کد خبر: 86599

کشیدن قلیان در ظاهر همچنان ممنوع است اما کافیست سری به چایخانه ها و رستوران های اطراف کرمان بکنید تا حلقه های دود را ببینید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، چند سال قبل بود که با تاکید دانشگاه علوم پزشکی کرمان و همراهی شورای شهر عرضه قلیان در کرمان ممنوع شد، در یکی دو سال گذشته به زحمت می توانستید یک مرکز عرضه برای استعمال قلیان را در شهر مشاهده کنید اما در آستانه تابستان سال جاری ورق در حال برگشتن است.

به سادگی می توان عرضه قلیان را در زیر زمین قلیان خانه ها و تفریح گاه های اطراف کرمان حتی در رستوران های محور گردشگری کرمان – ماهان مشاهده کرد

به سادگی می توان عرضه قلیان را در زیر زمین قلیان خانه ها و تفریح گاه های اطراف کرمان حتی در رستوران های محور گردشگری کرمان – ماهان مشاهده کرد

برخی از رستوران های اطراف کرمان رسما اتاق هایی را به عرضه قلیان اختصاص داده اند و در دسترس متقاضیان که اکثرا جوانان هستند قرار می دهند.

حدود دو سال قبل بود که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از توقف عرضه قلیان در شهر کرمان سخن گفته بود.

طبق گفته این مسئول عرضه قلیان در رستورانها، غذا خوریها، کافی شاپها ممنوع اعلام شده بود و قرار بر این بود که در صورت تخلف با آنها برخورد قضایی شود.

۱۴۸ واحد متخلف در آن زمان اخطار گرفته بودند و حتی ۱۶ واحد تعطیل شدند.

اما حالا نه تنها تمایل مردم به استعمال قلیان کم نشده بلکه شاهد افزایش مصرف قلیان در خانه ها هستیم.

کافی ست سری به خیابانهای شهر کرمان بزنید، واحدهای صنفی متعددی علنا اقدام به فروش قلیان، زغال، تنباکو با طعمهای مختلف می کنند و اتفاقا از مشتری خوبی هم برخوردارند، استعمال قلیان در پارکها همچنان ادامه دارد و به سادگی در بسیاری از تفریح گاههای کرمان می شود دکه هایی را دید که در کنار عرضه تنقلات و کالای عادی، قلیان را هم در دسترس مردم قرار می دهند.

عرضه غیرقانونی قلیان ادامه دارد

در این واحدهای تجاری هر چند عملا استعمال انجام نمی شود اما ابزار قلیان را به فروش می رسانند که موجب ترویج استفاده از قلیان در خانه ها شده است.

در آستانه تابستان بسیاری از تفریح گاهها در شهر و حاشیه شهر کرمان هر چند دور از انظار اما قلیان را علنا در زیر زمین و یا پشت شیشه های کدر مغازه ها عرضه می کنند.

طی سال های اخیر مکرر گفته شده است که قلیان دارای ۷۷ نوع مواد سرطان زا و مخرب است و استعمال هر بار قلیان معادل کشیدن چندین نخ سیگار است.

از سوی دیگر بارهای ثابت شده است که تنباکوهای میوه ای با طعم های مختلف مملو از مواد سرطان زا و البته گاه اعتیاد آور است.

سیاست ممنوعیت عرضه قلیان سیاست یک بام و دو هواست

امیرصادق رضایی، یکی از شهروندان کرمانی اظهارداشت: سیاست مقابله با استعمال قلیان سیاستی دو گانه است، چون این کار سود سرشاری عاید جیب عده ای کند که هیچ توجهی به سلامت جامعه ندارند و برخی از مسئولان اجرایی علاقه ای برای ادامه و یا حمایت از قانون ممنوعیت عرضه قلیان ندارند.

وی تصریح کرد: کافیست سری به هفت باغ بزنید در هر حلقه جوانان عده ای دختر و پسر دور هم جمع شده اند و قلیان دروازه ای برای ایجاد هزاران نوع آسیب اجتماعی در پستوهای این مراکز شده است.

رضایی بیان کرد: چند وقت قبل یکی از دوستان در یک جمع خانوادگی من را ترغیب به استفاده از قلیان با طعمی جدید کرد که با قیمت بالا از بازار خریداری کرده بود اما در حین مصرف دچار حمله قلبی شدم و پس از یک هفته استراحت و مصرف دارو به حالت عادی بازگشتم.

محمد اقبالی یکی دیگر از شهروندان کرمانی بیان کرد: چطور امکان دارد بگوییم قلیان مضر است و در یک مقطع مصرف را ممنوع کنیم اما در مقطعی دیگر استفاده از آن را آزاد بگذاریم در این میان تصمیم گیری های عجیب و غریب در راستای آزاد گذاشتن استفاده از این ماده مخدر سوال برانگیز است.

سود زیادی در عرضه قلیان وجود دارد و همین امر باعث می شود عرضه کنندگان قلیان با منع مصرف آن مخالفت کنند اما این فرزندان ما هستند که باید پشت میز این قلیان خانه ها بنشینند و آینده خود را دود کنند

وی افزود: سود زیادی در عرضه قلیان وجود دارد و همین امر باعث می شود عرضه کنندگان قلیان با منع مصرف آن مخالفت کنند. اما این فرزندان ما هستند که باید پشت میز این قلیانخانه ها بنشینند و آینده خود را دود کنند به همین دلیل از مسئولان می خواهیم با جدیدت بیشتر مثل چند سال گذشته عرضه قلیان را ممنوع کنند.

محمد یکی از عرضه کنندگان قلیان در کرمان است که می گوید: تمام سود ما از فروش قلیان است، ۱۰ نفر در چایخانه من کار می کنند و اکثر هزینه و حقوق این افراد از این بخش تامین می شود.

وی افزود: می گویند چرا زنان قلیان می کشند اما حرف من این است که فرق بین زن و مرد چیست ما در چایخانه محیطی سالم داریم و حتی برخی خانوادگی برای مصرف قلیان مراجعه می کنند!

محمد گفت: سوال من در خصوص خطرناک بودن عرضه قلیان این است که آیا فقط قلیان خطرناک است و سیگار نیست؟ چرا در کشور کارخانه های سیگار وجود دارد و حتی شرکت دخانیات داریم اما فقط قلیان خطرناک شده است؟

وی گفت: اگر باید با دخانیات مقابله شود باید با همه انواع دخانیات از جمله کارخانه های سیگار مقابله شود، در اکثر مراکز عرضه کننده قوانینی از جمله جدا بودن بخش عرضه قلیان با سایر قسمتها انجام شده است، مسئولان اگر تصور می کنند تنباکوهای خارجی مشکل دارند خوب محصول داخلی را تولید کنند.

قلیان از چایخانه ها به خانه ها رفته است

وی افزود: در این مدت که قلیان ممنوع بود و هنوز هم در بسیاری از مراکز تفریحی عرضه نمی شود آیا قلیان کشیده نشده است؟ قلیان بعد از ممنوع شدن در چایخانه ها به خانه ها رفته است و بیشتر در کانون خانواده ها دیده می شود در صورتیکه در گذشته تعدادی اندک از مردم گاهی به چایخانه ها می آمدند، اگر می خواهیم مشکلی را حل کنیم سعی کنیم ریشه ای باشد نه اینکه عرضه قلیان در چایخانه ها تعطیل شود و مقابل در پارک ها و در خانه ها چند برابر شود.

سید وحید احمدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان امسال هم در جمع خبرنگاران از مضررات قلیان می گوید و از مردم می خواهد فرزندان خود را کنترل کنند.

۱۲ درصد از مردم کرمان دخانیات مصرف می کنند

وی در این خصوص می گوید: بدون شک دخانیات یکی از مهمترین عوامل شیوع سرطان در جامعه محسوب می شود و تنباکوهای طعم دار میوه ای در این میان نقش بسیار مخرب تری دارند.

طباطبایی خواستار جلوگیری از شیوع مصرف دخانیات به خصوص در سنین کم و در جامعه زنان شد و بیان کرد: دخانیات به خصوص قلیان هیچ چیز برای جامعه به جز بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ندارد.

وی بیان کرد: در استان کرمان طبق آماری که اعلام شده است ۱۲ درصد از مردم دخانیات استفاده می کنند که البته این آمار رسمی است و باید دید مصرف تفریحی و در خانواده های این مواد دخانی چه میزان است.

وی افزود: صدها نوع مواد خطرناک در تنباکوهای میوه ای وجود دارد و در این میان خانواده ها می توانند در کنترل فرزندان برای عدم مصرف مواد دخانی تاثیر گذار باشند.

طباطبائی که دو سال قبل از ممنوع شدن استعمال قلیان خبر داده بود، اظهار کرد: در سال جاری شاهد افزایش مصرف قلیان در رستوران ها و چایخانه ها هستیم و حتی این ماده دخانی در خانواده ها هم استفاده می شود که باید گفت که مصرف قلیان بسیار بدتر از مصرف سیگار است و خانواده ها باید جلوی مصرف این ماده دخانی در خانه را بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: متاسفانه به عرضه قلیان به عنوان یک منفعت اقتصادی نگاه می شود و به دلیل سود بالا در مقابل ممنوعیت مصرف قلیان مقاومت می شود و بعد از پلمب و تعطیل شدن بار دیگر این مراکز باز و عرضه قلیان مجدد انجام می شود.

وی از مردم خواست آگاهانه از مصرف این مواد خودداری کنند چون با این کار فقط به خود ضرر می رسانند و در مقابل به جیب عده ای خاص پول واریز می کنند.

با این وجود در پارک ها و بوستان ها و در تفریحگاه های شهر کرمان بیش از هر زمان دیگر شاهد کرایه دادن قلیان هایی هستیم که سلامت جامعه را دود می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/