کد خبر: 86633

لازم است توجهات مسؤولان عالی رتبه کشوری و استانی به مردم این شهرستان بیشتر شود معادن ریگان استخراج شده و این شهرستان از فقر و محرومیت نجات یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های شرقی استان کرمان است که دارای معادن غنی بوده و آنها چشم انتظار اکتشاف هستند.

وجود معادنی از جمله مس سنگ‌آهن و سنگ مرمر در این شهرستان موجب شده که این شهرستان بکر و دست نخورده باقی بماند و از لحاظ معدنی در کشور و حتی استان چندان شناخته شده نباشد.

ریگان دارای دو نوع آب و هوا بوده که مناطق کوهستانی این شهرستان دارای معادنی است که می‌تواند در زمینه اشتغال در این شهرستان، ایفاگر نقش به‌سزایی باشد.

ذخیره‌های غنی معادن یکی از ثروت‌های خدادادی منطقه ریگان است که هنوز توسط دستگاه‌های متولی بالفعل نشده‌اند.

از طرفی نبود امکانات عمرانی و زیرساختی مناسب از قبیل راه مناسب در مناطق کوهستانی این شهرستان، خشکسالی‌های پیاپی و مهاجرت اهالی این مناطق به حاشیه روستاها و عدم ارتباط روستاهای مناطق ریگان در طول سال‌های گذشته چهره محرومیت را بیشتر نشان می‌دهد.

ضریب محرومیت 9 در ریگان نشان می‌دهد که این شهرستان با وجود منابع و معادن غنی یکی از شهرستان‌های محروم کشور است.

با توجه به اینکه اقدامات زیادی در این سال‌ها برای برداشتن چهره محرومیت از شهرستان ریگان در زمینه‌های مختلف صورت گرفته اما لازم است توجهات مسؤولان عالی رتبه کشوری و استانی به مردم این شهرستان بیشتر شود معادن ریگان استخراج شده و این شهرستان از فقر و محرومیت نجات یابد.

معدن مس یکی از منابع غنی شهرستان ریگان است که فعالیت آن نیاز به عزم و اراده مسوولان استانی دارد تا کمکی برای تحول اقتصادی ریگان باشد.

تحول اقتصادی این منطقه با معادن امکان‌پذیر است

رضا شهیکی یکی از اهالی این مناطق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان اظهار کرد: در روستای ما معادن خوبی وجود دارد که کارشناسان از آن‌ها بازدید کرده‌ و آن‌ها را تائید کرده‌اند.

وی ادامه داد:  خشکسالی دام‌های ما را از دستمان گرفته و اکنون بیکار بوده و هیچ درآمدی نداریم، فعالیت این منابع ارزشمند می‌تواند اقتصاد این منطقه را متحول کند.

فقر و بیکاری در کنار معادن غنی درد بزرگی است

محمد نظری یکی دیگر از شهروندان ریگانی در این باره گفت: مسوولان در رابطه با استخراج این معادن همت بیشتری داشته باشند تا فرزندان ما به سمت شغل‌های کاذب کشیده نشوند.

وی اضافه می‌کند: در منطقه ما معدن مرمر وجود دارد که از بهترین انوع سنگ است، اما فقر و محرومیت هم در کنارش وجود داشته که خارج از انصاف است.

فعالیت معادن ریگان مهاجرت را کاهش می‌دهد

اکبر دستیافته دیگر شهروند ریگانی نیز عنوان کرد: اگر معادن ما در این منطقه راه‌اندازی شوند دیگر ما به روستاهای شهرستان‌ها جهت کار و کسب درآمد مهاجرت نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: بیکاری بدترین دردی است که در حالی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم که معادنی غنی و ارزشمند در کنار ما بدون فعالیت مانده‌اند.

دستیافته اضافه کرد: بیکاری سبب شده بسیاری از افراد زندگی خود را در روستاهای مناطق کوهستانی این شهرستان ترک و به شهرستان‌های همجوار مهاجرت کنند که امیدوارم با آغاز فعالیت معادن این روند متوقف شود.

بیش از 30 محدوده معدنی در ریگان شناسایی شده است

امین باقری فرماندار ریگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان از فعالیت 2 معدن سنگ مرمر در شهرستان ریگان خبر داد و اظهار داشت:  2 معدن سنگ مرمر در شهرستان فعال هستند که بهترین سنگ مرمر را تولید و به 3 کشور خارجی صادر می‌کنند.

وی عنوان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته به زودی شرکت گل‌گهر کار استخراج معدن مس ظفتک این شهرستان را آغاز می‌کند.

فرماندار با اشاره به اینکه استخراج از این معدن می‌تواند اشتغال در این شهرستان را متحول کند، خاطرنشان کرد: ریگان دارای معادن غنی از مس سنگ مر مر و سنگ‌آهن است که مطالعات از این معادن انجام شده است.

باقری با بیان اینکه در شهرستان ریگان بیش از 30 محدوده معدنی شناسایی شده است، گفت: ریگان را می‌توان به دلیل قرارگیری در موقعیت خاص زمین‌شناسی، بهشت معادن شرق استان نامید.

انتهای پیام/