت‌وگو را با اهالی این مناطق باز می‌کنیم و از میزان صبر و تحمل آنان جویا می‌شویم، تنها لبخند می‌زنند و اظهار می‌دارند: هوا بسیار گرم است و روزه گرفتن در این گرما تحمل زیادی نیاز دارد، اما تنها یاد خدا به دل‌ها امید می‌دهد که تشنگی را فراموش می‌کنیم.

رضا هاشم‌زهی اظهار داشت: بنده یکی از شترداران ریگانی هستم و همراه شترها باید به بیابان‌های خشک و بی‌آب و علف بروم، گرمای کویر بسیار شدید است.

هنگامی که با این شتردار تا غروب همراه می‌شویم از گام‌هایش پیدا است که رمقی برای تحمل قدم زدن زیر گرما را ندارند، اما اشتیاق بندگی آن‌ها کاملاً مشخص است که در این ماه چند برابر شده و جلوه‌ای خاص پیدا کرده است.

هاشم‌زهی که مسیرش از منزل فرسنگ‌ها فاصله دارد، همزمان با غروب آفتاب بقچه خود را باز می‌کند و با یک دانه خرما و شیر شتر افطار می‌کند، زیرا تا فرزندان وی با وسایل نقلیه افطاری به وی برسانند، نیمی از شب گذشته اما از طاقت وی کاسته نشده است.

یکی از فرزندان این شتردار اظهار داشت: پدر ما با زبان روزه اذان صبح از منزل خارج می‌شود و بعد از چند روز به منزل بر می‌گردد که به دلیل بعد مسافت و گرمای طاقت‌فرسا ما آذوقه وی را تهیه کرده و به او می‌رسانیم. 

وی افزود: کویرنشینان ریگان مردمی فرهنگی و متدین بوده که در سخت‌ترین شرایط نیز دست از بندگی بر نمی‌دارند و همواره شاکر خداوند متعال هستند.

گذشته از گرمای هوا، این روزها آسمان ریگان گردوخاک را میهمان چهره‌های روزه‌داران و کاهش کیفیت هوا تنفس را برای شهروندان سخت کرده است، اما روزه‌داران روستاهایی که در محاصره این گردوغبار هستند در منازل می‌مانند تا به روزه‌داری بپردازند.

رونق مراسم جمع‌خوانی قرآن در تمام روستاها

محمد زارع یکی از اهالی این روستاها اظهار داشت: 16 ساعت روزه‌داری در هوای گرم، تحمل زیادی نیاز دارد که کیفیت هوا و گرما در این روستا ما را خانه‌نشین کرده است، اما هیچ کدام از این‌ها مانع روزه‌داری اهالی نمی‌شود.

وی با اشاره به اجر و ثواب روزه در گرما ابراز داشت: بنا به حدیثی از پیامبر اکرم (ص)، «روزه‌داری در گرما مانند جهاد است» اما تا در این منطقه و شرایط قرار نگیرید، این جهاد را حس نمی‌کنید. 

فرماندار ریگان اظهار داشت: ریگان یکی از شهرستان‌های کویری شرق استان کرمان است که کانون بحران فرسایش بادی و گردوغبار در کشور به شمار می‌رود.

امین باقری خاطرنشان کرد: اهالی ریگان در گرمای بالای 45 درجه، توفان‌های شدید و گردوغبار به مهمانی این ماه پر خیر و برکت رفته‌اند و با اینکه نیمی از هفته هوا از کیفیت خوبی برخوردار نیست، اما مردم همچنان به انجام عبادات خود می‌پردازند. 

وی با اشاره به اینکه حضور باشکوه مردم در مراسم جمع‌خوانی قرآن در تمام روستاها بر گرمای این مجالس افزوده است، اذعان داشت: در روستاهایی از شهرستان که در کانون بحران فرسایش بادی قرار دارند هر روز ما شاهد توفان‌های سهمگینی هستیم که طاقت اهالی را طاق کرده است.

باقری اضافه کرد: چند سال است که ماه مبارک رمضان در تابستان و خرداد ماه قرار می‌گیرد که روزه گرفتن در گرمای هوا اراده قوی و همت بالایی نیاز دارد و این اراده و همت در شهروندان ریگانی دوچندان است. 

انتهای پیام/