کد خبر: 86615

گزارشی از یک هنجار شکنی فرهنگی در رودبارجنوب؛

نیمی از ماه مبارک رمضان می گذرد و اگر یک گشت و گذار ساده در سطح خیابانهای شهر رودبار جنوب داشته باشیم، شاهد روزه خواری در ملا عام هستیم و گویا امر به معروف در جلسات رسمی ادارات این شهرستان جامانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از رودبار ما ؛فرارسیدن ماه مبارک رمضان در جامعه اسلامی پیش از آنکه یادآور آمدن هنگامه یک فریضه فردی و شخصی باشد، اعتبار دادن فراوان به جامعه و امور مردم را برای مسلمین گوشزد می‌نماید.

اگرچه که مسلمین در این ماه می‌بایست دهان از مأکولات و مشروبات نگه‌دارند و در وهله اول روزه گرفتن یک عملی عبادی و هدیه‌ای به‌سوی معبود است اما اهداف اجتماعی و فرهنگی آن غیرقابل‌انکار است. ماه مبارک رمضان و احکام پیرامون آن نیز نه یک فرصت عبادی صرف بلکه یک سنت اجتماعی و هنجار قابل‌احترام است که حتی افرادی که به دلایل مختلف (مسافرت، بیماری و...) از بهره‌مندی آن محروم‌اند نیز ارزش‌های آن را پاس می‌دارند.
 
جای بسی تأسف است که در هنگامه فرارسیدن این ماه مبارک عده‌ای در مقابل هنجار مورداحترام مردمان جامعه قرار می‌گیرند و بی‌مهابا حرمت‌شکنی می‌کنند و به‌طور علنی ارزش‌های مورداحترام عموم جامعه را زیر سؤال می‌برند.

نیمی از ماه مبارک رمضان می گذرد و اگر یک گشت و گذار ساده در سطح خیابانهای شهر رودبار جنوب داشته باشیم شاهد روزه خواری در ملا عام  هستیم.

سکوت مسئولان در رده ها و اداره های مختلف قابل تامل و غیرقابل تحمل است .چرا که  این سکوت از دوحالت خارج نیست ،یا  خبری از جامعه و مردم ندارند و درگیر مسائل خود هستند، یا اینکه می دانند و حرفی نمی زنند، چون دغدغه این کار را ندارند و غافل از آسیب های فرهنگی در جامعه هستند.

فرهنگ در هر کشور مانند هوا قابل تنفس جهت زنده ماندن می ماند که متاسفانه این غفلت و بی خیالی ،نسبت به فرهنگ موجبات تغییر مزاج و ذائقه مردم را فراهم کرده است.

این نکته هم باید توجه شود که صرف برخورد قضایی وسلبی جوابگو نیست.مجامع صنفی و همه متولیان و مسئولان  ادارات،موسسات و شرکت ها ،در عرصه های مختلف باید به ارشاد عمومی اقدام و به مخاطبان ، ارباب رجوع و  صنف های خود  تذکرات لازم را بدهند.

گویا ما امربه معروف و نهی از منکر را فقط  در جلسات رسمی ادارات و بعضا از رادیو و تلویزیون می شنویم و در عمل اقدام قابل لمسی وجود ندارد.

در پایان باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این ماه مبارک حرمتی خاص در نزد مردم دارد که مقابله با حرمت شکنان حتی نیاز به قانون نیز ندارد و حفظ حریم این ماه مختص به ایران نیست.

انتهای پیام/